Wschód Kultury Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2015 8-12 lipca 2015Pobieranie 85.95 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar85.95 Kb.
Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2015

8-12 lipca 2015

Wschód Kultury w Lublinie ma na celu tworzenie trwałej platformy dla prowadzenia dialogu oraz wymiany idei pomiędzy środowiskami kulturalnymi Lublin/Polski a środowiskami twórczymi krajów Partnerstwa Wschodniego.


Zdobywane w trakcie realizacji projektu kompetencje i doświadczenie umożliwiają już dziś uczestniczenie w budowaniu wspólnej europejskiej przestrzeni kulturowej, włączając zarówno nas jak i naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej - przy pełnym poszanowaniu zarówno naszej jak i ich różnorodności oraz odrębności.

Istotnym elementem projektu jest budowanie stałych relacji pomiędzy środowiskami kulturalnymi trzech miast zaangażowanych we Wschód Kultury tj. Białegostoku, Rzeszowa i Lublina, a także pokazywanie „bogactwa peryferii” czyli różnorodności i ogromnego potencjału kulturalnego wschodnich regionów Polski.
PROJEKTY MUZYCZNE – OPISY ARTYSTÓW:Inne Brzmienia
Art’n’Music Festival
Festiwal prezentuje najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków i kultur. Ciekawych zjawisk szukamy w klimacie world music i rockowym, w jazzie i reggae, a także w elektro czy muzyce klasycznej. Najbardziej inspiruje nas to, co znajduje się pomiędzy, gdzieś na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Stawiamy na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne.
Einstürzende Neubauten (NIEMCY)
Legenda światowej alternatywy, prekursorzy brzmień industrialnych, podczas koncertów poza standardowym instrumentarium często wykorzystują własnoręcznie wykonane instrumenty. Zespół założony w Berlinie, w 1980 przez Blixę Bargelda - jednego z najciekawszych i najważniejszych artystów niemieckich na przestrzeni ostatnich 35 lat. Bargeld znany jest szeroko jako kreatywny kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prawdziwy człowiek kultury. Przez wiele lat współpracował m.in z Nickiem Cavem tworząc z nim kultową formację The Bad Seeds, w której grał na gitarze. Aktualnie w skład grupy wschodzą też Alexander Hacke (znany choćby ze wspólnych projektów z The Tiger Lillies czy The Birthday Party), Jochen Arbeit, N.U. Unruh i Rudolf Moser. Co do samej twórczości Einsturzende Neubauten, zespół nagrał kilkanaście albumów, z czego wiele z nich, jak choćby  „Ende Neu”, „Silence is sexy” czy „Haus der luge”  zalicza się dziś do kanonu muzycznej awangardy i elektroniki. Także najnowsza płyta, naznaczony humanistycznym, antywojennym przesłaniem „Lament”, została świetnie przyjęta przez krytyków i widownię, stając się jednym z wydarzeń muzycznych 2014 roku. Występ artystów w Lublinie w ramach Wschodu Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, będzie z pewnością jednym z najmocniejszych akcentów koncertowego lata w Polsce. Dawno nie oglądani w naszym kraju muzycy zagrają przekrojowy materiał ze wszystkich albumów, nie powinno więc zabraknąć „Sabriny”, „Stelli Marie” czy „The Garden”.

https://neubauten.org/
https://www.facebook.com/EinstuerzendeNeubauten

Kiedy: 11 lipca 2015

Tony Allen (FRANCJA / NIGERIA)
Wybitny perkusista, obok Feli Kuti największy  z mistrzów i prekursorów stylu muzycznego zwanego afrobeat. Pochodzi z Nigerii i tam zaczynał swoją muzyczną podróż, czerpiąc z tradycyjnych afrykańskich brzmień i łącząc je z muzyką funky, jazzem czy reggae. Dziś Tony Allen jest światową gwiazdą, prawdziwą osobowością sceny world music, jego albumy sprzedają się na całym świecie, zaś on sam współpracuje ze ścisłą czołówką gwiazd muzycznych takich jak choćby Jimi Tenor czy Damon Albarn. Właśnie Albarn – lider Blur i Gorillaz, jest gościem specjalnym na najnowszej, znakomitej płycie Allena „Film of life”, a ich wspólny singiel „Go back” stał się hitem wielu list przebojów. Sam Tony Allen od jakiegoś czasu mieszka i pracuje w Paryżu, a do Lublina zabierze swoją wyjątkową, kilkuosobową orkiestrę, która jest gwarancją niezapomnianego koncertu. Artysta podczas swojego występu zaprezentuje zarówno utwory z najnowszej płyty, jak i starszy materiał. Można być pewnym, że energetyczny, taneczny i znakomity muzycznie show Allena będzie jednym z kluczowych wydarzeń festiwalu.

http://www.tonyallenafrobeat.com/
https://www.facebook.com/pages/Tony-Allen/86502067488

Kiedy: 10 lipca 2015

Prezentacja wytwórni Guerilla Records – począwszy od ubiegłorocznej edycji Wschodu Kultury w Lublinie stałym punktem festiwalu stała się prezentacja niezależnych wytwórni fonograficznych. W ubiegłym roku zaprezentowaliśmy bogaty dorobek wytwórni Oli i Mikołaja Trzasków - Kilogram Records. W tym roku w Lublinie gościć będziemy Guerillę Records, czyli jedną z najprężniej dziś działających czeskich wytwórni niezależnych, prowadzoną od początku przez znawcę i entuzjastę tamtejszej alternatywy – Vladimira Drapala. Ta zasłużona oficyna skupia w sobie zarówno legendarne składy takie jak choćby The Plastic People of the Universe, DG307 czy Pólnoc, ale regularnie otacza opieką także kolejne młode zespoły. Dzięki konsekwencji i systematycznej pracy wytwórni, czeska scena od dłuższego czasu przeżywa dynamiczny rozwój. Podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia zaprezentujemy cały katalog współczesnej Guerilla Records oraz porozmawiamy z jej twórcami o kondycji alternatywnej sceny naszych południowych sąsiadów.
W ramach prezentacji wytwórni w Lublinie usłyszymy: The Plastic People OF The Universe, DG 307, Nevypar Kovatjezd, Kabaret Dr Caligariho.

http://www.guerilla.cz/?s=english
Kiedy: 8-9 lipca 2015

The Plastic People OF The Universe (CZECHY)

Zespół-zjawisko, mający już dziś stałe miejsce w panteonie najważniejszych grup kontrkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej. Nazwa tej kultowej formacji pochodzi oczywiście od słynnego utworu Franka Zappy, zaś początki Plastic People sięgają roku 1969 (z wielu powodów przełomowego roku w światowej muzyce). Styl zespołu to wybuchowa mieszanka rocka psychodelicznego, brzmień symfonicznych, art rocka z domieszką folkloru, jazzu, a niekiedy nawet ostrzejszych brzmień, jak choćby punk. Obok DG 307, Plastic People of the Universe stali się też muzycznym symbolem buntu i oporu przeciw oficjalnej władzy, co naturalnie sprowadziło na członków grupy liczne problemy i represje, łącznie z przesłuchiwaniem, biciem, niemożliwością wyrobienia paszportu, a finalnie również wieloletnim więzieniem. Na przestrzeni lat, zespół rozpadał się, na zmianę zawieszał i odwieszał działalność, pojawiały się różne poboczne składy, jak choćby Pólnoc, wywodzące się od oryginalnych „Plastików”. Na Innych Brzmieniach będzie jednak wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i usłyszeć prawdziwych Plastic People of the Universe. Okazja jakiej po prostu nie można przegapić.


https://www.facebook.com/plasticpeople.cz?fref=ts

http://www.plasticpeople.cz/
Kiedy: 9 lipca 2015


DG 307 (CZECHY)

Jedna z największych legend czeskiej kultury alternatywnej. Formacja założona w Pradze przez poetę Pavla Zajicka i basistę Milana Hlavse (związanego również z Plastic People of the Universe). W burzliwych latach siedemdziesiątych DG 307 stało się symbolem wolnej myśli, swobodnej ekspresji twórczej i antysystemowego przekazu. Rosnąca popularność grupy sprowadziła na artystów represje ze strony władz. Lider DG 307, Pavel Zajicek spędził sporo czasu w areszcie, a w latach osiemdziesiątych był nawet zmuszony do opuszczenia kraju (wyemigrował do Szwecji, a następnie do Nowego Jorku). Dopiero przemiany ustrojowe po „Aksamitnej rewolucji” w 1989 roku pozwoliły artyście na powrót do Pragi. Dziś reaktywowane DG 307 z powodzeniem koncertuje i podtrzymuje płomień, który z takim powodzeniem rozpaliło w słuchaczach u początków swojej artystycznej drogi.


https://www.facebook.com/pages/DG-307/229665553716351?fref=ts
http://bandzone.cz/dg307

Kiedy: 8 lipca 2015


Nevypar Kovatjezd (CZECHY)

Czeska, mocno rock’n’rollowa załoga z miasta Louny. Artyści czerpią pełnymi garściami z muzycznej tradycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, głownie tej amerykańskiej, ale nie tylko. W utworach Nevypar Kovatjezd możemy więc usłyszeć brzmienia art rockowe, psychodeliczne, glam rockowe, ale także nawiązania do funky, folku czy „brudnego” gitarowego grania na wzór Jimmy’ego Hendricksa czy The Who. Ich koncerty to solidna dawka rock’n’rolla w najlepszym tego słowa znaczeniu, wzbogacona o element słowiańskiej duszy. Nevypar Kovatjezd jest żywym przykładem na to, że muzyka rockowa nie straciła jeszcze ducha i charyzmy.


http://bandzone.cz/nevyparkovatjezd


Kiedy: 8 lipca 2015
Kabaret Dr. Caligariho (CZECHY)

Szalona i barwna ekipa pochodząca z Sumperka. Czesi na scenie generują znakomity show, łącząc muzykę, kostiumy i elementy teatralne w jedną, spójną i bardzo atrakcyjną całość. Muzycy są naturalnymi spadkobiercami czeskiej awangardy lat siedemdziesiątych, a od siebie dodają jeszcze dużą różnorodność i eklektyzm brzmieniowy oraz autentyczną radość z grania na żywo. Kabaret Dr Caligariho to propozycja dla wszystkich tych, którzy poszukują prawdziwie innych brzmień. W Lublinie formacja zagra po raz pierwszy i z pewnością będzie to jeden z mocniejszych punktów w tegorocznym czeskim showcasie.


https://www.facebook.com/pages/Kabaret-Dr-Caligariho/185120964831498?fref=ts

http://www.kabaretdoktoracaligariho.mysteria.cz/
Kiedy: 9 lipca 2015


OLO WALICKI - KASZEBE w ARMENII, gość specjalny ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI
(
POLSKA, PW)

Olo Walicki Kaszebe, to projekt, który zasłynął bezkompromisowym i nowatorskim podejściem do kultury Kaszub. Zarówno pierwsza jak i druga płyta zespołu, stały się dowodem niezależności i wyznaczają nowe standardy w ramach współczesnej twórczości wywodzącej się z tego regionu. Istotą realizacji projektu była chęć głębokiego poznania kultury Kaszub, jej podstawowych wartości. Muzyka, historia, zwyczaje oraz kontekst przyrodniczy, poddane zostały analizie i dekonstrukcji w celu oswobodzenia i ponownego scalenia elementów składowych.

Kierując się tym tropem i szukając sposobu nowoczesnego spojrzenia na muzykę ormiańską, specjalnie dla festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Olo Walicki postanowił przygotować premierowy materiał, który wykona ze swoim zespołem i gościem specjalnym - Zbigniewem

Namysłowskim.


Do mocnych gitarowych brzmień i przebojowych melodii z towarzyszeniem rozbudowanej sekcji instrumentów perkusyjnych, kontrabasu i trąbki, dołączył kultowy improwizator i saksofonista. Zbigniew Namysłowski to wybitny wirtuoz, artysta, który słynie z łączenia muzyki ludowej i etnicznej z jazzem. Zaproszenie do współpracy Zbigniewa Namysłowskiego dla Ola Walickiego ma również wymiar symbolicznego spotkania z Mistrzem. To właśnie w jego kwartecie Olo zdobywał cenne wskazówki i niezbędne szlify muzyczne wspólnie koncertując i nagrywając kolejne albumy, przez blisko 10 lat.
Podczas koncertu usłyszymy nowo powstały materiał inspirowany ormiańską muzyką ludową i klasyczną oraz odniesienia do sakralnej formy - szarakanu.
Kiedy: 12 lipca 2015

Produkcja specjalna – Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra (POLSKA, PW)

Temat z jakim zmierzy się dowodzona przez Tymona orkiestra to szerokie spektrum pieśni antywojennych, antysystemowych i pacyfistycznych zarówno tych naszych, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Nie zabraknie więc zarówno klasyki w stylu Okudżawy i Wysockiego, jak i współczesnych songów 5nizzy czy Leningradu. Starannie wyselekcjonowane i zaaranżowane na nowo utwory razem z Tymonem i jego muzykami zaśpiewają w Lublinie niezwykli goście. Będą to: Ania Rusowicz – jeden z najlepszych głosów we współczesnej polskiej muzyce, Natalia Pikuła – znana choćby z rewelacyjnej żeńskiej grupy Drekoty, legenda polskiego undergroundu Olaf Deriglasoff oraz Daniel Hertzov, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia, prawdziwy specjalista od wschodniej poezji. Taki zestaw gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne i znakomite wykonania kultowych utworów. Całość utrzymana będzie w duchu nieśmiertelnej maksymy Johna Lennona – „War is over if you want it !”. W czasach kiedy tuż obok nas, na naszych oczach wybuchają nowe, zbrojne konflikty, nasz antywojenny koncert zyskuje na znaczeniu i stanowi nasz artystyczny głos w sprawie. Muzyka i kultura łączą ludzi, a festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia może być idealną platformą do tego.Kiedy: 10 lipca 2015


Faun Fables (USA)

Faun Fables tworzą Dawn McCarthy i Nils Frykdahl. Ten niezwykły duet pochodzący z Oakland jest dziś jednym z najoryginalniejszych zespołów akustycznych, nie tylko na amerykańskiej scenie, ale w zasadzie na świecie. Artyści na przestrzeni lat wypracowali unikalny styl i podejście do szeroko rozumianej tradycyjnej muzyki folkowej. Duży wpływ na tą sytuację miały artystyczne podróże muzyków, którzy zawędrowali m.in. także do Polski, gdzie spotkali się z Zygmuntem Koniecznym i zakochali w twórczości Ewy Demarczyk. Te inspiracje i odniesienia słychać w twórczości Faun Fables bardzo wyraźnie, podobnie jak związki z kulturą skandynawską, brytyjską czy dalekowschodnią. Do tego ich twórczość ma w sobie silny element teatralizacji (bliskiej choćby Teatrowi Gardzienice czy nowojorskiej La Mamie). Faun Fables powinno być miłym zaskoczeniem dla miłośników innych brzmień, a usłyszenie na żywo angielskich wersji „Karuzeli z Madonnami” czy „Taki pejzaż” z pewnością pozostanie na długo w pamięci.
http://www.faunfables.com/

https://www.facebook.com/pages/Faun-Fables/109385942413542?fref=ts
Kiedy: 12 lipca 2015


Trio Mandili (GRUZJA)
Fenomen prosto z Gruzji – zespół trzech młodych wokalistek, który stał się absolutnym hitem Internetu i przebojem wdarł się na światowe rynki muzyczne. Grupa w składzie: Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsikarauli w szybkim tempie stała się jednym z czołowych „towarów eksportowych” Gruzji i zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od opublikowania amatorskiego nagrana na kanale YouTube, na którym dziewczyny śpiewają tradycyjną, gruzińską piosenkę. Niespodziewanie dla wszystkich, łącznie z samymi wokalistkami, wideo osiągnęło zawrotną oglądalność. Tak powstało Trio Mandili. Na festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia będzie zatem niepowtarzalna możliwość sprawdzenia jak skład, znany dziś na całym świecie z internetu, prezentuje się na żywo.

http://triomandili.com/en/

https://www.facebook.com/trio.mandili?fref=ts
Kiedy: 12 lipca 2015
Pascal Schumacher (LUKSEMBURG)

Pascal Schumacher to prawdopodobnie najbardziej dziś rozpoznawalny na świecie muzyk z Luksemburga. Ten jazzowy kompozytor, multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, stał się dziś prawdziwą „wizytówką” i znakiem jakości tego niewielkiego, europejskiego państwa. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem muzyka Schumachera jest absolutnie niezwykła, a lista jego nagród i kooperacji muzycznych iście imponująca. Do Lublina muzyk przyjedzie ze swoim zespołem w skaldzie: Franz von Chossy - piano, Jens Dueppe – bębny, Pol Belardi – bas. Sam mistrz zagra oczywiście na wibrafonie. Artyści z Luksemburga zaprezentują wyborne połączenie jazzu i muzyki klasycznej na prawdziwie światowym poziomie. Koncert Pascala Schumachera z pewnością zadowoli największych koneserów tego rodzaju brzmień.
http://www.pascalschumacher.com/agenda.html

https://www.facebook.com/pascalschumachermusic?fref=ts
Kiedy: 12 lipca 2015


Warsaw Afrobeat Orchestra (POLSKA)

Warsaw Afrobeat Orchestra to zespół nietypowy nie tylko dlatego, że swój debiutancki album „Wëndelu” wydał w prestiżowej amerykańskiej wytwórni płytowej, a w BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu. W swoim bogatym dorobku artyści z WAO mają udział m.in. w takich projektach jak Village Kollektiv, Żywiołak czy Elvis Deluxe. W Lublinie zagrają premierowo swój najnowszy materiał.

Skład zespołu: Iza Byra – wokal / Magdalena Kuś – wokal / Anna Piotrowska – wokal / Jan Jędrzejczyk – piano / Wojciech Trusewicz – gitara / Rafał Gańko – trąbka / Adam Kłosiński – puzon / Karol Gołowacz – saksofon / Jakub Bruszewski – bass / Igor Chołda – instrumenty perkusyjne / Dariusz "PepciaQ" Daniszewski – perkusja
https://www.facebook.com/warsawafrobeatorchestra

http://www.warsawafrobeatorchestra.com/
Kiedy: 10 lipca 2015


Rimbaud - Trzaska/Budzyński/Jacaszek (POLSKA)

Trzech wybitnych twórców naszej sceny alternatywnej spotyka się we wspólnym projekcie, aby na własne (a przy okazji widowni) potrzeby przetworzyć i zredefiniować twórczość legendarnego poety Arthura Rimbaud.

Każdy z uczestników projektu Rimbaud to już w zasadzie człowiek-instytucja na polskim rynku muzycznym. Ich wspólny występ stanowi doskonałą mieszankę ich talentów i możliwości. Mamy tu zatem zjawiskową elektronikę Jacaszka, niesamowity głos Budzyńskiego i brawurowe partie saksofonowe Trzaski. Trudno sobie dziś wyobrazić lepszą esencję tego, co rozumiemy przez naszą awangardę. Jak piszą sami twórcy: „Projekt Rimbaud to muzyczna odpowiedź na utwory francuskiego poety, które prowokują artystów do poszukiwania dźwiękowych ekwiwalentów bezkresnych przestrzeni, intymnego szeptu, obsesyjnych repetycji i niszczących uderzeń morskich fal.”
Kiedy: 11 lipca 2015

Variété + Neda Malūnavičiūtė + Jan Maksimovič (POLSKA/LITWA)

Specjalna polsko-litewska kooperacja, która ma szansę być jednym z najbardziej frapujących projektów podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Variété to nowofalowa grupa muzyczna założona w 1983, jedna z absolutnych legend i prekursorów tego gatunku w Polsce. Od samego początku wokalistą i autorem tekstów grupy jest Grzegorz Kaźmierczak. Zespół ma na koncie siedem płyt, a ostatnia z nich, „Piosenki kolonistów”, ukazała się w 2013 roku, zasłużenie zbierając bardzo pozytywne recenzje. W najnowszym projekcie artyści zaprosili do współpracy wybitnych przedstawicieli litewskiej sceny jazzowej. Połączenie transowej, nowoczesnej muzyki Variété z poezją Grzegorza Kaźmierczaka i jazzowym kolorytem flecistki i wokalistki Nedy Malūnavičiūtė oraz saksofonisty Jana Maksimoviča daje naprawdę unikalny efekt. Polsko-litewski projekt to gwarancja wysokiej jakości wykonania, bogactwo dźwięków i kontekstów oraz ogromna wartość dodana towarzysząca temu artystycznemu spotkaniu.https://www.facebook.com/variete.polska?fref=ts

http://www.variete.serpent.pl/

Kiedy: 9 lipca 2015

Kasai (UKRAINA)
Pochodzące z Kijowa instrumentalne trio to jedna z najświeższych i najciekawszych propozycji naszych wschodnich sąsiadów. Zespół tworzą dziś Igor Morenets, Roman Mendelenko i Dmytro Voznenko. Słuchając nagrań Kasai słychać wyraźnie co najmniej kilka rzeczy - po pierwsze otwartość na nowe brzmienia i eksperymenty, po drugie autentyczną radość z grania i wreszcie duży wachlarz światowych inspiracji i odniesień. Muzycy z pewnością „odrobili lekcje”, a ich styl jest wypadkową jazzu, synthpopu, funky, ale też wycieczek w stronę nowoczesnej elektroniki. Poza żywymi instrumentami, artyści używają sporej ilości sampli i efektów dźwiękowych. Składa się to na ciekawą i niebanalną całość, która prawdopodobnie zaskoczy niejednego widza festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia.

https://www.facebook.com/kasaiband?fref=ts

Kiedy: 11 lipca 2015

Atomic Simao (UKRAINA)

Pochodząca z Kijowa formacja to dziś jedna z największych nadziei ukraińskiej sceny offowej. Artyści w przemyślany i ciekawy sposób łączą jazzowe tematy z ekspresją improwizacji, rockowym zacięciem, dynamiką muzyki funky oraz elektronicznym brzmieniem. Gatunki w jakich się poruszają to m.in. acid jazz, space rock czy psychedelic. Ich kompozycje i sposób grania przywołują od razu pozytywne skojarzenia z dokonaniami Cinematic Orchestra czy Tortoise, a jeśli porównać ich do polskich artystów, najbliżej im do stylu Contemporary Noise Sextet. Atomic Simao ma ogromny potencjał, aby szerzej zaistnieć na muzycznej mapie Europy, a tegoroczny festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia może się w istotny sposób do tego przyczynić. Na Ukrainie grupa w szybkim tempie zdobywa nowych fanów, czas na resztę Europy. W skład zespołu wchodzą: Jora Valchuk – perkusja, Dima Dudko – saksofon, Nikita Gavrilenko – bass, Jenya Sophiychuk – gitara, Andrey Volkoff – klawisze, pady, sample, Andrey „Bart” Dvoryashin – perkusjonalia, Korg Kaoss pad, sample i wokal.

https://www.facebook.com/AtomicSimao?fref=ts

Kiedy: 8 lipca 2015


Elchin Shiriniov & Grzegorz Karnas Trio (AZERBEJDŻAN / POLSKA)

Jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów jazzowych - Grzegorz Karnas zaprasza do współpracy wybitnego, azerskiego pianistę Elchina Shirinova. Shirinov ma dziś w Azerbejdżanie status prawdziwej gwiazdy. Ten niezwykły wirtuoz fortepianu na co dzień jest jednym z filarów azerskiej orkiestry narodowej, ma też na koncie udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. Jego gra w połączeniu z charyzmą i nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi Karnasa tworzą znakomity, pozostający na długo w pamięci efekt. Artyści z Azerbejdżanu docierają do naszej części Europy rzadko, a ta wyjątkowa polsko-azerska kooperacja stwarza doskonałą okazję żeby zapoznać się z ich kunsztem i talentem. Tego wydarzenia po prostu nie wypada przegapić.

https://www.facebook.com/ElchinShirinov?fref=ts
http://www.karnasmusic.com/en/index

https://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Karnas/49320567874?fref=tsKiedy: 8 lipca 2015
Asea Sool (GRUZJA)
Grupa założona przez niezwykle uzdolnione i kreatywne rodzeństwo z Gruzji, na stałe tworzące i mieszkające w Batumi. Atina i Beka Januashvili wprowadzili nową jakość na wschodniej scenie offowej, łącząc wszystko to co najlepsze, czyli oryginalny pomysł, brawurowe wykonanie i ogromną energię sceniczną, która udziela się widzom podczas występów na żywo. Przy tym wszystkim są bardzo autentyczni. Atina i Beka do współpracy zaprosili też świetnego basistę Irakli Kacheishvilego, który swoją grą doskonale uzupełnia pomysły muzyczne rodzeństwa.  Z tego połączenia wyszedł jeden z najoryginalniejszych i najświeższych projektów muzycznych na wschód od Wisły. Asea Sool łączy w sobie rock’n’rollową dzikość i żywiołowość, folkową melodyjność i nostalgię oraz prawdziwie showmański sznyt.

https://www.facebook.com/pages/ASEA-SOOL/209986795692943?fref=ts

http://www.aseasool.com/

Kiedy: 10 lipca 2015

Unaesthetic (ARMENIA)
Prawdziwy dynamit z Erewania. Zespół łączący melodyjne, gitarowe brzmienia i klasyczne partie wokalu z metalową energią i żywiołowością. Sprawne żonglowanie klimatem oraz muzycznymi stylami z marszu przynosi na myśl odwołania do System Of A Down czy solowej twórczości Serja Tankiana. Przed Unaesthetic otwierają się powoli drzwi wszystkich liczących się europejskich festiwali z tzw. mocną muzyką. Warto przyjrzeć się bliżej tej formacji, bo już za chwilę może być o nich naprawdę głośno. Ich występy na żywo to szerokie spectrum dźwięku – od głośnych i dynamicznych partii z pogranicza hard core i metalu poprzez melodyjne i bardziej wyciszone przejścia, aż po wycieczki w stronę ormiańskiej muzyki tradycyjnej. Unaesthetic to przyszłość wschodniej sceny gitarowej zatem miłośnicy tych klimatów muzycznych nie powinni przegapić ich wizyty w Lublinie.

https://www.facebook.com/UnaestheticMusic?fref=ts
Kiedy: 11 lipca 2015


POZAMUZYCZNE MODUŁY PROGRAMOWE:


ORIENT STATION - w swoich założeniach projekt ma przybliżać widowni z Polski, a także z Europy Zachodniej interesujących, aczkolwiek u nas jeszcze szerzej nieznanych artystów zza wschodniej granicy. Chcemy zaprosić do Lublina konkretnych wykonawców, którzy zyskali już renomę w swoich krajach, a teraz chcą postawić kolejny krok i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Kryterium przyjęcia na muzyczną rezydencję w Lublinie stanowić będzie oryginalność oraz wysoka jakość artystyczna.
Orient Station to swego rodzaju certyfikat przyznawany zapraszanym do Lublina artystom, którzy dzięki branżowym kontaktom posiadanym przez Warsztaty Kultury wspierani będą w obszarze promocji, nawiązywania kontaktów z polskimi i zachodnioeuropejskimi artystami, wytwórniami, menedżerami, organizatorami festiwali, a także zachęcani do tworzenia kooperacji oraz wspólnych projektów artystycznych.
Uczestnikiem Orient Station 2015 jest grupa IRIAO łącząca w swojej twórczości tradycyjny gruziński śpiew i brzmienia jazzowe.
    

Kiedy: luty – listopad 2015


MOVE EAST MOVIE
- wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Przynosi ze sobą wiele świeżości, ale też ujawnia nową, nie spotykaną dotąd perspektywę na problemy współczesnego świata, postrzeganie granic czy codzienną egzystencję. Filmowe spojrzenie na naszych wschodnich sąsiadów, a zwłaszcza na kraje Kaukazu dostarcza też dziś ogromnych pokładów wiedzy na temat tamtejszej kultury, wciąż mało rozpoznawalnej dla przeciętnego Europejczyka.  Inicjując rok temu cykl “Move east movie” chcieliśmy poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych. Drugi punkt na filmowej mapie stanowić będzie Armenia, której poświęcony zostanie pięciodniowy cykl prezentacji plenerowych.
Kiedy: 8-12 lipca 2015

W programie:
 • Paradjanov

2013, 95 min., reż. Serge Avedikian, Olena Fetisova

Film opowiada o Siergieju Paradżanowie, ormiańskim reżyserze, geniuszu i prowokatorze. Tworzone przez niego filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jednak jego reżyserska odwaga i bezkompromisowość nie podobały się władzom radzieckim, dlatego wiele lat spędził w więzieniu i areszcie domowym. Film opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Paradżanowa. W rolę tytułową wcielił się sam reżyser filmu Serge Avedikian.

Serge Avedikian – francuski aktor i reżyser ormiańskiego pochodzenia, urodzony w 1955 roku w Erywaniu, w wieku 15 lat wyemigrował do Francji ze swoją rodziną. Studiował w Medon Conservatory of Dramatic Arts. Zagrał wiele ról w teatrze, filmie i telewizji. Jako reżyser zrobił wiele filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animacji. Jego film animowany „Barking Island” zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes w 2010 roku. „Paradjanov”, w którym gra tytułową rolę, to pierwszy wyreżyserowany przez niego film fabularny.

Olena Fetisova – ukraińska reżyserka, scenarzystka, producentka, urodzona w 1964 roku w Kijowie. W 1987 roku w Moskwie ukończyła Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. W 2001 roku założyła Interfilm Production Studio. Wiele napisanych i wyreżyserowanych przez nią filmów zdobyło nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Film „Paradjanov” jest jej debiutem reżyserskim w filmie fabularnym.

Kiedy: 8 lipca 2015 • Tevanik

2014 rok, 81 min., reż. Jivan Avetisyan


Tevanik to film, który opowiada trzy historie. Pierwsza jest o dzieciństwie Aram, które kończy się nagle, kiedy jego rodzina zostaje rozdzielona. Druga opowiada o Astghik i o tym, jak w jednej chwili pokój zamienia się w wojnę, a ona traci przyjaciela, miłość i jej idola. W końcowej historii, 14-letni Tevanik również znajduje się w środku wojny, która zmienia go na zawsze, ucząc życia, śmierci i przetrwania.

Jivan Avetisyan – reżyser urodzony w 1981 roku w Stepanakert, w Górskim Karabachu. W 2002-07 studiował w Yerevan State Institute of Theatre and Cinema, na Wydziale reżyserii filmu fabularnego. Od 2009 pracuje w Yerkir Media TV Company - najpierw jako dyrektor programowy, teraz jako główny reżyser.Kiedy: 9 lipca 2015

 • Anniversary client

2012 rok, 78 min., reż. Ara Yernjakyan

To historia kobiety, która budzi się po nocy spędzonej z mężczyzną i nie wie nic na temat jego intencji. Będąc ciągle pod wrażeniem namiętnego flirtu zachowuje się uprzejmie i opiekuńczo w stosunku do nieznajomego, którego zaczyna traktować jak ukochaną osobę. Przychodzi nieoczekiwany przypływ emocji, zniewaga, a instynkt samoobrony kobiety sprawia, że zaczyna prowadzić grę, która zamienia się w strumień emocji i namiętności. Nagłe wybuchy miłości i rozczarowania, żalu i szczęścia, przypadek, który jest w stanie zmienić losy: zwykły flirt i niezwykły finał.

Ara Yernjakyan – reżyser urodzony w 1951 roku w Erywaniu w Armenii. W 1974 roku ukończył Wydział Cybernetyki Technicznej na Politechnice, a w 1983 roku Wydział Reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki i Teatru w Erywaniu. W 1982 roku założył Yerevan State Chamber Theatre. Yernjakyan jest autorem ponad 30 sztuk teatralnych oraz 5 scenariuszy filmowych.Kiedy: 10 lipca 2015


 • Zhannan ev dzajner / Joan and the voices

2011 rok, 67 min., reż. Mikayel Vatinyan

Powojenna Armenia. Film opowiada historię Joanny, młodej kobiety, która aby poradzić sobie z kryzysem osobistym, opuszcza rodzinę, przyjaciół i rozpoczyna podróż po całym kraju. Jej nowa praca polega na rozmawianiu z ludźmi i gromadzeniu danych statystycznych. Poprzez te wywiady, zwane w filmie „głosami”, bohaterka pragnie postrzegać świat na nowo i znaleźć swój własny „głos”.


W trakcie jednej ze swoich podróży spotyka dezertera, który kryje się w opustoszałej wsi. Joanna zakochuje się w nim i jest gotowa się zaangażować. Ale przeznaczeniem Joanny jest stracić tego fascynującego nieznajomego nagle i niespodziewanie, w taki sam sposób w jaki go znalazła.

Mikayel Vatinyan – reżyser urodzony w 1972 w Erywaniu, Armenia. Studiował reżyserię w Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Jego animowany film krótkometrażowy „Bojo” otrzymał kilka nagród. „Zhannan ev dzajner”, jego pierwszy film fabularny, otrzymał nagrodę Goteborg IFF Fund Award, a następnie dotację na rozwój i postprodukcję. Film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, w Korei Południowej.


Kiedy: 11 lipca 2015

 • Romantiknere / The Romanticists

  2014, 92 min., reż. Areg Azatyan, Shoghik Tadevosyan

Jest to opowieść o Oscarze, ormiańskim aktorze, który przez wiele lat marzył o wyjeździe do Hollywood i staniu się sławnym. Kiedy wygrywa na loterii Zieloną Kartę wydaje się, że jego marzenie się spełniło. Jednak wszystko się zmienia podczas przyjęcia pożegnalnego zorganizowanego przez przyjaciół Oskara. Szereg nieprzewidzianych i absurdalnych zdarzeń prowadzi do tragedii.

Areg Azatyan – reżyser, scenarzysta, pisarz, producent, urodzony w 1986 roku w Erywaniu w Armenii. Absolwent Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Od 2004 roku pracuje w pierwszym niezależnym studiu filmowym w Armenii – Plus Film Aysor Productions. Areg napisał cztery książki, jest laureatem międzynarodowych nagród literackich. Wyreżyserował trzy krótkie filmy na podstawie własnych opowiadań, które zostały zaprezentowane na ponad 30 międzynarodowych festiwalach filmowych. „The Romanticists” jest jego pierwszym filmem fabularnym.Shoghik Tadevosyan – reżyser, scenarzystka, producentka, urodzona w 1986 roku w Erywaniu, Armenia. Absolwentka Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Od 2007 roku pracuje w pierwszym niezależnym studiu filmowym w Armenii – Plus Film Aysor Productions. „The Romanticists” jest jej pierwszym filmem fabularnym.

Kiedy: 12 lipca 2015

OPOWIEŚCI WSCHODNIEJ TREŚCI - baśnie, legendy i opowieści są bez wątpienia tym elementem kultury, który łączy wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, wykształcenie. Zamknięte są w nich tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy. Podczas rodzinnych wieczorów opowieści opartych o inscenizowane baśnie pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego można będzie zanurzyć się we wschodniej wrażliwości i magicznych historiach charakterystycznych dla naszych sąsiadów.  


Kiedy: 11-12 lipca 2015WSCHODNI EXPRESS - cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej.
Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej jest bariera językowa. Podczas gdy ta bariera nie jest większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), rzutuje ona przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei. W tym roku podczas dyskusji chcemy szczególnie zaakcentować kontekst ormiański oraz porównać sytuację muzyki niezależnej w Polsce i w Czechach.  
W ramach cyklu odbędą się również spotkania z artystami biorącymi udział w Festiwalu, podczas których będzie można porozmawiać na temat ich doświadczeń, refleksji i inspiracji.

Kiedy: 8-12 lipca 2015


SŁOWOBRANIE - kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Oferta wydawnicza przygotowana zostanie we współpracy z redakcjami czasopism Ji (Lwów), Krytyka (Kijów), Kyjiws’ka Rus’ (Kijów), Arche Pachatak (Mińsk), Dziejasłou (Mińsk), Contrafort, Sud-Est (Kiszyniów), Inknagir (Erywań), Nowaja Junost’ (Moskwa), Dunya Adabiyyati (Baku), a także wydawnictwami polskimi specjalizującymi się w ww. tematyce. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.

Kiedy: 8-12 lipca 2015

EASTREET VOL.3
- to kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Naszą intencją jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiamy m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności. Ponadto tworzymy platformę do kontaktu, dialogu i wzajemnej inspiracji dla fotografów zajmujących się dokumentacją przestrzeni Europy Wschodniej.
Na wystawę złożą się prace prezentujące przestrzeń publiczną krajów Europy Wschodniej, wybrane przez kuratorów w ramach otwartego konkursu. Najlepsze fotografie zostaną profesjonalnie przygotowane do ekspozycji i zaprezentowane podczas lubelskiej edycji Wschodu Kultury. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog z informacjami o prezentowanych autorach oraz dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej z udziałem urbanistów, artystów, fotografów.

Kiedy: 8-12 lipca 2015


ORMIAŃSKA ARKA to dotknięcie niektórych aspektów współczesnej i XX wiecznej panoramy kultury i sztuki ormiańskiej w jej historyczno – społecznych uwarunkowaniach. Projekt składa się z cyklu działań prezentujących Armenię w obliczu zmian jakie zachodzą aktualnie w tym kraju.
W roku 2015 przypada 100lecie ludobójstwa Ormian, co nadaje szczególny kontekst dyskusji na temat Armenii.

Kiedy: 8-12 lipca 2015


 • Specjalnym wydarzeniem przygotowanym w ramach Ormiańskiej Arki będzie produkcja muzyczna poświęcona Armenii – „OLO WALICKI - KASZEBE w ARMENII”. • Warsztaty kaligrafii – warsztat poprzedzony wykładem na temat pisma ormiańskiego poprowadzi artysta i fotograf - Ruben Malayan (1971). Ukończył studia w Erywaniu, w Armenii - malarstwo w Terlemezian Art College oraz grafikę w Państwowym Instytucie Sztuk Pięknych.
  Przez ostatnie kilka lat Ruben pracował nad „The Art of Armenian Calligraphy", publikacją która koncentruje się na historii, ewolucji i tradycji pisma ormiańskiego. Jego głównym celem, jako autora opracowania, jest przygotowanie niezbędnych podstaw do ponownego wprowadzenia kaligrafii do diaspory i programu edukacyjnego Armenii. Prace Rubena zostały wybrane jako przykład pisma ormiańskiego w „The World Encyclopedia of Calligraphy: The Ultimate Compendium on the Art of Fine, Writing-History, Craft, Technique” (Sterling Publishing, 2011). Jest on także odpowiedzialny za opracowanie dla tej publikacji rozdziału dotyczącego pisma ormiańskiego.
  Ruben Malayan jest również inicjatorem projektu „Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015", który otrzymał uznanie w publikacjach i czasopismach na całym świecie. Ruben wystawia swoje prace zarówno lokalnie, jak i za granicą.

  Kiedy: 11 lipca 2015
 • Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów. Celem artystów biorących udział w tym projekcie, jest pokazanie sztuki, jako jednego z najpotężniejszych narzędzi w ukazywaniu wydarzeń historycznych i kształtowaniu opinii publicznej w odniesieniu do głównego celu jakim jest szerzenie świadomości oraz promowanie większej współpracy międzynarodowej i zaangażowania w sprawę uznania ormiańskiego ludobójstwa.


Inicjatorzy projektu zapewniają, że nie jest on skierowany przeciwko Turkom. Jego celem jest otwarcie oczu szerszej publiczności i powiedzenie im prawdziwej historii ludobójstwa Ormian. Mają też nadzieję, że projekt pomoże w kultywacji historii, zachęci do pracy współczesnych grafików w Armenii, a ponieważ plakaty mają charakter informujący pomogą w edukacji o Rzezi Ormian na całym świecie.


Kiedy: 8-12 lipca 2015


MAŁE INNE BRZMIENIA - cykl warsztatów o różnorodnej tematyce związanej z dźwiękiem. Wszystkie mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału dzieci i młodzieży. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie twórczych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, gdzie wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą najmłodszym wydobyć z nich potencjał twórczy w atmosferze zabawy.
W ramach Małych Innych Brzmień odbędą się m.in. warsztaty muzyczne „Zagrajmy sobie!”.

Kiedy: 8-12 lipca 2015


 • Małe Inne Brzmienia – FINAŁ: Koncert Me Myself and I
  Me Myself and I - polski duet wokalny założony w 2006 roku we Wrocławiu. Zasadniczy skład zespołu stanowią Magdalena Pasierska i Michał Majeran, którym podczas koncertów i nagrań gościnnie towarzyszą różni muzycy wykonujący human beatbox. Zespół wykonuje eklektyczną muzykę z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej, z licznymi elementami innych gatunków. Sami muzycy określają swój styl mianem voice controlled music, czyli „muzyki kontrolowanej głosem”.
  Podczas Innych Brzmień artyści wystąpią wraz z grupą uczestników warsztatów wokalnych.

  Kiedy: 12 lipca 2015

Więcej informacji na temat Festiwalu: http://www.innebrzmienia.eu/


Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wojciechowska
Dyrektor Programowy
Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festiwal

a.wojciechowska@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
mobile: 600 977 068

Warsztaty Kultury w Lublinie


ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
www.warsztatykultury.pl

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna