Witamy w holandiiPobieranie 39.23 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar39.23 Kb.
WITAMY W HOLANDII

„Witamy w Holandii" to prezentacja najważniejszych wiadomości, obyczajów i ciekawostek dotyczących tego państwa przygotowana w ramach projektu edukacyjnego "Poznajemy Kraje i Ludzi Europy". Scenariusz opracowała i przygotowała z uczniami Iwona Kisielowska. Prezentację przedstawiła klasa IVb.

Prezentacja Holandii w Szkole Podstawowej w Objeździe przygotowana przez klasę IVb.

W inscenizacji udział biorą:

1. Dwóch przewodników Holenderskiego Biura Podróży (Ola i Błażej)

2. Przedstawiciel polskiego biura podróży (Konrad i Sebastian)

3. Dwoje turystów (Patrycja i Daniel)

4. Dwie osoby opowiadające o wiatrakach (Angelika i Justynka G.)

5. Dwie dziewczynki z tulipanami (Ania i Justynka M.)


  1. Van Gogh (Dawid)

  2. Pomocnica malarza (Justynka M.)

  3. Dwie osoby opowiadające o chodakach (Mateusz G. i Kasia Cz.)

  4. Dwie osoby opowiadające o serach (Kaziu i Marzenka)

10. Rowerzyści (Karol i Mateusz S.)

11. Piłkarze (Błażej i Paweł R)

12. Cztery osoby do Komisji Czarownic (Kaziu, Karol, Daniel, Paweł B)

13. Trzech strażników (Radek, Mateusz G. Adrian)

Prezentacja

Biuro podróży. (Dwoje turystów wchodzi do biura zastanawiają się gdzie wybrać się na wakacje, oglądają foldery prospekty):Patrycja - Słuchaj byliśmy w Finlandii, Grecji, ostatnio bardzo podobał nam się przecież pobyt we Włoszech – jak myślisz może wybierzmy się nad jakieś ciepłe morze? Poleniuchujemy?

Daniel - nad morze? Oj nie! Morze mam na co dzień! Chętnie pojechałbym w góry!

Patrycja - na to ja nie mam ochoty nie będę łazić po górach z plecakiem i męczyć się pokonując kolejne wierzchołki!

Do rozmowy wtrąca się przedstawiciel biura podróży:Sebastian - Może mógłbym coś doradzić? Mamy specjalne oferty, promocje!

Patrycja - Tak? Co na przykład mógłby pan nam polecić?

Sebastian - Zbliża się jedna z najpiękniejszych pór roku – wiosna - jest takie miejsce gdzie mogliby państwo zobaczyć piękno wiosennych kwiatów.

Patrycja - Tak? Co nam pan proponuje?

Sebastian - Wyjazd do Holandii! Mamy właśnie gości, przedstawicieli holenderskiego biura podróży, zechcą państwo wysłuchać kilku informacji na temat tego kraju?

Daniel - Oczywiście możemy, byleby nie za długo!

Wchodzi dwóch przedstawicieli biura (pomarańczowe koszulki, czapki turystyczne itp.) z transparentem: "Zapraszamy do Holandii”

1. Ola - Na Królestwo Holandii składają się tzw. Niderlandy właściwe (położone w Europie) oraz terytoria zamorskie: Antyle Holenderskie i Aruba.

2. Błażej - Językiem urzędowym jest holenderski i lokalnie fryzyjski.

3. Ola - Holandia leży w Europie Zachodniej. Sąsiaduje z Belgią i Niemcami, północna i zachodnia część leży nad Morzem Północnym. Przez Niderlandy płyną trzy duże rzeki: Ren, Moza i Skalda.

4. Błażej - Flaga Holandii to kolory: czerwony, biały i niebieski.

5. Ola - Godło Holandii wywodzi się z XII – to wiecznego herbu królewskiego rodu Orange – Nassau (lew) W czasie okupacji hiszpańskiej 17 prowincji utworzyło parlament i za herb przyjęto lwa trzymającego w jednej łapie 17 strzał, a w drugiej miecz – symbol mocy. Gdy 7 prowincji zjednoczyło się, tworząc obecną Holandię, zredukowano do 7 liczbę strzał. Pod tarczą herbową umieszczony jest napis: Je maintiendrai (franc.): Będę bronił. Powyżej tarczy herbowej znajduje się królewska korona Holandii.

6. Błażej – Holandia jest małym krajem, jego powierzchnia wynosi około 41 tys km 2

Słowo Niderlandy znaczy „niski kraj”, prawie 1/3 powierzchni kraju leży poniżej poziomu morza. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 321 m, a najniższy prawie 7 m pod poziomem morza. Groble, wydmy i wielkie pompy chronią zachodnią część Holandii przed zalaniem.

7. Ola - Duża część kraju jest zabudowana lub użytkowana na potrzeby rolnictwa. Na szczęście zachowało się jednak trochę lasów i rezerwatów przyrody. Dawno temu na terenie Holandii było bardzo dużo lasów, i stąd pochodzi jej nazwa , czyli „kraj drewna”.

8. Błażej - W Holandii mieszka ponad 15 mln ludzi, dla porównania w Polsce około 40 mln. Przy tak małej powierzchni do zamieszkania, kraj ten jest jednym z gęściej zaludnionych krajów na świecie. Duża część ludności mieszka w miastach Utrecht, Amsterdam, Haga i Rotterdam, które łączą się niemal w jedno wielkie miasto.

9. Ola – Holandia jest monarchią konstytucyjną. Monarchia to, to samo, co królestwo, a konstytucyjna oznacza, że państwo ma konstytucję. Królowa Wilhelmina Armgard Beatrix jest głową państwa, a tron jest dziedziczny. Następcą tronu jest najstarszy syn królowej, Książę Willem-Aleksander. Ostatnio cały świat oglądał z zainteresowaniem ślub Księcia z panną Maximą.

10. Błażej - Stolicą Holandii jest Amsterdam, ale siedziba dworu i rządu znajduje się w Hadze.

11. Ola - Holandia odgrywa aktywną rolę na arenie międzynarodowej, jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, z których najważniejsze to: Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska, NATO i wiele innych. W Hadze swoją siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Jako jedno z niewielu państw na świecie Holandia wydaje rocznie prawie 1% swoich dochodów na pomoc dla krajów rozwijających się.

12. Błażej – Walutą w Holandii jest: 1 euro = 100 centów (do 31 grudnia 2001 roku był 1 gulden holenderski = 100 centów).

13. Adrian - Stolicą Holandii jest Amsterdam, zwany Wenecją Północy. Jest jednym z największych europejskich metropolii. Rocznie odwiedza go półtora miliona turystów. To miasto o bogatej kulturze i wielu zabytkach zbudowano praktycznie na wodzie. Poprzecinane jest malowniczymi kanałami, po których można pływać miniaturowymi stateczkami i łodziami. Miasto jest niezwykle czyste i wręcz "utopione" w kwiatach, widocznych na każdym kroku. Warto zobaczyć pływający targ kwiatowy na kanale Singel.Koniecznie wybrać się należy do Rijksmuseum (Muzeum Narodowe) i Van Gogh Museum. Propozycją przede wszystkim dla pań będą odwiedziny w jednej z licznych w Amsterdamie szlifierni diamentów. Jeżeli nawet nic nie kupimy, warto przynajmniej pooglądać wspaniałe kamienie. Ciekawe jest muzeum urządzone w domu Anny Frank. Ukrywająca się tu podczas wojny żydowska dziewczynka pisała pamiętniki, które są bestselerem światowym przetłumaczonym na ponad 100 języków. 


 Po spacerze radzimy posiłek w restauracji z tradycyjną kuchnią holenderską (oznaczoną czerwono-biało-niebieską wazą). Można tam zjeść np. surowego śledzia, wędzonego węgorza czy słodkie naleśniki. 
14. Karol - Jeżeli zabieramy do Holandii dzieci, to w Amsterdamie czekają na nie wspaniałe atrakcje. Polecamy Muzeum Techniki (w którym wiele eksponatów można dotykać, wprawiać w ruch i bawić się nimi), ZOO, prawdziwy piracki statek zakotwiczony przy Nederlands Scheepvaart Museum, a także słynne muzeum figur woskowych Madame Tussauds . Poruszające się figury woskowe przedstawiają życie w Amsterdamie w okresie "Złotego Wieku" oraz postacie sławnych osób żyjących obecnie.

Zawsze w środy w Kinderkook Kafe czynna jest kawiarnia, gdzie jedzenie szykują i podają dzieci, a dorośli mają tu wstęp tylko wówczas, kiedy są... pod opieką dziecka! 


 Kto ma ochotę obejrzeć Amsterdam od strony kanałów, musi koniecznie wybrać się na przejażdżkę tramwajem wodnym. Holendrzy są bardzo tolerancyjni. Okna wszędzie bez zasłon i firanek. Wręcz Holendrzy szczycą się wnętrzami swych okazałych domów. A mają czym. W środku każdego domu bogato, czysto i porządnie. Mieszkania są często na wysokości chodnika obok zwykłych witryn sklepów. Nie sposób czasem przechodząc obok nie zajrzeć do wnętrza czyjegoś mieszkania, czy kuchni.

Daniel - Przedstawiliście nam dużo ciekawych informacji na temat Królestwa Niderlandów, ale nie wyjaśniliście nam bardzo ważnej rzeczy, dlaczego we wszystkich przewodnikach o Holandii jest napisane, że,

Daniel i Patrycja razem:

HOLANDIA to KRAJ WIATRAKÓW, TULIPANÓW, CHODAKÓW, SERA, ROWERÓW I VAN GOGHA.”Konrad - Oczywiście ma pan rację, musimy przedstawić najważniejsze symbole Holandii, to dzięki nim wszyscy od razu rozpoznają ten kraj. Zapraszamy na wycieczkę!

Wchodzi dwóch Holendrów (Angelika Justynka) (opowiadają o wiatrakach, mogą być przebrane za wiatraki):Angelika - Wiatraki są charakterystycznym elementem krajobrazu Holandii. Obecnie jest około 1000 czynnych starych wiatraków, ale kiedyś furkotało tu aż 10 tys. skrzydeł.

Justynka - Od stuleci używano je do osuszania pól i wypompowywania wody z wielkich kanałów. Przy ich pomocy Holendrzy walczyli z morzem, zagospodarowując część odebranej morzu ziemi. Dziś używa się wodnych pomp elektrycznych, ale Holendrzy kochają swoje wiatraki i dbają o nie utrzymując w sprawności. Bez grobli, kanałów, polderów i pomp wodnych połowa kraju dziś byłaby pod wodą.

Angelika - Wiatraki mówią własnym językiem. Można go odczytać z położenia ich skrzydeł. Istnieją 4 podstawowe pozycje: świąteczna, żałobna, krótkiego i dłuższego spoczynku. W każdej z nich skrzydła są nieznacznie odchylane w jedną lub drugą stronę, tak żeby mieszkańcy miasta wiedzieli, co dzieje się w życiu młynarza. Nazwiska, nazwy ulic czy miejsc, nazwy produktów często zawierają słowo: „wiatrak”. Wiele odniesień do wiatraka można też znaleźć w holenderskich przysłowiach, np. o niezbyt mądrej osobie mówi się, że „ uderzyło ją w głowę skrzydło wiatraka”.

Justynka - Odwiedzający Holandię czasami mogą zauważyć niebieskie wstążki powiewające na wiatrakach. Pojawiają się one w każdą pierwszą sobotę miesiąca i oznaczają, że wiatraki te są otwarte dla zwiedzających. Ale turyści są też mile widziani w dni robocze, zwłaszcza, kiedy wiatraki pracują. Młynarze są bardzo dumni ze swoich wiatraków i zwykle zadowoleni, gdy mogą się nimi pochwalić i pokazać je zwiedzającym. (może w tym czasie wieszać wstążki na skrzydłach wiatraka)

Angelika - 12 maja w Holandii jest "dzień wiatraka". Wszystkie wiatraki są wtedy ozdobione flagami i dostępne dla publiczności. Można je zwiedzać, poznać ich historię. Atrakcją dla turystów jest malownicza grupa wiatraków Kinderdijk, czyli "Tama dziecka". 12 km na północ od Dor-drechtu. Jest to najbardziej znana grupa wiatraków w Holandii, opisywana w przewodnikach. Wiatraków jest 19, stoją szeregiem nad kanałem. Pochodzą z końca XVIII wieku i jeszcze do 1950 roku służyły odwadnianiu polderu. Od 1997 roku figurują na liście zabytków UNESCO. W tym dniu tzn. „Dniu wiatraka” odbywają się pokazy kwiatów. Platformy ciężarówek, samochody dekoruje się wtedy tysiącami kwiatów.

Patrycja - A skąd wzięły się w Holandii tulipany?

Wychodzą do przodu 2 dziewczynki z tulipanami w koszach i mówią: (Ania i Justynka M.)Ania - Pierwsze cebulki tulipanów przywieziono do Holandii z Turcji w XVI wieku. Od tej pory Holendrzy bogacili się dzięki ich uprawie. Ludzie dużo płacili za te kwiaty. Jedna cebulka była warta: dwa worki pszenicy, dwanaście owiec, dwie baryłki wina, cztery krowy, osiem świń, piwo, masło i ser.

Justynka M. - Dzisiejsza Holandia jest potęgą w uprawie kwiatów. Tylko na jednej ze specjalnych giełd kwiatowych w tym kraju, sprzedaje się 7 miliardów kwiatów rocznie. To więcej niż jest ludzi na świecie. Holendrzy kochają kwiaty, prawie w każdym holenderskim domu spotkać można świeże kwiaty w wazonach.

Ania - Jeżeli mielibyście ochotę to w naszej świetlicy możecie obejrzeć film z największej na świecie aukcji kwiatowa w Aalsmeer, na której codziennie około 14 milionów kwiatów przechodzi tu z rąk do rąk

Justynka M. - Cała Holandia to jeden wielki ogród. Można tu znaleźć przepiękne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, bogate ogrody botaniczne i arboreta. Mówi się o Holandii, że jest wiosennym ogrodem Europy. Ogród Keukenhof w Lisse to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii, od ponad 50 lat, co roku odwiedzana przez tysiące turystów z całego świata. Rozkwita tu wiosną ponad 7 milionów kwiatów cebulowych – tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. Kwitnące tutaj przez 8 tygodni kwiaty, sprawiają, że można poczuć się jak w raju i naprawdę witać wiosnę.

Konrad - Mamy dla państwa szczególną atrakcję zapraszamy na występ artystyczny poświęcony tulipanom, improwizację pt „Taniec tulipanów”. (taniec dziewczynek)

Konrad - A teraz posłuchajcie, dlaczego Holendrzy chodzą w chodakach. Wychodzi do przodu para w strojach ludowych, (Mateusz G. i Kasia Cz.) dziewczynka prezentuje swoje chodaki a chłopiec mówi:

Mateusz G. - Chodaki to buty wystrugane z jednego kawałka drewna, po holendersku nazywane są „klompen”.

Kasia - W Holandii dość często pada deszcz i chodaki są idealne na taką pogodę, bo nie przemakają. Większość Holendrów nosi je tylko na specjalne okazje, ale mieszkańcy Fryzji, na północy Niderlandów, noszą chodaki przez cały czas. Niekiedy ich środek wyściełają słomą, co pozwala utrzymać stopy w cieple.

Mateusz G. - W Holandii sprzedaje się około 3 mln par chodaków każdego roku. Niektóre są rzeźbione i malowane. Niestety są bardzo drogie, bo kosztują nawet do 30 euro.

Konrad - Czy wiecie, dlaczego Holendrów nazywa się „serowymi głowami”?

Sery wychodzą do przodu i jeden z nich mówi: (Kaziu i Marzenka)Kaziu - Holendrzy tak lubią sery, że nazywa się ich czasem serowymi głowami, a wyrabiane przez nich sery zna cały świat. Na targu serowym w Alkmaar wystawia się ponad 20 ton sera na sprzedaż. Tragarze noszą sery w drewnianych nosidłach, niektórzy potrafią przenieść 80 wielkich serów na raz. Najbardziej znane holenderskie sery to gouda, oraz edam.

Marzenka - Każdy turysta powinien skosztować choćby kilku gatunków słynnych holenderskich serów. Szczególnie polecamy Goudę, Edam, Texelaar i Maasdammer oraz tzw. boerenkaas, żółty ser wiejski, produkowany na farmach. Mogą się różnić między sobą dodatkami, np. knoflookkaas zawiera czosnek, komijnekaas - kminek, a kruidenkaas - zioła. Sery różnią się smakiem w zależności od czasu dojrzewania; najmłodszy, łagodny i miękki to jonge kaas, następnie belegen i oude kaas, najstarszy ser używany jest głównie jako tarty. Może mają państwo ochotę przekonać się, jakie pyszne są holenderskie sery? (Częstuje turystów, publiczność kawałeczkami sera).

Kaziu - Mamy również inne specjały kuchni holenderskiej:

Speculaas nie bez powodu jest narodowym przysmakiem Holendrów. Speculaasjes to korzenne ciasteczka o smaku piernika. Są znakomitym dopełnieniem popołudniowej herbatki. Ciasteczka te są szczególnie popularne, kiedy w Holandii pojawia się Sinterklaas – Św. Mikołaj. Jego przybycie holenderskie dzieci świętują 5 grudnia
Marzenka - Pofferties - Małe naleśniczki, podawane z dużą ilością stopionego masła i cukru pudru, są znakomitą przekąską o każdej porze dnia
Konrad - Oliebollen - Holendrzy witają Nowy Rok bardzo hucznie. O północy, w całym kraju "wybucha" tysiące sztucznych ogni i wznoszone są noworoczne toasty szampanem. Sylwester jest świętem rodzinnym. Po kolacji wszyscy grają w różne gry lub wspólnie oglądają telewizję. Oczywiście przygotowuje się wiele napoi i przekąsek, ale tak naprawdę holenderski Sylwester byłby nieważny bez oliebollen - pączków obsypanych cukrem pudrem.

Kaziu – Zapraszamy na degustację po przedstawieniu.

Na scenę wjeżdżają rowerzyści.Konrad - A oto i rowerzyści, może zapytamy jak to jest z rowerami w Holandii.

Mateusz S. - Dla tysięcy ludzi w Niderlandach ulubionym środkiem lokomocji jest rower, po holendersku „fic” Zaletą mieszkania w tak nisko położonym, płaskim kraju jest teren idealny do jazdy rowerowej. Przygotowano tu 15 tys. km tras rowerowych i prawie każdy Holender ma rower, jest ich dwa razy więcej niż samochodów. Nawet królowa Beatrix ma swoje dwa kółka.

Wbiegają piłkarze, grając w piłkęKonrad - Hej koledzy, to nie mecz piłkarski, my właśnie opowiadamy o Holandii.

Błażej - To my też coś dodamy. Holendrzy to naród ludzi czynnie uprawiających sport. Co trzeci obywatel tego kraju jest członkiem klubu sportowego. Do dziś klub Ajax Amserdam i jego bohater Johan Cruyff (Krojt) i Marco Van Basten cieszą się dużą sławą.

Paweł R. - Wszyscy trenują raz lub dwa razy w tygodniu swój ulubiony sport, a w weekendy grają mecze. Popularnymi w Niderlandach sportami są piłka nożna, hokej na trawie, tenis, żeglarstwo, kolarstwo i łyżwiarstwo.

Błażej - Prawie każdy Holender z przyjemnością pływa i jeździ na łyżwach. Wszyscy kibicują piłkarskiej reprezentacji swojego kraju.

Konrad - Zapomnieliśmy o mistrzu! (Van Gogh stoi z boku grupy i maluje swój obraz)
Uczennica mistrza wskazuje na niego i mówi: (Justynka M.)

Justynka M. - A oto mistrz Vincent van Gogh, holenderski malarz, znany z tego, że namalował „ Słoneczniki” i obciął sobie ucho.

Holandia słynie z malarstwa, nazwiska wielu holenderskich malarzy są znane w całym świecie. Jednym z nich jest Vincent van Gogh, który żył i tworzył w XIX wieku. Eksperymentował kolorami i kształtami, wyznaczając nowy kierunek w malarstwie, zwany ekspresjonizmem. Mimo, że za życia nikt nie kupował jego obrazów, artysta cały czas malował i bezustannie rozwijał swój styl. Sława Van Gogh, której nie zaznał za życia, rozpoczęła się już wkrótce po jego śmierci. W muzeum Van Gogha w Amsterdamie można zobaczyć 206 obrazów mistrza, w tym najbardziej znany „Słoneczniki”.Sebastian - Teraz już wiecie, dlaczego – „HOLANDIA to KRAJ WIATRAKÓW, TULIPANÓW, CHODAKÓW, SERA, ROWERÓW I VAN GOGHA.”

Ola - Ale to jeszcze nie wszystko. Zapraszamy na kolejną atrakcję turystyczną, przygotowywaną przez Holendrów specjalnie dla turystów.

Ania - W średniowieczu wierzono w różne pogańskie zabobony. Wierzyli w nie i kary wymierzali najbardziej zagorzali obrońcy wiary chrześcijańskiej. Palenie czarownic na stosie, próba ognia i wody były na porządku dziennym. Obecnie specjalnie dla turystów urządza się taki spektakl, w którym każdy może wziąć udział i sprawdzić czy ma zadatki na czarownice. Kto z państwa ma odwagę się sprawdzić? Zapraszamy!

Zapraszamy kilkoro chętnych (3 osoby). Prowadzą ich strażnicy.(3)

Wchodzi Komisja, siada za stołem, ubrani na czarno, czarne kapelusze, białe, duże kołnierze, wjeżdża waga przykryta białym materiałem.

Sebastian – Przedstawiam państwu szanowną komisję: Mistrz Van Kerkoren, Mistrz Van Kralendik, Mistrz Van Helder, Mistrz Van Krefelt (wymieniane osoby wstają i kłaniają się). Czcigodni mężowie dzisiaj przeprowadzą sąd nad podejrzanymi o czary.

Van Kralendik - Karol - strażnik proszę przyprowadzić pierwszą oskarżoną.

Strażnik Radekprzyprowadza pierwszą osobę i przedstawia ją: Oto oskarżona (imię i nazwisko), otrzymaliśmy informacje, że wczoraj widziano oskarżoną w lesie, zachowywała się dziwnie, zbierała jakieś rośliny, rozglądała się dookoła. Na pewno jest czarownicą! Czy Komisja mogłaby ocenić ile ta kobieta waży?

Komisja ocenia, następnie, strażnik doprowadza oskarżoną do wagi i waży ją, jeśli waga się zgadza to oskarżona jest wolna, otrzymuje certyfikat, jeśli nie, jest wtrącona do lochu i poddana torturom.

Van Den HelderDaniel - Strażnik proszę przyprowadzić drugą oskarżoną.
Strażnik Mateuszprzyprowadza drugą osobę i przedstawia ją: Oto oskarżona (imię i nazwisko), otrzymaliśmy informacje, że wczoraj widziano oskarżoną w szkole po południu, co jest bardzo dziwne, bo każda dziewczyna w tym czasie powinna być w domu, w ogóle oskarżona osiąga zbyt dobre wyniki w nauce, same piątki i szóstki. Na pewno jest czarownicą! Czy Komisja mogłaby ocenić ile ta kobieta waży?

Komisja ocenia, następnie, strażnik doprowadza oskarżoną do wagi i waży ją, jeśli waga się zgadza to oskarżona jest wolna, otrzymuje certyfikat, jeśli nie, jest wtrącona do lochu i poddana torturom.

Van KrefeltPaweł B. - Strażnik proszę przyprowadzić trzecią oskarżoną.

Strażnik Adrian P. .przyprowadza trzecią osobę i przedstawia ją: Oto oskarżona (imię i nazwisko), otrzymaliśmy informacje, że oskarżona ma konszachty ze złymi mocami, bardzo szybko biega i jeszcze wygrywa jakieś zawody, zdobywa medale. Na pewno jest czarownicą! Czy Komisja mogłaby ocenić ile ta kobieta waży?

Komisja ocenia, następnie, strażnik doprowadza oskarżoną do wagi i waży ją, jeśli waga się zgadza to oskarżona jest wolna, otrzymuje certyfikat, jeśli nie, jest wtrącona do lochu i poddana torturom.

Przewodniczący Komisji Mistrz Van Kerkoren Kaziu – Na dzisiaj sąd zakończony, chyba, że znacie jeszcze kogoś kto może być czarownicą. Słucham! Jest jeszcze ktoś? Jeśli nie to Komisja zbierze się w przyszłym miesiącu. Strzeżcie się!
Konrad - Na zakończenie zapraszamy wszystkich, których zainteresował ten piękny kraj do obejrzenia naszej gazetki oraz na projekcję filmu o giełdzie kwiatowej w Alsmeer, dziękujemy za uwagę i zapraszamy na degustację smakołyków holenderskich.

Informacje zaczerpnięto z oficjalnej strony internetowej poświęconej turystyce Holandiihttp://www.holland.com/pl/index.html?page=http://www.holland.com/pl/odkrywamy/kultura/holandia/kuchnia/index.html

Pobieranie 39.23 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna