Wskazówki o użytkowaniu Aurum i Argentum
Wielokrotnego użytku. Nie zawiera środków ściernych. Nadaje wysoki połysk i świeży wygląd. Opóźnia proces ponownego ciemnienia. Ma szczególne zastosowanie tam, gdzie doczyszczenie środkami ściernymi jest niemożliwe.
Wystarczy zanurzyć w roztworze na chwilę lub przetrzeć zwilżona tkaniną. Opakowanie z szerokim otworem przydatne do bezpośredniego zanurzania.
Płyn najefektowniej działa na wyroby srebrne. Czyszcząc wyroby złote należy zanurzyć na dłużej niż wyroby srebrne, tj. 5-10 minut.
Zastosowanie: biżuteria srebrna i złota, wyroby miedziane i mosiężne, platery, sztućce, zastawy stołowe ze srebra itp.
Wskazówki ogólne
-
Nie czyścić biżuterii z miękkimi kamieniami organicznymi (korale, perły, bursztyn, malachit, lapis lazuli)
-
Nie czyścić biżuterii ze stali nierdzewnej, chromowanej, niklowanej itp. - może powodować przebarwienia
-
Nie czyścić razem biżuterii złotej i srebrnej (klucz elektrolityczny)
-
Daną porcję płynu Argentum lub Aurum stosować tylko do jednego metalu (złoto, srebro, miedź, mosiądz)
Argentum
-
Nie czyścić biżuterii sztucznie oksydowanej (czernionej)
-
Nie czyścić w pojemnikach metalowych lub z innych metali. Powierzchnie naczyń mogą ulec przebarwieniom, a czyszczone wyroby mogą zmienić barwę
-
W szczególnych przypadkach nawet różne rodzaje srebra (mimo tej samej próby) mogą tworzyć klucz elektrolityczny i utrudnić proces czyszczenia. Zaleca się czyścić każdy detal osobno.
-
Aby zmniejszyć szybkość ponownego czernienia zaleca się rozcieńczenie Argentum z wodą destylowaną i wydłużyć czas czyszczenia do około 5 minut.
-
Podobnie postępować w przypadku czyszczenia w myjce ultradźwiękowej. Optymalny czas czyszczenia w rozcieńczonym 1:5 Argentum to około 5 minut. Efektywność czyszczenia można zwiększyć podwyższając temperaturę do 30 - 40 oC
-
Aby zwiększyć efektywność płukania można po czyszczeniu zanurzyć w 1% wodzie amoniakalnej
-
Zaleca się także na końcu płukania zanurzyć w wodzie destylowanej, a następnie wytrzeć miękką tkaniną
-
W przypadku odpornych przebarwień efektywniejsze jest krótsze zanurzanie i płukanie kilka razy niż jednokrotne zanurzanie na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut.
-
Czyszcząc duże detale przy pomocy szmatki, gdzie nie można użyć wody bieżącej, należy po czyszczeniu przecierać kilkakrotnie zmienioną mokrą tkaniną obrabiany przedmiot, aby jak najdokładniej usunąć resztki Argentum
Uwaga końcowa: w przypadku niezadowalających efektów czyszczenia użyć ponownie preparat, jednak wcześniej odtłuścić przedmiot, najlepiej w acetonie lub w innych rozpuszczalnikach organicznych.
|