Wizyta robocza studentów opolskiej germanistyki w Berlinie i PoczdamiePobieranie 5.2 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar5.2 Kb.
Wizyta robocza studentów opolskiej germanistyki w Berlinie i Poczdamie

W dniach od 10 do 13 maja 2007 czterdziestosobowa grupa studentów I, II i III roku filologii germańskiej przebywała z wizytą w Berlinie i Poczdamie. We wczesnej fazie planowania tej podróży przewidziane było głównie zwiedzenie stałej wystawy nowo otwartego przed rokiem Muzeum Historii Niemiec. Studentom II roku miało to stworzyć możliwość usystematyzowania i ugruntowania wiedzy wyniesionej z kursowego wykładu historii krajów niemieckiego obszaru kulturowego, a więc swego rodzaju repetytorium przed zbliżającym się egzaminem z tego przedmiotu.

Dzięki wsparciu finansowemu IFA (Institut für Auslandsbeziehungen) w Stuttgarcie udało się rozszerzyć program naukowy i krajoznawczy tej podróży. Już w pierwszym dniu wizyty w budynku Bundeatagu miało miejsce spotkanie studentów z posłem CSU Hartmutem Koschykiem, którego rodzice pochodzą z Górnego Śląska. Doszło do ożywionej i konstruktywnej dyskusji z bawarskim politykiem, studenci zadawali pytania m. in. na temat szans polskiej młodzieży w zjednoczonej Europie, aktualnych aspektów stosunków polsko-niemieckich jak też osobistych związków Hartmuta Koschyka z ziemią jego przodków. Po tej dyskusji goście zwiedzili historyczny gmach Reichstagu wraz z nowoczesną kopułą i tarasem widokowym. Relację ze spotkania w Bundestagu znaleźć można na stronie internetowej posła Hartmuta Koschyka (www.koschyk.de) i na berlińskim portalu Gazety Wyborczej.

Na ścieżkach europejskiej historii studenci przemierzyli wzdłuż i wszerz stary i nowy Berlin, od Bramy Brandenburskiej i dzielnicy rządowej poprzez super nowoczesny Plac Poczdamski, slynny Ku'damm i zamek Charlottenburg aż do nowego centrum kongresowego ICC i słynnej Avus, najstarszej autostrady w Europie. Szczególnie głębokie wrażenie wywarło na zwiedzających muzeum niemieckiego ruchu oporu oraz pomnik ofiar Holocaustu.


Odrębny dzień przeznaczono na zwiedzenie Poczdamu, historycznej rezydencji Hohenzollernów i dzisiejszej stolicy Brandenburgii ze słynnym zamkiem i parkiem Sanssouci. W historycznych komnatach pałacu Cecilienhof studenci zapoznali się z genezą układu poczdamskiego i podziału Europy środkowo-wschodniej po II wojnie światowej.

Podróż opolskich studentów była poglądową lekcją historii i współczesnego oblicza Niemiec, co stanowi jeden z podstawowych elementów wiedzy ogólnej i fachowej przyszłych germanistów.P. Chmiel

Pobieranie 5.2 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna