Wiosna 2012 w tvp polonia programy własne tvp polonia „Polonia 24”Pobieranie 145.79 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar145.79 Kb.

Wiosna 2012 w TVP POLONIA
Programy własne TVP Polonia
Polonia 24”

Nowatorski program informacyjno-publicystyczny TVP Polonia skierowany dla Polaków mieszkających w kraju i zagranicą. Prezentuje najważniejsze wydarzenia społeczne, gospodarcze i kulturalne, koncentrując się na tematyce polonijnej. Przybliża problemy rodaków, mieszkających w różnych zakątkach świata. W programie relacje pochodzące ze wszystkich kontynentów. Program podzielony jest na część informacyjną i ekspercką, w której gośćmi są m.in. przedstawiciele środowisk polonijnych.

Emisja od poniedziałku do soboty o godz. 22.00, 3.35

www.polonia24.tvp.pl
Tygodnik.pl”

Program prezentujący w sposób zwięzły, atrakcyjny i kompetentny najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Skierowany do widza, który nie jest pasjonatem obserwacji mechanizmów życia społeczno-politycznego, lecz oczekuje syntezy i przekazu, z którego dowie się, jakie są – będą, skutki podejmowanych decyzji i wydarzeń. W każdym programie bierze udział 2-3 gości, wyłonionych spośród najbardziej fachowych, a jednocześnie najbardziej medialnych obserwatorów życia publicznego.

Emisja w niedziele o godz. 2.00, 3.45 i poniedziałki godz. 11.10

www.tygodnikpl.tvp.pl
Salon Polonii”

Nowy program publicystyczny TVP Polonia, w którym prowadzący i goście, w oparciu o wymianę poglądów i doświadczeń, analizują, jak bieżące wydarzenia wpłyną na rozmaite procesy kształtujące oblicze naszej przyszłości.

Emisja w niedziele o godz. 16:50, 0:05 oraz poniedziałki o godz. 13:45

www.salonpolonii.tvp.pl
Kulturalni PL”

Interaktywny program kulturalny, informujący o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii. Wśród zapraszanych do studia gości znajdują się: odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie „z pierwszych stron gazet”, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Prowadzący wraz z gośćmi zapraszają do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomendują spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów.

Emisja w soboty o godz. 15.55, niedziele o godz. 5.00

www.kulturalnipl.tvp.pl
Wilnoteka”

Magazyn informacyjny o starym dobrym Wilnie, o Litwie, a przede wszystkim o Polakach na Litwie. Audycja mówi o tym, co najważniejsze: o życiu naszych rodaków, ich problemach i sukcesach, pamięci i zapomnieniu, ale też o tradycji i współczesności obojga narodów. O tym, co nas dzieliło, a co nas łączy. Aktualne wydarzenia, ciekawi ludzie, niezwykłe miejsca, czyli sprawy polskie Wileńszczyzny w pigułce.

Emisja w środy o godz. 7.30, 18.55, 5.45

Pamiętaj o mnie”

Polonijny koncert życzeń dzięki któremu widzowie z całego świata mogą kontaktować się z rodzinami i przyjaciółmi z Polski, i z wzajemnością - mieszkańcy naszego kraju mogą poprzez program skontaktować się ze swoją rodziną, znajomymi, zamieszkałymi poza granicami kraju. To właśnie za pośrednictwem TVP Polonia polscy wykonawcy, stają się posłańcami dobrej energii i emocji pełnych wzruszeń.

Emisja w:

- soboty o godz. 11.45, 21.40, 3.25

- niedziele o godz. 11.35, 21.40, 3.25


Skarby nieodkryte”

Teleturniej krajoznawczo-edukacyjny zabierający widzów TVP Polonia w fascynującą wirtualną podróż do miejsc, których próżno szukać w folderach reklamowych: pełnych tajemnic i osobliwych, zasługujących na miano tytułowych skarbów.

Emisja w niedziele o godz. 15.45 oraz poniedziałki o godz. 18.50

www.skarbynieodkryte.tvp.pl
Słownik polsko@polski”

Program poświęcony kulturze języka polskiego, utrzymany w formie „przeglądu tygodnia” błędów językowych popełnianych przez dziennikarzy i internautów. Uczestnikami są rodacy rozsiani po świecie, dziennikarze prasy polonijnej, prowadzący programy radiowe i telewizyjne, którzy na co dzień obserwują zmiany, jakie zachodzą w języku polskim.

Emisja w soboty o godz. 17.00 i czwartki o godz. 7.25
Transmisje mszy świętych

Rozumiejąc zapotrzebowanie naszych rodaków rozsianych po całym świecie, obok walorów duchowych transmisje prezentują także piękno polskiej sztuki sakralnej. Każda transmisja odbywa się z innego kościoła, bardzo często położonego w najdalszych zakątkach Polski. To właśnie dzięki nim prezentowane są tradycje i zwyczaje, co z kolei przyczynia się do poszerzenia wiedzy o Ojczyźnie.

Emisja w niedziele o godz. 13.00
Szczegółowy plan transmisji Mszy Świętych w TVP Polonia:
Marzec 2012:

04.03.2012 – Poznań – kościół pw. Wszystkich Świętych

11.03.2012 – Włocławek – katedra pw. Wniebowzięcia NMP

18.03.2012 – Gniezno – bazylika prymasowska pw. Wniebowzięcia NMP Zakończenie Zjazdu Gnieźnieńskiego

25.03.2012 - Rzeszów – katedra pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kwiecień 2012:

01.04.2012 – Radom – kościół pw. św. Doroty Muzeum Wsi Radomskiej – Niedziela Palmowa

08.04.2012 – Watykan – Wielkanoc

15.04.2012 – Tarnogród – kościół pw. Przemienienia Pańskiego

22.04.2012 – Wrocław – kościół pw. NMP Królowej Pokoju Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej

29.04.2012 – Gniezno – bazylika prymasowska Uroczystości ku czci św. WojciechaMaj 2012:

06.05.2012 – Turek – kościół pw. św. Barbary

13.05.2012 – Kraków – Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika OO. Paulinów na Skałce

20.05.2012 – Zakopane – Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach

27.05.2012 – Piekary Śląskie – Sanktuarium MB Piekarskiej

Pasma w TVP Polonia
Programy informacyjne i publicystyczne w TVP Polonia
Polonia 24”

emisja od poniedziałku do soboty godz. 22.00, 3.35, dzień następny 11.10 soboty


i niedziele godz. 8.25

TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl
Tomasz Lis Na Żywo

emisja w poniedziałki godz. 23.45, 4.45 i we wtorki godz. 14.45


Autorski program jednego z najbardziej cenionych polskich dziennikarzy. Najważniejsze aktualne sprawy społeczno-polityczne, rozmowy o Polsce, trudne pytania, goście znani i tacy, których warto poznać. Co tydzień gorące dyskusje z udziałem wielu gości i zgromadzonej w studio widowni.

Salon Polonii

emisja w niedziele godz. 16.50, 0.05 i w poniedziałki godz. 13.45


TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl

Tygodnik.pl

emisja w niedziele godz. 22.00, 3.45 i w poniedziałki godz. 11.10


TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl

EURO 2012
EUROexpress”

emisja od poniedziałku do piątku godz. 17.45, 4.10


Magazyn „EUROexpress”, czyli ostatnie odliczanie do Euro 2012. W ciągu kilku minut, w telegraficznym skrócie przedstawiamy najświeższe informacje, dotyczące piłkarskich mistrzostw Europy. Jak do tej wielkiej imprezy przygotowują się miasta-gospodarze? Co słychać w drużynie Franciszka Smudy? I nie tylko o tym w programie „EUROexpress”. Zapraszamy.
Biało - czerwoni”

emisja w poniedziałki i wtorki godz. 21.45


W magazynie o przygotowaniach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, wywiady z piłkarzami, relacje z przygotowań do meczów, treningi.
Poranek z EURO”

emisja w niedziele, godz. 10.00, i we wtorki godz. 0.15


Magazyn o charakterze life style, z elementami publicystyki i lekkiego humoru związanego przygotowaniami organizatorów i kraju do największej w historii polskiej piłki nożnej imprezy sportowej, EURO 2012. Przygotowania te będą komentowali prowadzący program dziennikarze TVP Sport, wspólnie z zaproszonym gościem (gośćmi) członkiem Kabaretu Skeczów Męczących. Prawda o polskich i ukraińskich przygotowaniach będzie podana czy komentowana w humorystycznej formie. Przyglądać się też będziemy przygotowaniom i występom polskiej reprezentacji, opowiadać będziemy o codziennym życiu żon naszych reprezentantów, rozkładzie dziennym ich zajęć, będziemy również rozmawiali z pierwszymi nauczycielami sztuki piłkarskiej reprezentantów od szkoły podstawowej zaczynając. Z pewnością, bardzo ciekawymi elementami będą również wizyty reporterów w dotychczas niezbyt często pokazywanych miejscach w telewizji, jak np. pokoje, w których mieszkają piłkarze podczas zgrupowań, odnowa biologiczna itp.
Magazyny kulturalne w TVP Polonia
WOK – Wszystko o Kulturze

emisja w poniedziałki godz. 16.10 i we wtorki godz. 6.40


Co tygodniowy magazyn kulturalny składa się z czterech 10 - minutowych części, poświęconych poszczególnym dziedzinom. WOK Książki, WOK Muzyka, WOK Teatr, WOK Sztuka. Każdy z nich przedstawia aktualne wydarzenia z danego zakresu kultury, dyskutuje najciekawsze zjawiska, prezentując zdanie ekspertów. W spektrum zainteresowań znajdą się koncerty, spektakle, wystawy i festiwale z całego kraju. Każda z części magazynu będzie realizowana w autorski sposób. WOK Teatr w reżyserii Adriana Panka będzie prowadzony przez Macieja Nowaka dyrektora Instytutu Teatralnego. Swoją wizją muzyki, zarówno poważnej jak i popularnej, podzielą się krytycy. Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński w programie realizowanym przez Elżbietę Rottermund i Grzegorza Jankowskiego. Część literacką wyreżyseruje Paweł Sala, prowadzenie Antonina Turnau i Szymon Kloska. WOK Sztuka reżyseruje Paweł Kloc przy współpracy Anny Zakrzewskiej, prowadzenie Ewa Szabłowska. Autorem oprawy wizualnej całego magazynu jest grafik i designer Hakobo.
Tygodnik Kulturalny

emisja we wtorki, godz. 16.15 i w czwartek 6.40


Magazyn, który w sposób subiektywny podsumowuje najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki dyskutują o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.
Kultura głupcze

emisja w środy, godz. 16.05


Co tygodniowy magazyn kulturalno - społeczny. Gospodarzem programu jest Kamil Dąbrowa, który moderuje rozmowę w studio. Wśród stałej ekipy programu są komentatorzy wydarzeń i zjawisk w kulturze - pozostający w światopoglądowym konflikcie. Do studia zapraszany jest również ekspert (analityk, krytyk, medioznawca, antropolog, psycholog, socjolog, teatrolog, kulturoznawca, historyk sztuki itp.) i oczywiście artysta. W każdym wydaniu poruszane są trzy tematy. Omówienie każdego z nich poprzedza felieton o wydarzeniu, zjawisku.
Kocham kino

emisja w środy, godz. 6.40, czwartki godz. 16.05.


Magazyn filmowy prezentujący najważniejsze premiery polskich i zagranicznych filmów oraz recenzję najciekawszego filmu miesiąca. Prowadzący rozmawiają z twórcami kina. aktorami i reżyserami, w cyklach. „Ludzie Kina”, „Wydarzenia”.
W polskim kinie

emisja w ostatnią środę miesiąca + powtórka w czwartek


Magazyn filmowy - najbardziej aktualny przewodnik po polskim kinie. W programie. najnowsze premiery, ekskluzywne wywiady i reportaże z planów; w rolach głównych. miłość do filmu.

Kulturalni PL

emisja w soboty o godz. 15.55 i w niedziele, godz. 5.00TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl
Interaktywny program, w którym w lekkiej formie prowadzący rozmawiają z gośćmi i widzami na tematy interesujące wszystkich. Goście to odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie z pierwszych stron gazet, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii, zaprasza do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów. Pogram jest współtworzony przez widzów TV Polonia. Telefonicznie, e - mailowo, sms - owo i mms - owo opowiadają o swoim życiu, sukcesach i realizowanych przedsięwzięciach.
Magazyny w TVP Polonia
Sztuka życia

emisja w środy, godz. 7.05, czwartki, 16.30


Show rozrywkowo-poradnikowy. Prowadząca Mariola Bojarska-Ferenc poznaje nawyki żywieniowe gości, którzy opowiadają o smakach z dzieciństwa oraz o dietach. Bohaterowie otrzymują wskazówki dotyczące zmiany trybu życia i odżywiania oraz sugestie od specjalistów. Prowadząca rozmawia o korzyściach płynących z uprawiania różnych form ruchu, zachęca też do podejmowania nowych wyzwań w tym zakresie. Widzowie będą mogli dowiedzieć się, jakie są koszty prowadzenia zdrowego trybu życia.
Wilnoteka

emisja w środy, godz. 7.30, 18.55, 5.45TYLKO W TVP POLONIA
Autorzy programu towarzyszą aktualnym wydarzeniom, ukazując na bieżąco życie społeczne, kulturalne, polityczne i gospodarcze Polaków na Litwie, codzienne troski i radości, relacje z Macierzą i oficjalne stosunki polsko - litewskie, ale też będą sięgali do historii i tradycji, by przypomnieć ważne dla każdego Polaka miejsca, postacie i wydarzenia, jak też relacje z Litwinami i stosunek władz czy też osób prywatnych do zabytków i pamiątek polskiej kultury. W centrum zainteresowań autorów będzie oczywiście Wilno i Wileńszczyzna, zwarcie zamieszkała przez społeczność polską, ale nie zabraknie także relacji z polsko - litewskiego pogranicza i terenów niegdyś zamieszkałych przez Polaków lub interesujących ze względu na różnego rodzaju związki z polską kulturą (Kowno, Druskienniki, Kiejdany, Lauda, Szydłów itp).
Alchemia zdrowia i urody

emisja w czwartki godz. 18.55, 5.45


Program propagujący zdrowy styl życia - lepiej zadbać o zdrowie niż leczyć się. Autorzy programu poruszają tematy stricte medyczne, opowiadają o nowinkach, unikalnych zabiegach na najwyższym poziomie. Podpowiadają także, jak na samopoczucie mogą wpłynąć niekonwencjonalne metody leczenia.
Magazyn Medyczny

emisja piątki godz. 18.55, 5.45


Program prezentujący metody diagnozowania i terapii różnych schorzeń.
Słownik polsko@polski

emisja w soboty godz. 17.00, czwartki 7.25TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl
Program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnicy, widzowie rozsiani po świecie za pośrednictwem Internetu łączą się ze studiem. Ekspert, prof. Jan Miodek rozwiewa wątpliwości, udziela mini lekcji poprawnej polszczyzny.

Pasmo dla młodych widzów w TVP Polonia

emisja od poniedziałku do piątku o godz. 7.55 i 1.15


Urwisy z Doliny Młynów

emisja 2 odcinków w poniedziałki


Pogodny serial o przygodach grupki dzieci, mieszkających na wsi. Największą atrakcją okolicy jest zabytkowy młyn wodny, który dla rozbrykanej gromadki staje się wspaniałym miejscem zabaw. Jak to zwykle bywa na wsi, jej równoprawnymi mieszkańcami są - obok ludzi - zwierzęta. Nic zatem dziwnego, że mali bohaterowie zaprzyjaźniają się z nimi. I tak płyną im wspólnie dni. Niemal każdy z nich niesie ze sobą nową, niesamowitą i niespodziewaną przygodę. Dziecięca wyobraźnia sprawia bowiem, że nawet zwyczajne wydarzenia nabierają posmaku bajkowości i tajemnicy.
Dom na głowie

emisja od 13 marca we wtorki

Agata, Rafał i Jana są rodzeństwem. Najstarsza Jana podczas treningu na pływalni ulega wypadkowi. Ma uszkodzony kręgosłup, musi więc wiele tygodni, a może nawet miesięcy pozostać w łóżku. Rodzice bardzo zapracowani i ciągle nieobecni nie mają zbyt dużo czasu na rozmowy z dziećmi. Jana staje się więc powiernicą młodszego rodzeństwa, Rafał i Agata codziennie zdają jej relację z tego co wydarzyło się w szkole i na podwórku. Przykuta do łóżka ciągle radzi, pomaga, wysłuchuje, ma więc cały „dom na głowie”.
Szaleństwo Majki Skowron

emisja od 20 marca


Telewizyjna adaptacja powieści Aleksandra Minkowskiego pod tym samym tytułem. Serial opowiada o konflikcie pokoleniowym między rodzicami i dziećmi. między córką i ojcem - dyrektorem Zakładu Chemicznego, oraz synem i ojcem - komendantem posterunku MO.
Podróż za jeden uśmiech

emisja w środy


Serial według popularnej, wielokrotnie wznawianej powieści dla dzieci pióra Adama Bahdaja. Dwaj główni bohaterowie. sprytny i wesoły Poldek oraz Duduś, niezaradny życiowo i przemądrzały elegancik, wybierają się na wakacje nad Bałtyk. Wyruszają z Krakowa, nawet nie przeczuwając, że przez całą drogę na każdym kroku będzie ich prześladował potworny pech. Na początek chłopcy zapominają zabrać ze sobą z domu bilety na pociąg.
Trzy szalone zera

emisja w czwartki


Trójka przyjaciół mieszka w małym nadmorskim miasteczku. Ola jest specjalistką od sztuczek magicznych, Olaf hoduje rybki, a Oskar jest wynalazcą-amatorem. Chłopcy zajmują garaże na swoje pracownie, zmuszając dorosłych do parkowania samochodów na ulicy. Trójka oryginałów nie ma też łatwego życia w szkole. Ze względu na olbrzymią wyobraźnię i fantazję Ola, Olaf i Oskar, w nawiązaniu do pierwszych liter ich imion, zyskali przydomek - Trzy szalone zera.
Między nami bocianami

emisja w piątki


Serial animowany przedstawiający przygody bocianów – Wojciecha i Matyldy i ich rodzinki.
Siedem życzeń

emisja w soboty godz. 9.05

Darek ratuje prześladowanego przez wyrostków z podwórka kota. Zabiera go domu i okazuje się, że jest to zwierzę niezwykłe - kot umie mówić (głosem Macieja Zembatego). Na dodatek obiecuje chłopcu spełnić jego siedem życzeń. Uradowany Darek nie może uwierzyć we własne szczęście. Każdy odcinek to inne życzenie…
Szkoła na Słonecznej

emisja w niedziele godz. 9.25

Serial typowo familijny. Akcja rozgrywa się w prowincjonalnej szkole w miasteczku niedaleko Pragi. Istnieniu szkoły zagraża bliskość dużego miasta, gdzie dostatek większych, nowocześniejszych szkół. Serial opowiada o wielu problemach uczniów, ich buncie przeciwko rodzicom i nauczycielom oraz naturalnych, codziennych perypetiach trzynastolatków.
Programy dla młodzieży w TVP Polonia
Poziom 2.0.

emisja w piątki o godz.17.55Innowacyjny program dla młodych ludzi, w tworzeniu którego biorą udział nie tylko redaktorzy i prowadzący, ale i widzowie. To program edukacyjno-kulturalny, mający na celu wyrabianie gustu u młodego widza, przy użyciu najbardziej nowoczesnych platform, jakie są dostępne obecnie na rynku. Widzowie mogą drogą komputerową, lub przy użyciu telefonu przesłać do programu swoją muzykę, bądź każdą inną formę twórczości.Załoga Eko

emisja w soboty o godz. 10.05TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl
Program adresowany do młodych widzów oraz ich rodziców i dziadków. Każdy kto kocha zwierzęta, piękne krajobrazy i chce walczyć o to, by nasza planeta nie zmieniła się w ponure wysypisko śmieci, może stać się członkiem ZAŁOGI EKO. W każdym odcinku programu dzieci dowiadywać się będą jak prostymi gestami, sposobami, które nie kosztują nas wiele wysiłku, chronić środowisko naturalne. W konwencji zabawy i przygody dowiedzą się czym jest recykling, dlaczego warto selektywnie zbierać szkło i czy to możliwe, że ciepłe bluzy robi się z butelek po napojach. W najdzikszej części Mazur, jest niezwykła kraina, w której ludzie i przyroda żyją w idealnej harmonii. Tam wilki, dziki i jelenie są naszymi przyjaciółmi. To tam ZAŁOGA EKO odkrywa wszystkie tajemnice ekologii. Niezwykłe plenery Republiki Ściborskiej, harcerskiej krainy w najdzikszej części Mazur, są doskonałym miejscem, by przeżyć niezapomnianą przygodę z przyrodą.
odc. 3 Makulatura (03.03.)

odc. 4 Szklana historia (10.03.)

odc. 5 Tworzywa sztuczne (17.03.)

odc. 6 Puszki aluminiowe (24.03.)

odc. 7 Kompostowanie (31.03.)
Msze święte w TVP Polonia
emisja w niedziele o godz. 13.00

Wychodząc naprzeciw religijnym zapotrzebowaniom naszych rodaków rozsianych po całym świecie, obok walorów duchowych transmisje prezentują także piękno polskiej sztuki sakralnej. Każda transmisja odbywa się z innego kościoła, bardzo często położonego w najdalszych zakątkach Polski. To właśnie dzięki nim prezentowane są tradycje i zwyczaje, co z kolei przyczynia się do poszerzenia wiedzy o Ojczyźnie.Seriale w TVP Polonia
Galeria

emisja od poniedziałku do piątku w godz. 11.40, 17.00, 0.45. Powtórki odcinków z całego tygodnia w niedziele od godz. 6.05

Problemy dnia codziennego, problemy zawodowe, dążenie do sukcesu oraz rywalizacja i walka o pozycję rozgrywają się równolegle. Namiętności, uzależnienia, zazdrość, zbrodnie, walka o pieniądze, wpływy, pragnienie władzy, dojrzewanie, niezgoda na upływający czas i odchodzącą młodość, pogoń za marzeniami… Wszystkie te tematy pojawiają się i znikają, wymieniają się między sobą. Ale i tak najważniejszą, główną bohaterką „Galerii” jest miłość. Miłość, marzenia, walka o władzę, sekrety połączą trzy rodziny serialu.
Barwy szczęścia – sezon IV

emisja od poniedziałku do czwartku godz. 12.05, 19.15, 4.15

Serial obyczajowy opowiadający o codziennych sprawach, radościach i troskach, pełny miłosnych uniesień, ale także intryg, zdrad i kłamstw. Dwa pokolenia mieszkańców ulicy Zacisznej zmagają się z codziennymi problemami. Młodsi szukają swojej drogi, starsi próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Hitowy serial nagrodzony Złotą Telekamerą Tele Tygodnia 2012.
Złotopolscy

emisja od poniedziałku do piątku godz. 15.35, powtórki odcinków z całego tygodnia w soboty od godz. 6.05

Telenowela opowiada o dwóch gałęziach rodu, skłóconych ze sobą od pokoleń. Nestorami rodziny są bliźnięta, Dionizy i Eleonora.
Życie nad rozlewiskiem

emisja w poniedziałki godz. 20.55, 2.45; środy godz. 12.50


Serial „Życie nad rozlewiskiem” jest kontynuacją „Domu nad rozlewiskiem” oraz „Miłości nad rozlewiskiem”. Podobnie, jak w dwóch poprzednich częściach, także teraz główną bohaterką jest Małgosia Jantar. Nie mniej ważnymi postaciami są mama Małgosi, Basia, oraz córka Marysia. Akcja trzeciego sezonu koncentruje się wokół trzech wydarzeń. wydanych drukiem wspomnień Basi, poważnego kryzysu w małżeństwie Marysi i Kuby oraz rozterek sercowych Małgosi, która po rozwodzie z Konradem odkrywa, że jest on wciąż jedyną i największą miłością jej życia. Im bardziej są od siebie formalnie oddaleni, tym mocniej ich do siebie ciągnie. Wszystkie wydarzenia splatają się ze sobą, a opowieść wieńczy zaskakujący finał.
Wtorek
Ojciec Mateusz /seria V i VI

emisja od 27 marca, godz. 20.55, 2.45; soboty godz. 12.40

Tytułowy Ojciec Mateusz to proboszcz, człowiek dobrze znający życie, mający prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Działania wykraczające poza obowiązki duszpasterza umożliwia mu przyjaźń z sympatycznym miejscowym policjantem, aspirantem Noculem, który z szacunku dla osoby duchownej popełnia liczne niedyskrecje zawodowe. Nie jest to w smak podinspektorowi Możejce, przełożonemu Nocula, ale i on musi w końcu uznać niezwykłe zdolności „detektywa w sutannie”, jego intuicję i dar otwierania ludzkich serc wynikający z ufności w dobro ukryte w każdym człowieku. Do grona mieszkańców plebanii należy też gospodyni Natalia, dość kłótliwa i wścibska, a przy tym nie najlepsza kucharka, ale za to osoba złotego serca, Piotr - kościelny i organista w jednej osobie, Michał - półsierota, oraz jego nieco sklerotyczna babcia.
Środa
Rezydencja

emisja w środy, czwartki godz. 6.05 oraz powtórki 2 odcinków w niedziele od godz. 18.45

Bohaterowie serialu to członkowie bardzo bogatej rodziny, w której nagle, oprócz pieniędzy i wpływów, zaczynają się liczyć emocje. Wszystko się zmienia za sprawą młodej kobiety, która trafia do imperium zarządzanego, jak się okazuje przez jej ojca. Początkowo obydwoje nie mają bowiem pojęcia o swoim pokrewieństwie. „Rezydencja” to opowieść o odnalezionej po latach córce, zakazanej miłości, o buncie, rozpaczy, wielkich nadziejach, wreszcie o zazdrości, nienawiści i wciąż żywej w sercu urazie sprzed lat.

Warto kochać

emisja w środy godz. 20.55, 2.45 i wpiątki godz. 6.40


Jest rok 2005, Polska wkroczyła niedawno do Unii Europejskiej. W nowej rzeczywistości szybko powstają wielkie fortuny, ale też następują spektakularne upadki. Wielkie koncerny wypierają małe rodzinne firmy. Jedni robią karierę, inni trafiają na bruk. Na tym tle rozgrywa się rywalizacja ślicznej, ale i przedsiębiorczej dziewczyny reprezentującej lokalny small biznes z przystojnym młodzieńcem, który właśnie został bardzo ważnym dyrektorem. Rywalizacja to tym trudniejsza i bardziej zaciekła, że obojgu żywiej biją do siebie serca. Czy uczucie zwycięży rozbieżne interesy?
Czwartek
Bezmiar sprawiedliwości

emisja w czwartki godz. 20.55 i 2.45

4 - odcinkowy serial kryminalny, ukazujący mechanizm sądzenia i ferowania wyroków w sprawach niejednoznacznych, gdy brak jest wystarczających dowodów winy, a proces ma charakter poszlakowy. Śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety, dochodzenie do prawdy i sam proces sądowy ukazane zostają z trzech punktów widzenia. oskarżyciela, obrońcy i sędziego.
Glina II

emisja w czwartki godz. 22.45


Serial kryminalny, przedstawiający trudną i odpowiedzialną pracę policjantów z wydziału zabójstw, narażonych na ciągły stres, niebezpieczeństwo, zmagających się z sytuacjami, w których trzeba podejmować natychmiastowe decyzje.

W serii II Gajewski i Banaś znów w akcji. Zostają wciągnięci w machinę przemocy, kłamstwa i śmierci. W tym serialu zbrodnia jest wszechobecna, miłość nie zawsze wygrywa, a wynik konfrontacji dobra ze złem bywa zaskakujący. W rolach głównych - Jerzy Radziwiłowicz i Maciej Stuhr.


Piątek
Dwie strony medalu

emisja w piątki godz. 6.05, 12.05, 19.15


Małe miasteczko w zachodniej Polsce. Centrum życia Szczelina to sportowy klub „Gamrat”, niegdyś dobrze prosperujący, dziś przeżywający poważne problemy finansowe. Podobna sytuacja panuje w całym mieście. Większość mieszkańców Szczelina była zatrudniona w jedynym istniejącym tu zakładzie produkcyjnym, który został sprywatyzowany. Jego nowym właścicielem jest były wychowanek szczecińskiego domu dziecka, dziś biznesmen - Adam Zalewski (Tomasz Karolak). Zalewski jest jedyną deską ratunku dla upadającego klubu. Jeśli zgodzi się zostać jego sponsorem, sport w miasteczku będzie uratowany. Prezesem klubu jest Wysocki (Sławomir Orzechowski). Ma wokół siebie oddanych współpracowników. Jest wśród nich były bokser Toni (w tej roli Daniel Olbrychski), niezwykle barwna postać. Mimo skończonej sześćdziesiątki przygotowuje się do matury. Skłoniła go do tego przyjaźń z trzynastoletnim Jurkiem (Kajetan Szewczyk). Jeden z podopiecznych klubu, kolarz Sebastian Żelazek (Jakub Strzelecki), pokaże widzom, czym jest prawdziwa walka i jak osiąga się szczyty. Sebastian, dobrze zapowiadający się sportowiec, straci zdrowie w wyniku wypadku. Czy wróci do sportowej formy? W serialu nie brak też ambitnych kobiet. Iza Dorosz (Marta Żmuda Trzebiatowska), na co dzień ekspedientka, po godzinach trenuje szermierkę. Czy jej przyszłość to sport czy sklepowa lada?
Na dobre i na złe

emisja w piątki godz. 20.55, 2.45 i w soboty godz. 14.00


To juz 13 sezon tego popularnego serialu. Główna akcja toczy się w szpitalu w Leśnej Górze, gdzie poznajemy pracę lekarzy. W serialu pokazane są także ich radości i troski z życia codziennego.
Sobota i niedziela
Doktor Murek

emisja w soboty godz. 10.35 do 17.03


Adaptacja powieści niezwykle popularnego przed wojną pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, który łatwość konstruowania sensacyjnych i melodramatycznych fabuł („Pamiętnik pani Hanki”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Znachor”) łączył często z satyrycznym zacięciem i bystrą obserwacją problemów ówczesnego społeczeństwa.
Kuchnia polska

emisja od 20 marca
6 – odcinkowy serial obyczajowy.

Rok 1945, po zawierusze wojennej wraca do kraju porucznik Stanisław Szymanko z żoną Angielką - Margaret. W dniu śmierci Stalina Szymanko zostaje aresztowany. Margaret zdana na własne siły usiłuje ratować męża. Z prośbą o pomoc zwraca się do pułkownika Bergmana, który obiecuje się wstawić za jej mężem. Bergman zafascynowany Margaret zaczyna prowadzić podwójną grę. Składając kolejne obietnice usiłuje uwieść zrozpaczoną kobietę. Tymczasem w procesie Szymanki zapada wyrok.


M jak miłość

emisja w soboty i niedziele godz. 17.50, 0.50; czwartki, piątki godz. 12.50

Serial opowiadający o losach wielopokoleniowej rodziny Mostowiaków. To opowieść o różnych odcieniach miłości, o zazdrości, tolerancji, rodzinnej lojalności, wspólnym zmaganiu się z problemami życia codziennego i cieszeniu się radościami jakie niesie. Wzrusza, bawi, uczy.
Czas honoru IV – emisja do 17 marca

emisja w soboty godz. 20.45, 2.35 i w wtorki godz. 12.50


Akcja czwartej serii serialu rozpoczyna się w 1944 roku w okresie przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Po udanej akcji odbicia grupy więźniów w tym również Michała i Władka przez oddział Bronka i Janka, czwórka przyjaciół znów razem pojawiła się na naszych ekranach. Oprócz starych bohaterów pojawią się również nowe postacie, głównie kobiece. Nie zabraknie także wielu wątków miłosnych. W tym czasie losy wojny zaczynają się odwracać. W Polsce trwa okupacyjny terror, ale konspiracyjna Armia Krajowa zaczyna coraz częściej przechodzić do otwartej walki z okupantem…
Głęboka woda

emisja od 24 marca
Serial opowiada o grupie osób pracujących w jednym z ośrodków pomocy społecznej. Świeżo upieczonym szefem placówki jest Wiktor Okulicki (Marcin Dorociński), człowiek całkowicie oddany trudnej pracy, choć i on miewa chwile zwątpienia w sens swej działalności. Nie zawsze też umie sobie poradzić z własnymi problemami, ze zbuntowanym nastoletnim synem i córką. Ma za sobą uzależnienie od alkoholu. Teraz jednak próbuje pomóc innym wyjść z nałogu, angażując się w spotkania grup AA. Wiktor Okulicki ma swoich zaufanych podwładnych, którzy, podobnie jak on, są wrażliwi na nieszczęścia i biedę ludzi doświadczonych przez los.
Blondynka

emisja w niedziele godz. 20.45, 2.35 i w poniedziałki godz. 12.50


Atrakcyjna, niezależna i ... z problemami. Młoda pani weterynarz postanawia rzucić miasto dla prowincji. Tam trafia do kliniki i od razu musi stawić czoła lokalnej społeczności. Dla dziewczyny zaczyna się prawdziwa próba, musi nie tylko wykazać się swoimi zawodowymi umiejętnościami, ale także przekonać do siebie mieszkańców wsi Majaki. Akcja jest wartka i obfitująca w niespodzianki takie jak poszukiwanie skarbu zakończone znalezieniem słoika z donosami na mieszkańców przesłanymi niegdyś do SB, przemyt ludzi przez granicę czy walka z hyclami polującymi na wiejskie psy.


Filmy dokumentalne w TVP Polonia

Czwartkowe pasmo filmów dokumentalnych

emisja w czwartki godz. 23.45, 4.45, piątki godz. 14.35


Lekarze

emisja 1 marca

reż. Tomasz Wolski, 2011 rok
W filmie poznajemy codzienną pracę kardiochirurgów, kardiologów i torakochirurgów w krakowskim Szpitalu Jana Pawła II. Film rozpoczyna się sceną porannej odprawy kardiochirurgów. Dalej kamera rejestruje zabiegi koronarografii oraz usuwania płynu z opłucnej. Oba zabiegi odbywają się z pełną świadomością pacjentów, dzięki czemu widać, jak lekarze wchodzą z nimi w interakcję. Ponadto widz jest świadkiem rozmów zarejestrowanych podczas spotkań Heart Teamu, kiedy kardiochirurdzy i kardiolodzy decydują o dalszym przebiegu leczenia pacjenta lub zapoznają się z opinią przedstawioną im przez prowadzących lekarzy. Tak ważne decyzje muszą być podejmowane bardzo szybko. W filmie zostanie także pokazana praca kardiologa w czasie wizyt pacjentów w przychodni, gdzie lekarz musi np. zmierzyć się z brakiem współpracy ze strony starszego mężczyzny. Podobne wizyty odbywają się na torakochirurgii. Tutaj lekarz musi poinformować pacjenta, że ten ma raka przełyku. W kolejnych scenach widz ogląda budzenie pacjentki z narkozy po operacji. A także operację na torakochirurgii, podczas której lekarze początkowo sobie żartują, ale później dochodzi do ostrej reakcji jednego z nich. Autorzy dokumentu zarejestrowali też pracę kardiologów podczas akcji reanimacyjnej na izbie przyjęć, a także telefoniczną rozmowę jednego z nich na temat schorowanej, starszej pacjentki. Film zakończy sfilmowana z daleka scena nieudanej reanimacji podczas zabiegu koronarografii.
Profesor od serca. Zbigniew Religa

emisja 8 marca

reż. Halina Szymura, 2010 rok
Film nie jest biografią Profesora, jest przypomnieniem jego najważniejszych dokonań w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. Jego bogaty życiorys starczyłby zapewne na kilka filmów. Ten dokument skupia się na sprawach najważniejszych dla samego Profesora, dla ludzi, którym ratował życie, dla grona jego współpracowników, których wychowywał, wpajając im najcenniejsze zasady etyki lekarskiej. Całość oparta jest na wspomnieniach najbliższych mu osób w zawodzie i w życiu. O atmosferze, jaka towarzyszyła pierwszym transplantacjom, mówią towarzyszący mu przy zabiegach dawni asystenci, dziś profesorowie renomowanych klinik. Andrzej Bochenek, Marian Zembala, Jerzy Foremny. O tym, jak życie zawodowe męża wpływało na życie rodzinne, wspomina żona, córka i syn. Wzruszające są opowieści dawnych pacjentów, którzy nazywają Profesora drugim ojcem. O niezwykłych sytuacjach podczas współpracy lotnictwa wojskowego z prof. Religą opowiada lotnik płk. inż. Mirosław Czechowski. Prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, bliski przyjaciel Profesora wspomina koncerty z cyklu „Serce za serce”. Były to wydarzenia, które elektryzowały całą Polskę. To na prośbę Profesora po raz pierwszy wystąpili w Polsce, w Zabrzu, Placido Domingo, Jose Carreras, Monserat Cabaille, June Anderson i wielu innych artystów światowych estrad. O tym, kim jest prof. Zbigniew Religa dla młodych ludzi, mówią uczniowie szkoły w Miedniewicach, która nosi imię słynnego kardiochirurga. W filmie nie brak także archiwalnych wypowiedzi samego Profesora, są to fragmenty studyjnych wywiadów, wystąpień publicznych oraz reportaży poświęconych działalności założonej przez niego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Jest to obraz o charyzmatycznym chirurgu, ale też o człowieku o wielkim sercu i pogodzie ducha.
Niedokończona historia. Marzec 68

emisja 15 marca

reż. Jacek Chojecki, 2008 rok
W filmie uczestniczą dzieci liderów i uczestników wystąpień studenckich sprzed 40. lat. Przez pryzmat ich wypowiedzi autorzy filmu budują obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL i pokazują jego wpływ na życiorysy bohaterów. Wydarzenia marcowe stały się bowiem momentem przełomowym, który zadecydował o dalszym życiu całych rodzin. Zmuszając często ludzi do zmiany ojczyzny, piętnując rasowo, pozbawiając możliwości rozwoju zawodowego w Polsce, marzec 68 wpłynął również na następne pokolenia Polaków. Ci młodzi ludzie są obecnie w wieku swoich rodzicówz czasów, gdy jako studenci uczestniczyli oni w wydarzeniach marcowych. Większość z nich wychowywała się za granicą. Twórcy dokumentu pytają ich więc o obraz Polski, jaki wytworzył się w ich świadomości jeszcze zanim ją zobaczyli, chcą wiedzieć, czy i jak ten obraz różnił się od wyobrażeń o Polsce, jakie mieli ich rówieśnicy w różnych krajach. Film jest próbą zdefiniowania ich relacji emocjonalnych i intelektualnych z Polską. Kształtował je przekaz pokoleniowy wyniesiony z domu, rozmowy z bliskimi o Polsce, opowieści rodziców o ich doświadczeniach z tamtych lat, ale sami wyciągali już z tego wnioski na to, jak pokierować własnym życiem. Ta generacja oderwana od korzeni na własnej skórze odczuła oddziaływanie marca '68, choć nie uczestniczyła bezpośrednio w wydarzeniach sprzed 40 lat. Ich skutki okazały się jednak dużo silniejsze i długotrwałe, niż mogłoby się wydawać. W filmie wypowiadają się dzieci m. in.. Bogusławy Blajfer, Seweryna Blumsztajna, Józef Dajczgewanda, Natana Tenenbauma, Eugeniusza Smolara. Istotnym składnikiem filmu są unikatowe materiały archiwalne.
Rachela na Dworcu Gdańskim

emisja 22 marca

reż. Ewa Szprynger, 2006 rok
Film przedstawia historię ludzi, których sytuacja polityczno-społeczna w Marcu '68 zmusiła do wyjazdu z Polski. Określeni mianem V kolumny przez I sekretarza KC PZPR – Władysława Gomułkę – wyjechali na emigrację, rozpoczynając życie od nowa. Przyjęła ich Szwecja. Swoimi wspomnieniami dzielą się Józef Dajczgewand, Natan Tenenbaum, Gabryela Bromberg, Leszek Kantor i Michał Moszkowicz.
Przeżyć Afganistan

emisja 29 marca

reż. Małgorzata Imielska, 2011 rok
Film przedstawia historię szkolenia wojskowego i prywatne przygotowania pięciu zawodowych żołnierzy do wyjazdu na misję do Afganistanu. Ich pobyt w prowincji Ghazni, codzienne patrole i pierwsze miesiące, gdy po powrocie do kraju starają się prowadzić normalne życie. Dwóch z bohaterów filmu pełniło wcześniej służbę w Czadzie. Troje pierwszy raz uczestniczy w zagranicznej misji. Jedną z tych osób jest młoda dziewczyna, narzeczona jednego z bohaterów. Film pokazuje naszych bohaterów nie tylko jako żołnierzy, ale także jako ludzi, którzy muszą radzić sobie z wieloma emocjami. Chociażby z poczuciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo tych, z którymi idą na patrol. Ale film pokazuje także tęsknotę za rodziną i lęk o to czy przeżyją kolejny dzień. Film Przeżyć Afganistan to opis tego, co dzisiaj znaczy być żołnierzem i jaką płaci się za to cenę.

Cykl dokumentalny

emisja wtorki godz. 23.45


Byłem gangsterem

reż. Athena Sawidis, 2010 rok


6-cio odcinkowy serial dokumentalny.

Zabójstwa, porwania, haracze, narkotyki, czerpanie korzyści z agencji towarzyskich - to dla gangsterów chleb powszedni. Właśnie oni, ludzie z marginesu, bezwzględni przestępcy, dla których sposobem na życie stały się gwałty, przemoc i narkotyki, są bohaterami nowego cyklu. Najgroźniejsi gangsterzy, którzy nie bali się więzień, surowych kar i żaden człowiek nie był w stanie ich zmienić, w końcu jednak się zmienili. Niemożliwe stało się możliwe, i bynajmniej nie w filmie, a w prawdziwym życiu. Niedawni przestępcy, którzy występują w filmie przed kamerami, przeszli w życiu zadziwiającą metamorfozę. Nie zmienili się, by uniknąć kary albo zmniejszyć jej wymiar, oni po prostu postanowili zacząć wszystko od nowa, zapragnęli żyć uczciwie. Odsiedzieli bądź jeszcze odsiadują wysokie wyroki, a mimo to stali się innymi ludźmi. Eksbandyci z górnej półki w mafijnej hierarchii, przywódcy grup, eksżołnierze, którzy kiedyś byli u szczytu „władzy”, opływali w luksusy, dziś wiodą często bardzo skromny i niełatwy żywot. Sami dokonali takiego wyboru; nie odprawiają pokuty za swoją kryminalną przeszłość, ale traktują ten stan jako jedyny ratunek dla siebie. Zrozumieli, że ich dotychczasowe życie nie miało żadnego sensu. Odkryli w sobie uczucia, których wcześniej wcale nie chcieli poznać, i którymi wręcz gardzili.


Operacja życie

reż. Grzegorz Siedlecki, 2011 rok


Dokumentalna seria, która ma uświadomić ludziom, jak ważny jest problem transplantacji ze wszystkimi jego odcieniami: społecznym, medycznym i etycznym
Sobotnie pasmo filmów dokumentalnych

emisja w soboty godz. 15.00 i w poniedziałki godz. 6.40


Afryka mojego dzieciństwa

emisja 3 marca

reż. Jerzy Tuszewski, 2007 rok
Film ma charakter liryczno-dokumentalnej opowieści, historii niezwykle twórczego życia bohatera, który niestety, nie jest już wśród nas obecny. Bronisław Kamiński-Durocher był polskim i francuskim poetą, tłumaczem poezji i paryskim wydawcą, laureatem dwóch nagród literackich Akademii Francuskiej.
Wielka ucieczka cenzora

emisja 10 marca

reż. Grzegorz Braun, 1999 rok
Historia byłego polskiego cenzora, Tomasza Strzyżewskiego, który przepisał ręcznie księgę zapisów cenzury PRL - w oryginale opasłe tomisko w czarnej oprawie. Strzyżewski przepisywał je przez wiele miesięcy podczas swoich cenzorskich nocnych dyżurów w Domu Prasy w Krakowie. Był wówczas pracownikiem delegatury krakowskiej Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. W marcu 1977 roku pożegnał synka i żonę spodziewającą się drugiego dziecka i z grubym plikiem kartek wyruszył promem do Szwecji, w swoją pierwszą zagraniczną podróż, niemal sparaliżowany strachem. O jego nieprawdopodobnym wyczynie i późniejszych losach mówią też ludzie, którzy zajęli się uciekinierem za granicą. Mirosław Chojecki, Eugeniusz Smolar, Andrzej Koraszewski, Jakub Święcicki i Marek Trokenheim, wiceprezes Kongresu Polaków w Szwecji. Dokument - dzięki obfitym cytatom z księgi zapisów i zwierzeniom kilkorga anonimowych krakowskich cenzorów - jest zarazem interesującą i bardzo sprawnie skonstruowaną opowieścią o cenzurze jako instytucji, ludziach, którzy w niej pracowali i czasach, w których działała.
Dwie ojczyzny

emisja 17 marca

reż. Krzysztof Piotrowski, 2007 rok
Film prezentujący losy emigracyjne w Anglii dwóch rodzin. wielopokoleniowej rodziny pozostającej na emigracji od pierwszych lat powojennych oraz rodziny, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W jaki sposób Polacy radzą sobie za granicą, jak adaptują się w dobie Unii Europejskiej do nowej rzeczywistości. Film konfrontując dwie emigracje pokazuje zmiany jakie dokonały się przez ostatnie 20 lat w Polsce i Europie. Jak Polacy dzisiaj zamieszkali w Wielkiej Brytanii radzą sobie, jak myślą o Polsce i czego jeszcze od niej potrzebują.
Tam jest nasze życie

emisja 24 marca

reż. Beata Hyży-Czołpińska , 2007 rok
W 1991 roku do Polski przyjechał po raz pierwszy w życiu Andrzej Nagórny, urodzony w 1939 roku w Strasburgu, syn ostatniego konsula generalnego przedwojennej Polski. Przyjechał, albo jak sam mówi - „wrócił” do ojczyzny, choć przecież nigdy wcześniej nie widział kraju swoich rodziców. Wrócił tu i zamieszkał, bo jego ojciec wychowywał go w przeświadczeniu, że. „jesteśmy we Francji tymczasowo i kiedyś trzeba będzie do Polski wrócić”. Andrzej Nagórny wciąż pielęgnuje pamięć o ojcu, który nauczył go miłości do nieznanej ojczyzny. Niezwykle bogaty zbiór rodzinnych pamiątek (w tym pisany przez lata pamiętnik) i tysiące fotografii, znakomicie dokumentuje historię nie tylko życia ostatniego konsula Rzeczypospolitej, ale także i przedwojennej Polski.
Jan Paweł II i Jego przyjaciel

emisja 31 marca

reż. Paweł Pitera, Janusz Tatarkiewicz, 2005 rok
Dokument opowiada o przyjaźni dwóch chłopców. niegdyś Lolka i Jurka, obecnie - Karola Wojtyły i Jerzego Klugera. Papieża Jana Pawła II i żydowskiego mieszkańca Wadowic, mieszkającego od 1954 roku w Rzymie emerytowanego inżyniera (zmarł w 2011 roku). Narracja filmu przebiega w trzech płaszczyznach. lirycznej, historii i czasu współczesnego. Poprzez opowiadania Klugera poznajemy Karola Wojtyłę - przyszłego Papieża. Film kończy się wzruszającą sceną spotkania Klugera i Papieża . I w tej krótkiej chwili, spotkania ludzi którzy - wydawałoby się przynależą do dwóch różnych światów, widzimy ich bliskość i emanujące z obu postaci ciepło starej lecz trwałej przyjaźni.
Niedzielne pasmo filmów dokumentalnych

emisja niedziele godz. 10.35, poniedziałki godz. 14.30


Aleksandra jedzie do Polski

emisja 4 marca

reż. Albert Jawłowski, Jacek Wasilewski, 2010 rok
Aleksandra Miranda Martines jest pół Buriatką - pół Kubanką, mieszka na Syberii na pograniczu rosyjsko - mongolskim, czuje się Polką i chce wyjechać do Polski. Jej ojciec jest czarnoskórym Kubańczykiem, matka - Buriatką. Wiadomo, że Miranda otrzyma Kartę Polaka - i będzie musiała po nią pojechać do odległego o 700 km. Konsulatu polskiego w Irkucku. Pojedzie tam samochodem Giennadija Iwanowa, czystego Buriata, który także działa w Stowarzyszeniu Nadzieja. Przy okazji wyjazdu do Irkucka Miranda będzie chciała odwiedzić swoją rodzinę w byłym Agińskim Okręgu Autonomicznym, kilkaset kilometrów od Irkucka. To rodzina ze strony matki, nie widziana od kilku lat. To tam pielęgnuje się pamięć o przodku Polaku, który wmieszał się w buriacką rodzinę do dziś żyjącą w małych, rozrzuconych w tajdze wsiach, gdzie wciąż panuje silna tradycja szamańska.
Odebrali mu miłość

emisja 11 marca

reż. Bożena Garus-Hockuba, 2008 rok
Film dokumentalny przedstawiający historię Petera Rainy, jednego z czołowych polskich historyków, najwybitniejszego współczesnego historyka polskiego Kościoła, biografa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, działacza opozycji, osoby publicznej często zabierającej głos w sprawach budzących kontrowersje i spory. Otwarcie archiwów peerelowskiego wywiadu odkryło, że najważniejszy agent polskiej bezpieki systematycznie donoszący na Petera Rainę, mieszkał z nim pod jednym dachem. Chodzi o żonę Rainy, Barbarę Wereszczyńską, z którą historyk był w związku przez 14 lat. Odnalezione po latach meldunki i raporty, z których wynika, że dzięki agentce WEBA, potem zwanej SEHU, bezpieka miała stały i szczegółowy dostęp do mieszkania Rainy, jego notatek, notesów, zapisków, dokumentów, że otrzymywała numery telefonów, adresy i nazwiska prawie wszystkich, którzy przewinęli się przez jego dom, szokuje.
Pięć portretów Pana Kazimierza

emisja 18 marca

reż. Marian Kubera, 2006 rok
Film o wybitnym polskim aktorze Kazimierzu Rudzkim. Próba zbudowania portretu aktora, który był także pedagogiem, konferansjerem i wielkim społecznikiem. Film zawiera doskonałe zdjęcia dokumentujące jego pracę sceniczną. Jego dorobek sceniczny to ponad 20 ról, wystąpił też w ponad 22 filmach. Wypracował swoisty styl konferansjerki estradowej i kabaretowej. Prowadził też w Polskim Radiu audycje dla młodzieży propagujące kulturę słowa i uczące podstawowych umiejętności aktorskich. Zmarł w 1976 roku mając 65 lat.
Pasje pana Zakrzeńskiego

emisja 25 marca

reż. Grażyna Engler, 2006 rok
Film dokumentalny opowiadający o karierze artystycznej aktora Janusza Zakrzeńskiego. Aktor w rozmowie przy kominku prowadzonej z młodym aktorem-amatorem Rafałem Mroczkiem opowiada o swoim życiu, pracy twórczej w teatrze i filmie i działalności społecznej. Jest to także podróż sentymentalna do miejsc znanych z dzieciństwa - Chmielnik, młodości - Kraków, Teatr Słowackiego. Opowieść Janusza Zakrzeńskiego ilustrowana jest fragmentami jego znakomitych i różnorodnych ról, zdjęciami z archiwum rodzinnego i wypowiedziami znanych osób. Grażyny Barszczewskiej, Ernesta Brylla, Marka Kwiatkowskiego, Adama Kiliana, Zygmunta Koniecznego.
Programy rozrywkowe w TVP Polonia
Koncerty dla dorosłych /z archiwum TVP/

emisja wtorki godz. 22.45 i 4.50


06.03. – De Mono w Lapidarium cz.2

13.03. – Tata Kazika na żywo

20.03. – Closterkeller - Scarlet

27.03. – Macieja Maleńczuka Homo Twist w Teatrze Bückleina


Kabaretowy Klub Dwójki

emisja w środy godz. 13.45, 22.45, 4.50


Kabaretowy Klub Dwójki to w pełni oryginalny, polski program rozrywkowy, nowoczesne autorskie show stworzone specjalnie dla TVP2. Jego głównymi bohaterami i twórcami są najlepsi polscy artyści kabaretowi, a ich gośćmi ciekawi i dowcipni ludzie szeroko pojętego show biznesu.
Pamiętaj o mnie

emisja w soboty godz. 11.45, 21.40, 3.25 oraz w niedziele godz. 11.35, 21.40, 3.25


Program o charakterze koncertu życzeń. Składa się z wypowiedzi artystów i wybranych przez nich teledysków oraz życzeń, które widzowie TVP Polonia przekazują sobie wraz z muzyczną dedykacją.

TYLKO W TVP POLONIA
Szansa na Sukces

emisja w soboty godz. 18.45, poniedziałki godz. 22.45, wtorki godz. 13.45


„Szansa na sukces” promuje zdolnych, młodych ludzi, którym umożliwia publiczny debiut, a przed niektórymi z nich otwiera drogę do kariery. Laureat SZANSY bierze udział w Koncercie Debiutów w Opolu.
Kocham Cię, Polsko!

emisja w niedziele godz. 14.20, 22.40


Tej wiosny program Kocham Cię, Polsko! wraca na antenę w nieco odświeżonej formie. Największym zaskoczeniem będzie zmiana na stanowisku jednej z kapitanek. Naprzeciwko Katarzyny Zielińskiej stanie Joanna Koroniewska. W tym sezonie nowe rundy, nowi goście i jak zawsze ogromna dawka dobrej zabawy dla całej rodziny. W roli prowadzącego niezmiennie pojawi się Maciej Kurzajewski. Siódma edycja programu składać się będzie z dziewięciu rund dzielących drużyny od zwycięstwa.
Skarby nieodkryte - teleturniej

emisja niedziele godz. 15.45, poniedziałki godz. 18.50TYLKO W TVP POLONIA i na tvp.pl
Teleturniej edukacyjny, realizowany „na żywo” ze studia, połączony z przygotowanymi wcześniej felietonami filmowymi z najciekawszych miejsc Polski. Program skierowany jest do widzów zainteresowanych historią i kulturą Polski. Każdy program będzie miał charakter podróży samolotem po Polsce, w poszukiwaniu „ukrytych” w niej skarbów. Prowadzący jest pilotem samolotu aeroplanu, którym udajemy się w wycieczkę do jednego z zakątków Polski.
Filmy fabularne w TVP Polonia
Polski film fabularny - pasmo piątkowe

emisja piątki godz. 22.45, 4.20


Koniec gry”

emisja 2 marca

reż. Feliks Falk, 1991 r.
Główni bohaterowie filmu to młody matematyk i programista oraz starsza od niego, atrakcyjna kobieta. Janusz rozpoczyna pracę w dziale kontroli dużego domu towarowego. Pewnego dnia na ekranie monitora widzi, jak pewna kobieta dyskretnie wkłada perfumy do kieszeni i wychodzi, nie płacąc. Okazuje się, że złodziejką jest Monika Małecka - liderka znanej partii politycznej, zamierzająca kandydować w następnych wyborach. Jej zachowanie w sklepie usprawiedliwia kleptomania, na którą leczy się u psychoanalityka. Między Januszem a Moniką rodzi się miłość. W rolach głównych występują Anna Romanowska, January Brunov.
Uwaga - Premiera! „Drzazgi”

emisja 9 marca

reż. Maciej Pieprzyca, 2008 r.

Kilka dni z życia trojga młodych ludzi. Bartek właśnie kończy studia, Marta planuje ślub, Robert żyje sobotnim meczem ukochanego klubu. Ich życie wydaje się uporządkowane i przewidywalne. Jednak każdemu z bohaterów przydarzy się coś, co każe mu poważnie zrewidować dotychczasowy sposób myślenia o sobie i swojej przyszłości. Na pozór dzieli ich wszystko - status materialny, wykształcenie, aspiracje. Łączy jedno - każdy z nich szuka miłości. W rolach głównych wystąpili. Marcin Hycnar, Antoni Pawlicki, Karolina Piechota.


Szczęśliwego Nowego Jorku”

emisja 16 marca

reż. Janusz Zaorski, 1997 r.
„Szczęśliwego Nowego Jorku” to adaptacja literackiego utworu Edwarda Redlińskiego „Cud na Greenpoincie”. Głównymi bohaterami filmu jest sześcioro polskich emigrantów, wywodzących się z różnych środowisk. Niegdyś wyruszyli za ocean pełni wiary w poprawę własnego losu, lecz na miejscu rzeczywistość okazała się rażąco odmienna od mitu „amerykańskiego snu”. Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski. Większość z nich żyje na granicy ubóstwa, z trudem ciuła grosz do grosza, haruje od świtu do nocy. Obsadę aktorską stanowią m.in.. Cezary Pazura, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski, Rafał Olbrychski.
Rajski ptak”

emisja 23 marca

reż. Marek Nowicki, 1987 r.
Opowieść o dwojgu młodych ludziach, których przez przypadek los zetknął ze sobą. Jurek, student medycyny, znany podrywacz, spędza noc z Anką, dziewczyną beztroską i pełną temperamentu, która nie chce jednak kontynuować tej znajomości. Spotykają się po kilku miesiącach. Ona po wypadku przykuta jest do wózka inwalidzkiego i za opiekę chce wynająć pokój, on szuka pokoju dla siebie i dla swej narzeczonej Moniki. Jurek jest początkowo negatywnie nastawiony do medycyny niekonwencjonalnej, w którą wierzy Anka. W rolach głównych wystąpili. Marta Klubowicz, Artur Dziurman.
Mniejsze niebo”

emisja 30 marca

reż. Janusz Morgenstern, 1980 r.
Artur w wieku 45 lat wyprowadza się z domu. Zostawia porządną pracę w instytucie, rodzinę i przyjaciół. Takie zachowanie wprowadza nie lada zamieszanie w gronie jego bliskich, którzy starają się pomóc. Chociaż Artur zadbał o kwestie finansowe swoje i rodziny, nikomu się nie naprzykrzał i nie wchodził w drogę, jego otoczenie uważało że potrzebuje opieki. Zaczęto go nachodzić. Obsada aktorska. Roman Wilhelmi, Beata Tyszkiewicz, Jan Englert, Władysław Kowalski, Janusz Zaorski, Tomasz Jarosiński, Jadwiga Polanowska, Monika Stefanowicz.
Polski film fabularny - pasmo sobotnie

emisja w soboty godz. 22.25 i 4.10


Zabij mnie glino”

emisja 03 marca

reż. Jacek Bromski, 1987 r.
Groźny przestępca Malik ucieka z więzienia, ale porucznikowi Popczykowi udaje się go złapać. Gdy jednak dochodzi do rozprawy sądowej Malik, wraz z kolegą Sewerynem, ucieka raz jeszcze. Kontaktuje się z szefem swojej bandy, a następnie wymusza od niego pieniądze. Nieoczekiwane schronienie znajduje w Sosnowcu, u przypadkowo spotkanej lekarki Doroty. Tymczasem milicja wie, że ukrywa ona przestępcę. Przybywa jednak za późno, gdyż uciekinier jest już w Warszawie. Tu uczestniczy w napadzie na pocztowy ambulans, który przewozi 4 miliardy złotych. Mimo akcji milicji, Malikowi znowu udaje się uciec. Jako kryjówkę wybiera wynajęte mieszkanie na Ursynowie. Obsadę aktorską stanowią m.in.. Bogusław Linda, Piotr Machalica, Anna Romantowska, Maria Pakulnis, Andrzej Grabarczyk, Zbigniew Zamachowski.
Misja specjalna”

emisja 10 marca

reż. Janusz Rzeszewski, 1987 r.
Fabuła „Misji specjalnej” łączy elementy melodramatu i awanturniczego kina przygodowo - sensacyjnego. Londyn, II wojna św. Brytyjski wywiad wojskowy zleca zadanie specjalne polskiemu komandosowi, porucznikowi Karolowi Romańskiemu. Jako „Meteor 6” ma być przerzucony w okolice Przemyśla, gdzie na lotnisku ukryta jest skrzynia z prezentami Himmlera dla Hitlera. Przesyłkę trzeba dostarczyć do sztabu brytyjskiego lotnictwa. W filmie wystąpili. Krzysztof Kowalewski, Dorota Kamińska, Agata Rzeszewska, Mirosław Komarowski, Jerzy Bończak, Jacek Borkowski, Jan Kociniak, Bronisław Pawlik.
Zabić Sekala”

emisja 17 marca

reż. Vladimír Michálek, 1998 r.
Czarny charakter, tytułowy Sekal, zwany przez współziomków „bękartem”, jest nieślubnym synem jednego z miejscowych gospodarzy. Przez wiele lat pogardzany, wreszcie znalazł sposób, by pomścić swoje upokorzenie. Trwa II wojna światowa. W pobliżu stacjonują Niemcy. Atmosfera panująca w Lakoticach, to strach. Przyczyną owego lęku jest nie tylko bliskość okupanta, lecz przede wszystkim Sekal, który wysługuje się hitlerowcom, denuncjując niepokornych gospodarzy. Ofiary donosów lądują w obozie koncentracyjnym, Sekal zaś przejmuje ich majątki.

Obsada aktorska. Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko , Agnieszka Sitek, Jiri Bartoska, Vlasta Chramostova.


Sztuczki”

emisja 24 marca

reż. Andrzej Jakimowski, 2007 r.
6 - letni Stefek i jego 17 - letnia siostra Elka mieszkają w obskurnej kamienicy w Wałbrzychu. Ich matka jest ekspedientką w sklepie warzywnym, ojca Stefek nie pamięta. przed laty porzucił żonę i dzieci dla innej kobiety. Synowi została po nim tylko mocno zniszczona, pomazana fotografia, dająca dość mgliste wyobrażenie o tym, jak faktycznie wygląda jego rodzic. Pewnego dnia chłopiec widzi na dworcu mężczyznę w garniturze i z teczką, który wydaje mu się podobny do postaci na zdjęciu. W filmie wystąpili. Damian Ul, Ewelina Walendziak, Tomasz Sapryk, Rafał Guźniczak, Iwona Fornalczyk.
Panny z Wilka”

emisja 31 marcareż. Andrzej Wajda, 1979 r.
Nominowana do Oscara ekranizacja wybitnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Pełna głębokiej refleksji opowieść o przemijaniu, straconej miłości i stosunku człowieka do życia i śmierci. W rolach głównych wystąpili Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Maja Komorowska, Stanisława Celińska.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna