Wspólnota Sant’Egidio Umrzeć w nadzieiPobieranie 8.54 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar8.54 Kb.
Wspólnota Sant’Egidio
Umrzeć w nadziei
Wraz z uchodźcami, którzy dziś są między nami, wspominamy tych, którzy stracili życie na Morzu Śródziemnym i w innych miejscach, szukając lepszej przyszłości dla siebie i dla swoich rodzin.
Trzech młodych braci: Mamadou, Thierno i Bambelo Diaby z Gwinei Konakry, którzy chcieli dołączyć do swoich rodziców w Hiszpanii. Razem z nimi podróżowali Ousmane Sissoko z Gambi, Kadial Wague, Sadio Drame, Fodè Sory z Senegalu, wraz z Ammanuelem, Bisratem i dziećmi – 8-letnią Sarą i 6-letnim Yemanei, Erytrejczykami i wieloma innymi osobami. 19 kwietnia 2015 roku zatonęli oni u wybrzeży Libii, w największej katastrofie morskiej w ostatnich latach, w której zginęło – jak się szacuje – 800 osób, w tym 50 dzieci i 200 kobiet.

Wraz z nimi wspominamy: 1. Mariam i Yousefa, razem z ich synem Yaya, Syryjczyków, zmarłych w wyniku zatonięcia niewielkiej łodzi u wybrzeży greckiej wyspy Rodos, na południowo-wschodnim morzu Egejskim, 20 kwietnia 2015 r.

 2. Faith, Tina, Celestine, wraz z 30 innymi Nigeryjczykami, zmarli w wyniku przewrócenia się pontonu wyłowionego u wybrzeży Libii 14 kwietnia 2015 r. Razem z nimi wspominamy Ibrahima i Ousmane z Gambii i inne 350 zaginionych osób z Syrii i Mali.

 3. Egipcjanie Walid, Tawfik, Mahmoud, Sabri i Tarek, wraz z innymi 175 uchodźcami, którzy utonęli na łodzi na wodach Egiptu, na południe od Aleksandrii, 10 kwietnia 2015 r.

 4. Maimona, Omar, Naima, Yusef i Suleyman z Somalii, Ali, Dawood, Habib, Husseini i Jawad oraz inni Afgańczycy, którzy zginęli 24 kwietnia 2015 r. potrąceni przez pociąg w Bułgarii, gdy próbowali dostać się do Europy. Szli wzdłuż torów, aby się nie zgubić.

 5. Idrissa, Ibrahim, Kamara, z Wybrzeża Kości Słoniowej, wraz z 18 młodymi Syryjczykami, zmarli z wycieńczenia po przebywaniu na morzu od wielu dni. Ich łódź została odnaleziona przez marynarkę maltańską 22 stycznia tego roku.

 6. Fofana, Issa, Aboubacar, Aliou, Maimuna z Mali, razem z 13 innymi imigrantami afrykańskimi, których ciała odnaleziono 14 stycznia na Saharze, w Nigrze. Próbowali przebyć pustynię, by dostać się do Europy przez Libię.

 7. Fayez, Wasim, Yacob, Fadiia, razem z dziećmi - Naimem, Moustafą i Majidem, z Syrii, razem z 17 młodymi Afgańczykami, którzy zginęli w wyniku zatonięcia łodzi w cieśninie bosforskiej, w drodze do Bułgarii, 3 listopada 2014 r.

 8. Colette i Mutomb z Kongo, razem z Gabin, Joy i 6-letnim Robertem, 3-letnią Heleną i rocznym Marcelem, oraz pięcioma innymi uchodźcami, którzy płynęli przez Maroko w kierunku Wysp Kanaryjskich. Ich łódź zatonęła 11 marca tego roku.

 9. Osman, Adam i Lucky z Sudanu, którzy zginęli pod kołami ciężarówki, która wiozła ich z Francji do Wielkiej Brytanii 12 grudnia 2014 roku.

 10. Bereket, Bisrat, Berhane, Gabriel, Aregash i innych 22 Erytrejczyków wraz z Mulughetą i Yohannesem z Etiopii, zmarli z wyziębienia 9 lutego 2015 r., w czasie przedłużającej się przeprawy przez wzburzone morze. Kierowali się w stronę Lampedusy, wypływając z Libii.

 11. Issa, Said i Nabil, Syryjczycy, razem z Deenem, Arifem e Rifatem z Bangladeszu oraz 244 innymi osobami, które zatonęły po tym jak ich łódź wywróciła się wkrótce po tym, jak wypłyneli z Garibouli w Libii, 22 sierpnia 2014 r.

 12. Rashel, Billal, Iqbal, Rahim, Amina, Shamin z ich dziećmi i innymi uchodźcami z mniejszości etnicznej Rohingya, zmarli z wyczerpania w maju 2015 r. na łodziach, na których zostali pozostawieni bez żywności i wody, ponieważ żadne z państw, do których dopłynęli, nie chciało zgodzić się na ich przyjęcie. Wraz z nimi wspominamy także wiele innych osób pochodzących z tej mniejszości etnicznej, pogrzebanych w masowych grobach w Birmie.

Pamiętamy o wszystkich 25.023 osobach, które zginęły lub zaginęły próbując dotrzeć na kontynent europejski, wśród których jest wielu takich, których imiona są nieznane ludziom, lecz nie Bogu.
: sites -> default -> files
files -> Smm załącznik a formularz zgłoszenia bezpieczeństwa
files -> Viii festiwal Komedii szpak 2014
files -> Warszawskie inwestycje I remonty w 2016 r. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych odcinków II linii metra, remonty I inwestycje tramwajowe poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej
files -> Sprawna ewakuacja to podstawa zasady i urządzenia bezpieczeństwa w warszawskim metrze
files -> Komunikacją do nekropolii Jak co roku linie autobusowe i tramwajowe „C
files -> Wyniki wojewódzkiego konkursu języka angielskiego – etap rejonowy z dnia 9 stycznia 2015r
files -> Wzór załącznika w formacie A5
files -> Ul. Patriotów 108
files -> Przewozy Regionalne” Spółka z o o. Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni do postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia oznaczonego nr referencyjnym prek3-251- 42 /13
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna