Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp kulturaPobieranie 87.35 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar87.35 Kb.

Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP Kultura
TVP Kultura zaprasza widzów na premiery, przeglądy, spotkania z Andrzejem Wajdą i innymi wielkimi twórcami kina oraz liczne muzyczne wydarzenia i koncerty – od Dominika Wani i Motion Trio z gościnnym udziałem Leszka Możdżera po artystów z niezależnej wytwórni muzycznej LADO ABC, która, podobnie jak niebawem TVP Kultura, celebruje dekadę swojej niezwykłej działalności.
ANDRZEJ WAJDA W TVP KULTURA
Reżyser, scenarzysta, pedagog, laureat Oscara za całokształt twórczości i jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. Od 25 grudnia do 6 stycznia TVP Kultura zaprasza na zimowy przegląd twórczości Andrzeja Wajdy w odnowionych cyfrowo wersjach.

Przegląd Mistrza otworzy kultowe dzieło zza żelaznej kurtyny z 1976 r. – „Człowiek z marmuru” (25 grudnia, w czwartek, godz. 17:20). Dzień później - ekranizacja wydanego w 1933 r. opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza – „Panny z Wilka” z 1979 r. (26 grudnia, piątek, godz. 18:05). Wątek Iwaszkiewicza kontynuowany będzie kolejnym filmem artysty z 2009 r. – „Tatarakiem” (sobota, 27 grudnia, godz. 17:30). Twórczość Mistrza będzie celebrowana także w niedzielę, bowiem gościem programu „Niedzieli z…” będzie sam Andrzej Wajda (28 grudnia, godz. 17:15). Po rozmowie – emisja filmu z 1969 r. – „Wszystko na sprzedaż” (28 grudnia, godz. 18:15), czyli wielki hołd złożony Zbyszkowi Cybulskiemu.

Niedzielę z… Andrzejem Wajdą” zamknie uhonorowany wieloma nagrodami film z 1970 r. – „Krajobraz po bitwie” (godz. 20:10), ale w poniedziałek będzie można jeszcze zobaczyć jedno z najsłynniejszych dzieł reżysera– zrealizowany w 1956 r. „Kanał” (29 grudnia, godz. 18:05), we wtorek - mocny akcent „kina moralnego niepokoju" z 1978 r., czyli „Bez znieczulenia” (30 grudnia, godz. 17:45), a w środę - adaptację powieści Władysława Reymonta, zrealizowaną w 1974 r. – „Ziemię obiecaną” (31 grudnia, godz. 16:55).

Nowy Rok rozpocznie się „Panem Tadeuszem” z 1999 r. (1 stycznia, czwartek, godz. 17:35). Następnego dnia (2 stycznia, piątek, godz. 18:05) będzie można zobaczyć biograficznego „Korczaka”, a w sobotę - najwybitniejsze dzieło polskiej szkoły filmowej – „Popiół i diament” z 1958 r. (3 stycznia, godz. 17:10).

Mimo że „Niedziela z…” 4 stycznia (godz. 17:15) poświęcona będzie tym razem Janowi Englertowi, jego wątek połączy się też z wątkiem Wajdy, bo po spotkaniu z aktorem TVP Kultura zaprosi na „Katyń” ze znakomitą rolą Jana Englerta właśnie (godz. 18:05), którą poprzedzi krótki wstęp Mistrza.

Nastęnego dnia, w poniedziałek, kolejne wielkie dzieło światowego kina – nagrodzony w 1981 r. w Cannes „Człowiek z żelaza” (5 stycznia, godz. 17:10). A przegląd filmów Andrzeja Wajdy zamknie jego debiut z 1954 r. zwiastujący narodziny polskiej szkoły filmowej – „Pokolenie” (6 stycznia, godz. 18:15).

Emisje wszystkich filmów poprzedzi wstęp reżysera, w którym opowie o pracy na planie oraz o tym, jak patrzy na swoje dzieło po latach.
MARIAN MARZYŃSKI W TVP KULTURA
Twórca nowatorskich programów telewizyjnych: „Turniej miast” i „Lot”, wykładowca w elitarnych amerykańskich szkołach filmowych oraz laureat nagrody Emmy. TVP Kultura zaprasza na styczniowy przegląd twórczości Mariana Marzyńskiego – jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów. W każdą niedzielę jego najlepsze dokumenty, które poprzedzą rozmowy Michała Chacińskiego z reżyserem.

Marian Marzyński debiutował w Polskim Radiu w latach 50, żeby już w następnej dekadzie zasłynąć jako reporter oraz twórca nowoczesnych programów telewizyjnych. Szczególnie głośny był „Turniej miast", który podbił publiczność polskiej telewizji.

Przegląd filmów zacznie się od „Przed turniejem” (4 stycznia, godz. 22:50), czyli filmowym sprawozdaniem dokumentującym powstawanie i fenomen tego pierwszego polskiego reality show. Zaraz po nim TVP Kultura pokaże zupełnie inny fragment polskiej rzeczywistości. „Azoty od rana do wieczora”. To relacja z jednego dnia pracy zakładu, zatrudniającego głównie młodzież pochodzenia wiejskiego lub tak zwanych chłoporobotników (4 stycznia, godz. 23:15). W kolejnym tygodniu - reportaż o powitaniu rodaków zza oceanu w porcie gdańskim, czyli rejestracja klimatu emocjonalnego oraz interesujący przekrój społeczny w „Powrocie statku” (11 stycznia, godz. 21:50). Chwilę później kierunek odwrotny – pożegnanie Polonii amerykańskiej, tym razem w porcie gdyńskim (godz. 22:10). Natomiast w następnym tygodniu TVP Kultura wyemituje „Anyę” (18 stycznia, godz. 23:10) – jeden z najważniejszych filmów w dorobku Marzyńskiego, który opowiada o jego córce. Reżyser, zbierając materiał przez 30 lat, pokazuje, jaka była będąc dzieckiem, nastolatką i dorosłą kobietą.

Przegląd zakończy się poruszającym dokumentem „Nigdy nie zapomnij kłamać” (25 stycznia, godz. 22:10) o traumatycznych wojennych losach reżysera. To historia dziecka Holocaustu, ocalałego dzięki pomocy wielu ludzi i… kłamstwu właśnie. Dzieci z warszawskiego getta przeżyły, dzięki ukrywaniu swojego żydowskiego pochodzenia. Po latach reżyser wraca z kamerą do Polski, by przywołać Warszawę z czasów wojny, czyli straszny i bolesny okres w swoim życiu.


MUZYKA W TVP KULTURA
Dzień Wigilii to tradycyjny czas kolędowania również w TVP Kultura. 24 grudnia TVP Kultura o godz. 16:20 zaprasza do wysłuchania najpopularniejszych pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu wybitnych polskich śpiewaków: Małgorzaty Walewskiej, Iwony Hossy, Jacka Laszczkowskiego, Pawła Skałuby i Roberta Gierlacha, a o godz. 19:10 na inne wyjątkowe wydarzenie – specjalnie dla TVP Kultura kolędy zaśpiewa zespół Mazowsze. „Kolędy z Mazowszem” to oryginalny projekt artystyczny, zrealizowany w nowoczesnej scenografii i zarejestrowany techniką filmową, wyprodukowany przez TVP Kultura. Koncert zostanie powtórzony 26 grudnia o godz. 10:05. Wigilijny wieczór muzycznie zamknie soulowy koncert „Natalie Cole na AVO Session”.

25 grudnia o godz. 9:20 TVP Kultura wyemituje spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w wykonaniu tancerzy Teatru Maryjskiego, a o godz. 14:30 koncert charytatywny z cyklu „Pavarotti i Przyjaciele”. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będą Andrea Bocelli, Bryan Adams, Nancy Gustafson.

26 grudnia o godz. 17:10 talent muzyczny i niezwykłą energię zaprezentują młodzi geniusze wiolonczeli Luka Sulic i Stjepan Hausner w koncercie „2 Cellos – live at Arena Zagreb cz. 1”. Z nietypowym repertuarem, bo z utworami Ravela, do krainy jazzu przeniesie widzów Dominik Wania Trio. Jego lider jest tegorocznym laureatem nagrody TVP Kultura – Gwarancje Kultury. Koncert powstał w koprodukcji TVP Kultura i Narodowego Centrum Kultury (26 grudnia, godz. 00:40).

Równie atrakcyjnie przedstawia się czas poświąteczny. 27 grudnia o godz. 22:05 w premierowo emitowanym koncercie zagrają polscy mistrzowie akordeonu, czyli Motion Trio, z gościnnym udziałem Leszka Możdżera (produkcja TVP Kultura). Kolejne niezwykłe wydarzenie muzyczne zapowiada się dwa dni później. Z okazji 10-lecia istnienia kultowej wytwórni Lado ABC wspólny koncert zagrają muzycy z nią związani: Mich&Mitch, Marcin Masecki, Profesjonalizm, Wovoka, Ed Wood i inni. Lado ABC to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Pod szyldem wytwórni działa grupa zaprzyjaźnionych muzyków, stanowiących awangardę polskiej muzyki rozrywkowej. Od początku istnienia Lado ABC, jej artyści zagrali mnóstwo koncertów w obu Amerykach, Azji i Europie. W Polsce zdobyli szereg nagród, w tym dwa Paszporty Polityki. Zarejestrowane w studiu Telewizji Polskiej wydarzenie, wyprodukowane przez TVP Kultura, zostanie premierowo wyemitowane 29 grudnia o godz. 22:40.

W oczekiwaniu na Nowy Rok, 30 grudnia o godz. 20:30 TVP Kultura zaprasza na transmisję opery Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin” z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Rosyjskiej diwie Annie Netrebko towarzyszyło dwóch najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych: Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała. Muzyczne arcydzieło w ich wykonaniu, wystawione na otwarcie poprzedniego sezonu Metropolitan Opera, stało się wielkim wydarzeniem.

Muzyczny Sylwester w TVP Kultura rozpocznie się programem z udziałem Davida Bowiego (31 grudnia, godz. 16:15), a zakończy (godz. 23:00) filmem dokumentalnym „Abba”. Autorem dokumentu o cieszącym się popularnością na całym świecie zespole jest Lasse Hallstrom, który zrealizował większość teledysków grupy.

W Nowy Rok TVP Kultura wejdzie z tradycyjnym Koncertem noworocznym z Wiednia (1 stycznia, godz. 11:15). Utwory rodziny Straussów wykona Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich pod batutą indyjskiego dyrygenta Zubina Mehty.
PUBLICYSTYKA W TVP KULTURA
Świąteczny okres w TVP Kultura będzie obfitował również w cykliczne programy publicystyczne. 19 grudnia o godz. 22:10, podczas ostatniego tegorocznego wydania „Tygodnika Kulturalnego” autorzy polecą kulturalne prezenty na święta (powtórka 20 grudnia, godz. 18:20). 21 grudnia o godz. 17:15 w cyklu „Niedziela z…” widzowie spotkają się z Janem Nowickim. Przez cały grudzień TVP Kultura przypominała najciekawsze kreacje teatralne aktora.

W kolejną niedzielę, 28 grudnia o godz. 17:15, w „Niedzieli z…” ponownie spotkanie z Andrzejem Wajdą (powtórka programu).

W cyklu „Rozmowy o szczęściu” zaplanowano rozmowę z Kingą Preis, Krzysztofem Zanussim i Anną Polony (24 grudnia – godz. 15:45, 25 grudnia – godz. 13:55, 26 grudnia – godz. 14:40). Wiele budzących gorące dyskusje, aktualnych zagadnień ze świata kultury będzie poruszanych w każdy czwartek w „Hali odlotów” (25 grudnia o godz. 20:20, powtórka o godz. 1:15, 1 stycznia – godz. 20:20, powtórka o godz. 23:05), a przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czyli „Informacje Kulturalne” emitowane w każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 20:00 wrócą do TVP Kultura po świętach, 29 grudnia.
OFERTA PRZEDŚWIĄTECZNA

19 GRUDNIA 2014
GORZKIE MLEKO, godz. 20:20 premiera

Fausta to młoda Indianka, która cierpi na syndrom „gorzkiego mleka”. Według andyjskich wierzeń to stan dotykający kobiety, które były gwałcone lub wykorzystywane seksualnie, a w burzliwym Peru jest ich, niestety, niezwykle dużo. Zgodnie z tym przesądem, dzieci wykarmione mlekiem zgwałconej matki dziedziczą strach, który ograbia je z duszy. Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale oraz Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

Produkcja: Peru

Reżyseria: Claudia Llosa


20 GRUDNIA 2014
WŁODZIMIERZ WYSOCKI I MARINA VLADY. OSTATNI POCAŁUNEK (dokument tygodnia), godz. 13:15 premiera

7 listopada 2006 r. w znanym paryskim centrum kulturalnym Bouffes du Nord Petera Brooka odbyła się premiera spektaklu, który zwrócił uwagę widzów i gwiazd francuskiego kina. Na tej samej scenie, gdzie 30 lat wcześniej śpiewał Wysocki, po raz pierwszy po wielu latach wystąpiła Marina Vlady. Nie grała w filmach, nie udzielała wywiadów, zniknęła z życia publicznego. Przerwała długie milczenie, żeby opowiedzieć o najważniejszym wydarzeniu swego życia – historii ich miłości.


MOSKITIERA, godz. 20:20 premiera

Historia zamożnej, miejskiej rodziny uwięzionej w małym świecie, jaki sobie zbudowała. Każdy z jej członków żyje w ciągłym poczuciu winy. Syn, pogubionych życiowo rodziców, czuje się odpowiedzialny za wszystko, co żyje, zwłaszcza za opuszczone psy i koty, które znosi do domu. Premiera filmu miała miejsce podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie obraz zdobył główną nagrodę. Emma Suárez otrzymała ponadto nominację do nagrody Goya w kategorii „najlepsza aktorka”.

Produkcja: Hiszpania, 2010

Obsada: Emma Suárez, Eduard Fernández, Martina García

Reżyseria: Agustí Vila
22 GRUDNIA 2014
KSIĘSTWO, godz. 20:20

Wychowany w biednej, świętokrzyskiej wsi Zbyszek marzy, by wyrwać się z niej i zasmakować lepszego życia. Kiedy jednak jego kariera piłkarska, a potem studia prawnicze okazują się niewypałem, staje wobec dylematu: próbować dalej, czy osiąść na ojcowiźnie? Scenariusz „Księstwa” powstał na podstawie wątków trzech powieści Zbigniewa Masternaka: „Niech żyje wolność”, „Chmurołap” i „Scyzoryk”. Przedstawiony w niej obraz współczesnej, polskiej wsi odbiega od tego, do którego przyzwyczaił swoich widzów Andrzej Barański. Proza Masternaka portretuje rodzimą prowincję bez taryfy ulgowej, nie stroni od naturalizmu, wieś w jego utworach nie jest ani spokojna, ani wesoła, choć z drugiej strony nie szokuje też brudem, prymitywizmem i brutalnością jak np. w filmach Wojciecha Smarzowskiego.

Produkcja: Polska, 2011

Obsada: Rafał Zawierucha, Mateusz Zając, Michał Anioł, Aldona Jankowska

Reżyseria: Andrzej Barański
23 GRUDNIA 2014
BYĆ JAK STANLEY KUBRICK, godz. 21:45 premiera

Prawdziwa historia mężczyzny, który podawał się za Stanleya Kubricka, kiedy ten pracował nad swoim ostatnim filmem „Oczy szeroko zamknięte”. Człowiek ten uczestniczył w wielu ekskluzywnych przyjęciach i bez większych problemów wchodził do najdroższych londyńskich restauracji, bratał się z największymi i opowiadał o „swoich” filmach. Jednak najciekawsze jest to, że nie był w ogóle do Kubricka podobny. W roli głównej zobaczymy Johna Malkovicha.

Produkcja: Francja/Wielka Brytania, 2005

Obsada: John Malkovich, Richard E. Grant, Nolan Hemmings

Reżyseria: Brian W. Cook
24 GRUDNIA 2014, WIGILIA
AFRYKAŃSKA KRÓLOWA, godz. 13:45

Przygodowy film, którego akcja dzieje się podczas I wojny światowej w egzotycznej afrykańskiej scenerii. Jak na tamte czasy to dość odważny i liberalny, a w rolach głównych absolutne gwiazdy kina – Humphrey Bogart i Katherine Hepburn. Kanadyjski kapitan, łowca i awanturnik Charlie Allnut, opiekuje się córką misjonarza Rose, której udało się przeżyć atak niemieckich oddziałów na położną w buszu wioskę. Mężczyzna pragnie spokojnie spędzać czas na swoim frachtowcu, popijając gin i paląc cygara. Jednakże Rose w swym misjonarskim zapale odzwyczaja Charliego od palenia, picia i przeklinania. Z nieokrzesanego pijaczyny Allnut zmienia się w dzielnego człowieka.

Produkcja: USA/Wielka Brytania 1951

Obsada: Humphrey Bogart, Kattherine Hepburn

Reżyseria: John Huston
INNY ŚWIAT, godz. 17:20

Poruszająca opowieść Danuty Szaflarskiej (ur. w 1915 r.), wybitnej aktorki, o życiowych doświadczeniach, które ukształtowały ją jako człowieka. Narratorka szczególnie wiele uwagi poświęca okresowi swego dzieciństwa i dramatycznym przeżyciom podczas II wojny światowej. Szaflarska, z natury raczej nieskora do publicznych zwierzeń, dała się namówić zaprzyjaźnionej z nią od lat Kędzierzawskiej na długi wywiad, który przybrał wkrótce formę filmu dokumentalnego.

Produkcja: Polska, 2012

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska


NIETYKALNI, godz. 20:20 premiera

Krytyka okrzyknęła „Nietykalnych” komediowym arcydziełem. Już kilka tygodni po premierze film stał się największym kasowym przebojem we Francji, pretendował do tytułu wydarzenia kulturalnego roku 2011. Wielki sukces potwierdziło aż osiem nominacji do prestiżowej francuskiej nagrody Cezara, z czego jedna statuetka przypadła w udziale świetnemu Omarowi Sy, w kategorii najlepszy aktor. To piękny i wzruszający film, który wzbudza mnóstwo emocji i skłania do refleksji. Obfituje w zabawne sytuacje i błyskotliwe dialogi. Widz śledzi na ekranie historię niezwykłej przyjaźni między kaleką i młodym chłopakiem, który się nim opiekuje.

Produkcja: Francja, 2011

Obsada: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
25 GRUDNIA 2014, I DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
PAN LAZHAR, godz. 15:40 premiera

Historia algierskiego nauczyciela pracującego w kanadyjskiej szkole. Jest imigrantem, który zajmuje miejsce tragicznie zmarłej nauczycielki w kanadyjskiej podstawówce. Jego niekonwencjonalne nauczanie przynosi nieoczekiwane efekty. Potrafi w oryginalny sposób zaktywizować uczniów, rozbudzić ich wyobraźnię i sprowokować do niesztampowego myślenia. To kino subtelne, zbudowane na niuansach, ale jednocześnie sugestywne i aż kipiące od emocji.

Produkcja: Kanada, 2011

Obsada: Mohamed Fellag, Sophie Néliss, Émilien Néron

Reżyseria: Philippe Falardeau
HABEMUS PAPAM – MAMY PAPIEŻA, godz. 21:15 i 2:05

Jeden z najgłośniejszych europejskich filmów 2011 r. Śmiała, inteligentna komedia, w której kościół pokazuje swoją ludzka twarz, i wielki europejski przebój kinowy z udaną kreacją Jerzego Stuhra – film we Włoszech przyniósł prawie 8 milionów dolarów wpływów. Reżyser Nanni Moretti nakręcił fascynującą historię człowieka, który został papieżem wbrew swojej woli. Nowy namiestnik stolicy apostolskiej (Michel Piccoli), zaraz po zaskakującym dla niego wyniku konklawe, ma przywitać tysiące wiernych zebranych na placu św. Piotra. Jednak ten głęboko wierzący człowiek jest pełen sprzeczności. Nie tylko uważa, że jest niegodny papieskiego urzędu, ale już wkrótce ukradkiem ucieknie z Watykanu, marząc o odnalezieniu spokoju i prostoty w życiu. Sytuacja wymyka się spod kontroli i grozi wielkim, światowym skandalem. Jedynymi osobami, które mogą stawić czoło wydarzeniom, jakie nigdy jeszcze nie miały miejsca w Watykanie, są: Marcin Rajski, Polak będący od lat rzecznikiem Stolicy Apostolskiej (Jerzy Stuhr), i wybitny profesor psychiatrii (w tej roli reżyser), który ma „wyleczyć” papieża i nakłonić go do objęcia urzędu. Wkrótce wydarzenia przybierają niespodziewany obrót, który zadecyduje o losach przyszłego pontyfikatu.

Produkcja: Francja/Włochy, 2011

Obsada: Michel Piccoli, Nanni Moretti, Jerzy Stuhr

Reżyseria: Nanni Moretti
JESTEM MIŁOŚCIĄ, godz. 23:10

To film, który przywodzi na myśl arcydzieła włoskiego kina. Jest bajecznie bogata familia, poruszająca muzyka, uwodzące kadry i zakazana miłość. Reżyser Luca Guadagnino na wylot zna i czuje wielkich mistrzów, a muzyka dopełnia wrażenia, że obcuje się z kinem najwyższych lotów. W głównej roli występuje Tilda Swinton, która wcieliła się w rolę Rosjanki będącej żoną głowy zamożnego rodu z tradycjami. Wrzucona w ekskluzywny, ale dla niej martwy świat, odkrywa życie na nowo poznając młodego kucharza i przyjaciela swojego syna.

Produkcja: Włochy, 2009

Obsada: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini

Reżyseria: Luca Guadagnino
26 GRUDNIA 2014, II DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
CZASEM ŚNIĘ, ŻE LATAM, godz. 11:00

Poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń. Bohaterką filmu jest młoda, wybitnie utalentowana tancerka, która od dziecka mieszka w bursie przy szkole baletowej. Z chwilą gdy zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga międzynarodowej kariery. Skromna i niezwykle pracowita Weronika wciąż dąży do perfekcji. Czas wolny od zajęć w teatrze spędza na nieustannej pracy nad swoim ciałem. Życie prywatne, ból jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie – pozostają gdzieś w tle, bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed istotną dla jej kariery premierą w Operze Berlińskiej. Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 lat. Główne miejsca akcji to Warszawska Szkoła Baletowa, Opera Narodowa w Warszawie, Szkoła Baletowa i Teatr Mały w Petersburgu, Akademia Tańca Carmen de Robles w Las Palmas oraz dwa teatry Opery Berlińskiej. W finałowej scenie zarejestrowano fragmenty berlińskiej premiery baletu THE OPEN SQUARE, której autorem jest światowej sławy izraelski choreograf – Itzik Galili. Muzyka – Percossa.

Produkcja: Polska, 2013

Reżyseria: Aneta Popiel-Machnicka


PELLE ZWYCIĘZCA, godz 12:05

Złota Palma w Cannes, Oscar dla filmu nieanglojęzycznego i znakomita kreacja Maxa von Sydowa. Dramat Billego Augusta to kino surowe, naturalistyczne i boleśnie prawdziwie. Duński reżyser próbuje opisać mechanizmy zderzenia ze społeczeństwem mocno zhierarchizowanym, którym rządzą konwenans i surowe zasady. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX w., kiedy to szwedzki statek wypełniony emigrantami przybywa na duński Bornholm. Wśród nich znajduje się Lesse ze swoim synem Pelle, którzy przenieśli się do Danii w poszukiwaniu pracy. Zostają zatrudnieni na dużej farmie, lecz jako imigranci są traktowani z pogardą, odrazą, a w najlepszym razie chłodną obojętnością. Pelle zaczyna mówić po duńsku, ale fakt ten nie zmienia jego położenia. Pomimo trudów, żaden z nich nie zrezygnuje łatwo z drogi do życia lepszego od tego, które porzucili w Szwecji.

Produkcja: Dania/Szwecja, 1987

Obsada: Björn Granath, Max von Sydow

Reżyseria: Bille August
MIŁOŚĆ LARSA, godz. 15.15 premiera

Oryginalny scenariusz, Ryan Gosling jakiego nie znamy i nominacja do Oscara. „Miłość Larsa” to przejmujące studium samotności podszyte delikatną i ciepłą ironią. Tytułowy Lars mieszka w garażu swojego brata. Nie potrafi zmierzyć się z codziennością, niustannie wyobcowany i natrętnie namawiany przez rodzinę do znalezienia sobie w końcu dziewczyny. Biorąc sobie do serca rady otoczenia przychodzi pewnego dnia do domu z gumową lalą. Obwieszczając, że to jego partnerka wprawia wszystkich w osłupienie i rozpoczyna tym samym spektakl, w którym próbują odnaleźć się jego najbliżsi. To co dla innych wydaje się farsą i kolejną ucieczką od rzeczywistości, dla niego stanowi autentyczną relację i próbę przepracowania swoich lęków.

Produkcja: USA, 2007

Obsada: Ryan Gosling, Emily Mortimer

Reżyseria: Craig Gillespie
JESTEŚ BOGIEM, godz. 20:20 i 1:50

To oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza – Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – Fokusa (Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny „Jestem Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Paktofonika powstała w 1998 r., a jej nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, minialbum „Jestem Bogiem” oraz „Archiwum kinematografii" sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

Produkcja: Polska, 2012

Obsada: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik

Reżyseria: Leszek Dawid
W LEPSZYM ŚWIECIE, godz. 22:30 premiera

Historia spotkania dwóch rodzin, których losy splatają się, kiedy ich dzieci – Elias i Christian, zasiadają razem w szkolnej ławce. Rodzice Eliasa są w separacji, ojciec jeździ regularnie do Afryki, gdzie pracuje w szpitalu dla uchodźców. Christian, niedawno osierocony przez matkę, która zmarła w Londynie, wrócił właśnie wraz z ojcem do kraju. Członkowie obu rodzin są nie tylko trudni we wzajemnych relacjach, ale także obarczeni wyrzutami sumienia. Osamotniony Christian jest zbuntowany i przekonany, że jedyną formą obrony przed nieprzyjaznym mu światem jest atak i agresja. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy Christian staje w obronie nieśmiałego Eliasa, zaatakowanego przez napastliwych kolegów. Christian chce sprawiedliwości, którą pojmuje jednak dosyć specyficznie, zupełnie inaczej niż bezbronny Elias. Kiedy dziecko wyjmuje nóż pojawia się pytanie, czy naprawdę istnieją granice litości i wyrozumiałości?

Produkcja: Dania/Szwecja, 2010

Obsada: William Jøhnk Nielsen, Mikael Persbrandt

Reżyseria: Susanne Bier
27 GRUDNIA 2014
GEORGE HARRISON (cz. 1, dokument tygodnia), godz. 13:20 premiera

To dwuczęściowy dokument w reżyserii Martina Scorsese o wybitnym gitarzyście, kompozytorze i multiinstrumentaliście George’u Harrisonie. Tytuł filmu nawiązuje do jego czwartej solowej płyty „Living in the Material World” wydanej w 1973 r. Jednak Scorsese swoją opowieść zaczyna dużo wcześniej wychodząc z założenia, że nie można opowiedzieć historii Harrisona nie wspominając o Beatlesach. Reżyser, aby uniknąć powielania schematu narracji o najsłynniejszym zespole w historii rocka, pokazuje jego historię z perspektywy cichego Beatlesa. Jest to tylko wprowadzenie, które pozwala kompleksowo przedstawić tę niezwykłą postać. Doświadczenia zdobyte podczas pracy z Paulem McCartneyem, Johnem Lennonem i Ringo Starrem, ich wspólne podróże, eksperymenty z narkotykami miały duży wpływ na artystę i wyznaczyły kierunek jego kariery solowej. Rozmówcy reżysera szczerze opowiadają o słabościach Harrisona, jego kobietach i przygodach z narkotykami. Eric Clapton skomentował swój romans z pierwszą żoną artysty, Pattie Boyd. Ringo Starr płakał wspominając ostatnią rozmowę z muzykiem. Druga żona Harrisona, Olivia Trinidad Arias, wróciła w rozmowie do trudnych relacji małżeńskich. Dzięki ogromnej liczbie materiałów archiwalnych (listy do rodziców, zdjęcia z czasów szkolnych), wywiadów z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi Martinowi Scorsese udało się stworzyć niezwykle intymny portret muzyka.

Produkcja: USA, 2011

Reżyseria: Martin Scorsese


DEBIUTANCI, godz. 15:40

Docenieni przez krytykę i widzów „Debiutanci” stanowią udany melanż tragikomedii i filmu romantycznego. Z obsady najwięcej pochwał zebrał odtwórca drugoplanowej postaci Christopher Plummer, który za rolę Hala otrzymał prestiżowe nagrody: Oscara, Złoty Glob i BAFTA. To historia Olivera Fieldsa, który rozmyśla nad życiem i śmiercią swego ojca, Hala, który okazał się gejem. Jednocześnie Oliver próbuje odmienić własny los, zbliżając się do pewnej francuskiej aktorki. Reżyser i scenarzysta Mike Mills nawiązuje w filmie do osobistych przeżyć i doświadczeń. Jego ojciec podobnie, jak bohater „Debiutantów”, przyznał się u schyłku życia do odmiennych preferencji seksualnych. Tytuł filmu sugeruje, że nigdy nie jest za późno na podjęcie ważnej życiowej decyzji, by wszystko zacząć od nowa.

Produkcja: USA, 2010

Obsada: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Mélanie Laurent

Reżyseria: Mike Mills
28 GRUDNIA 2014
GIULIETTA I DUCHY (cz. 1), godz. 9:20

Dla jednych – feministyczny manifest, dla innych – wstęp do halucynacji wywołanych przez LSD. Bez wątpienia, „Giulietta i duchy” należy do najciekawszych filmów Federica Felliniego. W rolę tytułowej Giulietty wcieliła się żona reżysera – znakomita Giulietta Masina. Prócz feministek i reżyserów, dzieło zostało docenione także przez jury festiwali filmowych na całym świecie. Film otrzymał aż 2 nominacje do Oscara, Złote Globy oraz szereg innych nagród.

Produkcja: Francja/Włochy/RFN, 1965

Obsada: Giulietta Masina, Sandra Milo, Valentina Cortese

Reżyseria: Federico Fellini
GEORGE HARRISON (cz. 2, dokument tygodnia), godz. 13:20 premiera

Dwuczęściowy dokumet w reż. Martina Scorsese o wybitnym gitarzyście, kompozytorze i multiinstrumentaliście – Georgu Harrisonie. Mimo, że rozpad Beatles’ów zawiódł wielu fanów, solowa kariera George’a Harrisona przysporzyła mu nowych, w tym miłośników „Żywotu Briana” Monty Pythona, bez którego pomocy finansowej muzyka film by nie powstał. Na okresie solowej kariery, poszukiwań duchowych i osobistego rozwoju artysty skupia się również druga część dokumentu Scorsese.

Produkcja: USA, 2011

Reżyseria: Martin Scorsese


BLUE VALENTINE, godz. 22:20

Intymny portret rozpadającego się małżeństwa ze znakomitymi wcieleniami pary najpopularniejszych aktorów ostatnich sezonów – Michelle Williams (nominacja do Oscara i Złotego Globu za rolę Cindy) i Ryana Goslinga (nominacja do Złotego Globu za rolę Dana).

Produkcja: USA, 2010

Obsada: Michelle Williams, Ryan Gosling

Reżyseria: Derek Cianfrance
29 GRUDNIA 2014
WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE (panorama kina polskiego), godz. 20:20

To poruszająca historia o determinacji, wierze i przyjaźni. Nagroda za reżyserię, muzykę i pierwszoplanową rolę męską dla Roberta Więckiewicza na FPFF w Gdyni w 2007 r., Orzeł, Polska Nagroda Filmowa dla Roberta Więckiewicza w kategorii najlepsza główna rola męska w 2008 r. – to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto obejrzeć film Tomasza Wiszniewskiego. Dodatkowym walorem filmu są zdjęcia autorstwa Jarosława Szody. Sam reżyser mówi o swoim dziele w sposób następujący: „Gdybym miał najkrócej przedstawić swój film, powiedziałbym, że jest to film o Bogu i wódce: czy można zapić Boga?”.

Produkcja: Polska, 2007

Obsada: Robert Więckiewicz, Adam Werstak

Reżyseria: Tomasz Wiszniewski
POGRZEBINY (Młoda Polska), godz. 22:10 premiera

Ta etiuda fabularna to opowieść o dwóch braciach, którzy obsługują imprezy okolicznościowe. Film powstał w ramach programu „30 Minut” koordynowanego przez Studio Munka.

Reżyseria: Wojciech Stupnicki
30 GRUDNIA 2014

FISH TANK, godz. 23:35

Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym na festiwalu w Cannes, film w reżyserii Andrei Arnold z doskonałymi kreacjami Katie Jarvis, Michaela Fassbendera i Kierston Wareing. Przejmująca opowieść o walce o marzenia i dorastaniu.

Produkcja: Holandia/Wielka Brytania, 2010

Obsada: Katie Jarvis, Michael Fassbender, Kierston Wareing

Reżyseria: Andrea Arnold
31 GRUDNIA 2014, SYLWESTER
RIZE, godz. 14:10 premiera

Twórcą filmu jest kontrowersyjny artysta i fotograf, David LaChapelle, którego pracę można było podziwiać z warszawskiej Zachęcie w 2013 r. Film stanowi zapis niezwykłego zjawiska, które narodziło się na ulicach Los Angeles – krumpingu i clowningu – dwóch pokrewnych, lecz odrębnych stylów tanecznych. Na Międzynarodowym Festiwalu w Bangkoku „Rize” ostał uznany za najlepszy dokument 2006 r.

Produkcja: USA/Wielka Brytania, 2005

Reżyseria: David LaChapelle


WEST SIDE STORY, godz. 20:20

„West Side Story” z muzyką Leonarda Bernsteina i choreografią Jerome'a Robbinsa powstał w 1957 r. i został wystawiony w sławnym teatrze Wintergarden na Brodwayu. Cieszył się ogromnym powodzeniem - na scenie utrzymał się 6 lat. W 1961 r. wytwórnia filmowa współpracująca z "United Artists" zakupiła prawa do sfilmowania musicalu. Współpraca reżyserska Roberta Wise'a z choreografem J. Robbinsem dała rezultat rewelacyjny. Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym 10 Oscarami, 3 Złotymi Globami i 2 Nagrodami Grammy najsłynniejszy musical w dziejach kina. Ponadczasowa opowieść o miłości Romea i Julii przeniesiona w realia amerykańskich przedmieść lat 50.

Produkcja: USA/Wielka Brytania, 1961

Obsada: Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn

Reżyseria: Robert Wise, Jerome Robbins
POZNASZ PRZYSTOJNEGO BRUNETA, godz. 00:45 premiera powtórka 1 stycznia, godz. 12:30

Amerykańsko-hiszpańska komedia romantyczna z 2010 r. w reżyserii i według scenariusza Woody’ego Allena. Pełna groteski i ironii opowieść o związkach i skomplikowanych relacjach ludzkich. W rolach głównych: Anthony Hopkins (jako Alfie Shepridge), Naomi Watts (jako Sally Channing), Antonio Banderas (jako Greg Clemente), Theo James (jako Ray) i znana z filmów „Slumdog. Milioner z ulicy” oraz „Trishna” – Freida Pinto (jako Dia).

Produkcja: Hiszpania/USA, 2010

Obsada: Anthony Hopkins, Naomi Watts, Antonio Banderas

Reżyseria: Woody Allen
ARTYSTA (kino nocne), godz. 2:45

Niezwykły film będący hołdem złożonym filmowej tradycji i jej twórcom, a ponadto wyśmienita, inteligentna rozrywka. Czarno-biały, po mistrzowsku wystylizowany na produkcje z tamtych czasów film Michela Hazanaviciusa uhonorowano m.in. pięcioma Oscarami (najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin, muzyka i kostiumy), trzema Złotymi Globami, Złotą Palmą w Cannes, siedmioma nagrodami BAFTA i sześcioma Cezarami.

Produkcja: Belgia/Francja, 2011

Obsada: Jean Dujardin, Bérénice Bejo

Reżyseria: Michel Hazanavicius
1 STYCZNIA 2015, NOWY ROK
DZIEWCZYNA PIĘTASZEK, godz. 14:20 premiera

Jedna z najbardziej znanych komedii mistrza amerykańskiego kina gatunkowego – Howarda Howksa i zarazem jeden z ulubionych filmów Quentina Tarantino. W rolach głównych: Cary Grant, Rosalind Rusell oraz późniejszy Dr. Sapirstein w „Dziecku Rosemary” – Ralph Bellany. Film należy do królującego w latach 30. i 40. gatunku screwball comedy. Charakteryzuje się on bardzo silną, dominującą mężczyzn postacią kobiecą. W nurcie tym typowe jest też budowanie elementów komicznych poprzez recytowane, bardzo szybko dialogi.

Produkcja: USA, 1940

Obsada: Cary Grant, Gene Lockhart

Reżyseria: Howard Howks
JUREK, godz. 16:05 premiera

Koprodukowany przez TVP Kultura dokument Pawła Wysoczańskiego o najsławniejszym polskim himalaiście – Jerzym Kukuczce. To klasyczna opowieść od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Film bogaty w archiwalia, zdjęcia oraz rozmowy z rodziną i przyjaciółmi Kukuczki.

Produkcja: Polska, 2013

Reżyseria: Paweł Wysoczański


KAWA I PAPIEROSY (filmy, które zmieniły Amerykę), godz. 21:15 powtórka 2 stycznia, godz. 22:40

Kultowy film mistrza amerykańskiego kina niezależnego – Jima Jarmuscha z 2003 r. Jak przystało na tego reżysera, film wyróżnia się znakomitymi, dowcipnymi dialogami oraz doborową obsadą.

Produkcja: Japonia/USA/Włochy, 2003

Obsada m.in.: Roberto Benigni, Cate Blanchett, Bill Murray i muzycy – Jack i Meg White z zespołu The White Stripes oraz raperzy GZA i RZA

Reżyseria: Jim Jarmusch
2 STYCZNIA 2015
THE RED CARPET ISSUE (ARTE w TVP Kultura), godz. 8:20 i 16:50 premiera

Dokument Oliviera Nicklausa wyjaśniający fenomen tytułowego czerwonego dywanu, z którego media uczyniły wydarzenie, na które czeka cały świat. Czerwony dywan stał się polem do popisu dla gwiazd i projektantów. Dokument pozwala zrozumieć fenomen tego kawałka czerwonego materiału, wokół którego jest tyle szumu.

Produkcja: 2010

Reżyseria: Olivier Nicklaus


WE MGLE (Wieczór kinomana), godz. 20:20 i 1:30 premiera

Siergiej Łoźnica to chyba najbardziej znany w świecie filmu Białorusin. Kojarzony przede wszystkim z dokumentem, o zawsze oryginalnej formie, sprawdza się równie świetnie w fabule. „We mgle” to drugi film fabularny tego twórcy. W roli statystów i postaci epizodycznych Łoźnica obsadził mieszkańców regionu Łatgalii (tzw. Inflantów Polskich) na Łotwie, gdzie kręcono zdjęcia do filmu. Ich autorem jest stały współpracownik reżysera – Oleg Mutu. Kostiumy zaprojektowała znakomita polska kostiumografka Dorota Roqueplo. Dzieło to zostało docenione na licznych festiwalach, w tym w Cannes i w Toronto.

Produkcja: Holandia/Niemcy/Rosja/Białoruś/Łotwa, 2012

Obsada: Władimir Swirskij, Władisław Abaszyn, Siergiej Kolesow

Reżyseria: Siergiej Łoźnica
3 STYCZNIA 2015
9/11 BY STEVE MCCURRY (Style życia – Contact), godz. 8:05 premiera

Od stycznia w ramach pasma „Style życia” zaprezentowany zostanie nowy cykl: „Contact” (10 odcinków, emisja: w soboty o godz. 8:35 i niedziele o godz. 12:30). To seria filmów o fotografiach i ich niezwykłych twórcach z legendarnej Agencji Magnum. Cykl otworzy odcinek „9/11”, czyli sprawozdanie fotoreportera – Steve’a McCurry'ego z najtragiczniejszych momentów po atakach na World Trade Center.

Reżyseria: Gianluigi Attorre
WSZYSTKO W PORZĄDKU (Bilet do kina), godz. 20:20 i 00:55

Dwie mamy, dwójka nastoletnich dzieci, ale tylko jeden dawca życia – reżyserka Lisa Cholodenko zadaje pytanie o nietypowy model rodziny postawionej przed typowymi rodzinnymi wyzwaniami. Scenariusz obsypanego nagrodami filmu (m.in. cztery nominacje do Oscara i dwa Złote Globy) filmu jest do pewnego stopnia odzwierciedleniem życia samej reżyserki, której dziecko wychowywane wspólnie z jej dziewczyną Wendy Melvoin również zostało poczęte dzięki dawcy spermy.

Produkcja: USA, 2010

Obsada: Annette Bening, Julianne Moore i inni

Reżyseria: Lisa Cholodenko
FLANDRIA (Kino nocne), godz. 23:15 premiera

Zanim zaczął robić filmy, był nauczycielem filozofii. Jego pierwszy film przyniósł mu przyznawaną w ramach Europejskich Nagród Filmowych Prix Fassbinder dla odkrycia roku. Bruno Dumont, bo o nim mowa przyciąga, przeraża i fascynuje w swej nihilistycznej wizji człowieka. „Flandria” z 2006 r. to czwarty film tego niezwykłego twórcy. Dzieło otrzymało szereg wyróżnień i nagród, w tym nominacje do Złotej Palmy w Cannes oraz do Złotej Żaby na Camerimage.

Produkcja: Francja, 2006

Obsada: Adélaïde Leroux, Samuel Boidin, Henri Cretel

Reżyseria: Bruno Dumont
4 STYCZNIA 2015
ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA, godz. 20:20 premiera

Ekranizacja sztuki Arthura Millera. Willy Loman (Dustin Hoffman) jest objazdowym sprzedawcą. Przez całe życie ciężko pracował, ale niczego nie osiągnął. Święcie jednak wierzy, że któryś z jego synów odniesie kiedyś sukces i będzie bogaty. Coraz częściej też rozpamiętuje przeszłość, przez co traci powoli kontakt z rzeczywistością. Kiedy zostaje wyrzucony z pracy, a później dociera do niego, że żaden z jego synów nie spełni pokładanych w nim nadziei (starszy jest nieudacznikiem, a młodszy lowelasem), widzi już dla swojej rodziny tylko jedno rozwiązanie. Film został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Złotym Globem oraz trzema Nagrodami Emmy.

Produkcja: USA, 1951

Obsada: Fredric March, Jesse White, Cameron Mitchell

Reżyseria: Laslo Benedek
6 STYCZNIA 2015
POSTE RESTANTE (Polska w dokumencie), godz. 8:25 i 17:45

Dokument Marcela Łozińskiego z 2008 r., w którym śledzi drogę listów, których adresaci są nie do odnalezienia, trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. W Polsce jest ich co roku około miliona, wśród nich kilkanaście adresowanych do Pana Boga. Film opowiada historię jednego z tych listów. W 2009 r. został uhonorowany Nagrodą FIPRESCI oraz Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Produkcja: Polska, 2009

Reżyseria: Marcel Łoziński


WACŁAW, godz. 10:35 premiera

Film w reżyserii Jiri’ego Vejdeleka. Czeska prowincja. Wacław to wioskowy nieudacznik, ma 40 lat na karku i nadal mieszka z owdowiałą matką. Mieszkańcy wioski uważają go za głupka, którego specjalnością jest stwarzanie problemów. Jego brat nie jest dla niego łaskawszy. Napięte stosunki między rodzeństwem doprowadzą do nieszczęścia. Chociaż nikomu nie stanie się krzywda, Wacław wyląduje w więzieniu. Po raz pierwszy znajdzie się bez pomocy kochającej matki. W surowych więziennych warunkach, narażony na ataki kolegów z celi, powoli umiera. Jedynym ratunkiem dla Wacława jest list do prezydenta Vaclava Havla z prośbą o ułaskawienie. Jednak list tylko wtedy zostanie rozpatrzony, jeśli podpiszą go również mieszkańcy wioski. Czy okażą dobra wolę i pomogą Wacławowi? Film został szczególnie dobrze przyjęty w rodzimych Czechach, gdzie otrzymał dwa Złote Lwy.

Produkcja: Czechy, 2007

Obsada: Ivan Trojan, Emília Vásáryová, Jan Budar

Reżyseria: Jiří Vejdělek
WESELE (w cyklu Jedna scena), godz. 22:15

Program o nietypowej i nowatorskiej formie. Poprzez omówienie jednej, kluczowej sceny z wybranego filmu przeprowadzone zostały analizy całych dzieł i okoliczności ich realizacji: odtwarza tok myślenia autora, wyjaśnia jego decyzje artystyczne, pozwala powiązać scenę z resztą filmu oraz umieścić go w konkretnych realiach historycznych. Jedna scena powstała w koprodukcji z UFO (Unlimited Film Operations). Po każdym odcinku – emisja omawianego filmu. W tym odcinku: spotkanie z Wojciechem Smarzowskim, reżyserem filmu „Wesele”. Po programie – emisja filmu.


10 LAT TVP KULTURA
Od stycznia 2015 r. ramówka TVP Kultura nie tylko wzbogaci się o nowe cykle, ale również, w nowym paśmie 10 lat TVP Kultura, zaprezentuje produkowane przez Antenę programy będące obrazem życia kulturalnego w Polsce w ostatniej dekadzie (emisje: wtorek-piątek, godz. 12:30, wtorek po godz. 23:00 oraz standardowe cykle ramówki). 10 lat TVP Kultura to pasmo związane z obchodzonym w 2015 r. dziesiątym jubileuszem Anteny.
6 STYCZNIA 2015
10 LAT TVP KULTURA – PO TROCHU WYCIĄGANE Z LOCHU, CZYLI ARCHIWIZACJA, godz. 12:30

Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski po raz kolejny specjalnie dla TVP Kultura stworzyli duet, który przypomni widzom od lat ukryte w archiwach telewizji programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrwykowej. Miłośnicy dobrych, literackich tekstów, początków big-beatu i rock'n'rolla oraz purenonsensownych rozmów duetu Mann – Wasowski z pewnością znajdą w tym programie coś dla siebie. W premierowym odcinku „Archiwizji” prowadzący m.in. pokażą naszym widzom pracę Zakładu Petrochemii z 1972 r. oraz produkcję czeskich piłek. W drugiej części programu przypomniany zostanie archiwalny koncert „Walizki moje pełne snów” z 1975 r.


10 LAT TVP KULTURA – STREFA ALTERNATYWNA – POZA KONTROLĄ – KARBIDO, godz. 00:10

Przesłuchania nieznanych, niszowych zespołów muzycznych wybranych gatunków muzyki alternatywnej – od punk rocka i rocka, przez daft punk, electro techno, jungle, drum'n'bass, jazz, jass, rap, hip-hop, two step, reggae, raga, ragamufin i ambient do form muzycznych, które nie zostały jeszcze nazwane ani sklasyfikowane jako gatunek. Zespół Karbido powstał na przełomie lat 2002-2003, jako duet gitar elektrycznych. Po wytworzeniu kilkudziesięciu krótkich etiud formuła gitarowego debla uległa wyczerpaniu. Poszukując naturalnych sposobów podtrzymania witalności, personel rozszerzono i wachlarz możliwych brzmień wzbogacił się o instrumentarium perkusyjne. Tak ukształtowało się trio.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna