Wszystko o wolności, czyli All About Freedom FestivalPobieranie 9.98 Kb.
Data28.04.2016
Rozmiar9.98 Kb.
Wszystko o wolności, czyli All About Freedom Festival – 21 projekcji filmowych w tym premiery polskie i trójmiejskie, dwa obrazy nominowane do Oskarów, prapremiera teatralna, koncert na zakończenie, spotkania z twórcami, debaty po projekcjach. To już 7 edycja interdyscyplinarnego projektu kulturalno-artystycznego o charakterze otwartym, adresowanego do mieszkańców Trójmiasta. Organizatorem przedsięwzięcia jest Europejskie Centrum Solidarności.
– Wspólnej refleksji poddać chcemy fenomen wolności – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. – Festiwal to wielogłosowa płaszczyzna dialogu o wolności jako wartości uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka.

Repertuar filmowy festiwalu jest wyborem Artura Liebharta, znawcy tematu, dyrektora Planete + Doc Film Festival, promotora i dystrybutora filmów dokumentalnych. W tym roku zaprezentowane zostaną w Multikino Gdańsk nowości kina fabularnego i dokumentalnego, m.in. „Dotyk grzechu” (reż. Zhangke Jia, Chiny/Japonia 2013) – film o współczesnych Chinach, prezentowany w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, „Salvo” (reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy/Francja 2013) – film przenoszący widza w świat sycylijskiej mafii, premiera polska, „Sztuka znikania” (reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013) – obraz o Polsce z czasów stanu wojennego, premiera trójmiejska i „Gatekeepers” (reż. Dror Moreh, Izrael/Francja/Niemcy/Belgia 2012) – film, w którym po raz pierwszy byli szefowie Izraelskich Sił Bezpieczeństwa publicznie prezentują swój punkt widzenia na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Polskie kino na All About Freedom Festival reprezentuje laureat Złotych Lwów na tegorocznym festiwalu w Gdyni „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski) – film podejmuje temat, z którym nasze kino zaczęło mierzyć się dopiero niedawno: ciemniejszą stronę relacji polsko-żydowskich w trakcie okupacji i zaraz po wojnie – tłumaczy Michał Chaciński, kurator projektów filmowych AAFF.

Oskarowy akcent na festiwalu stanowią dwa tytuły, które zostały nominowane do amerykańskiej Nagrody Filmowej. Pierwszy – „No” (reż. Pablo Larrin, Francja, Meksyk, Stany Zjednoczone) – dramat, przedstawiający zorganizowaną w 1988 roku, skuteczną w efekcie, kampanię sprzeciwu wobec kolejnego wyboru generała Pinocheta na prezydenta. Drugi – „Heli” (reż. Amat Escalante, Francja, Holandia, Meksyk, Niemcy) – bohaterką filmu jest 13-letnia dziewczynka, której największym pragnieniem jest rozpoczęcie dorosłego życia u boku wybranka odbywającego służbę wojskową w jednostce zajmującej się likwidacją gangów narkotykowych.
Jak co roku pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami i debaty, które poprowadzą Artur Liebhart, kurator projektów filmowych AAFF oraz Wojciech Kałużyński krytyk filmowy. Publiczność zaś nagrodzi najlepszy film festiwalu.
Po raz drugi – po ubiegłorocznym „Re-Wolt” wg tekstu Anny Wojnarowskiej i w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – w programie AAFF znalazła się prapremiera teatralna. Tym razem Paweł Wodziński, reżyser teatralny i scenograf, pracujący na czołowych polskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Teatrze Wybrzeża w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy w obrazie „Wolna Trybuna” zmierzy się z tekstem Christiana Skrzyposzka pod tym samym tytułem. Powieść, która ponad piętnaście lat czekała na publikację w Polsce, osiągnęła miano kultowej. W karykaturalny sposób maluje obraz polskiego społeczeństwa w dobie 50-lecia PRL. Ukazała się dopiero w roku 1999, tuż po śmierci autora. Przedstawienie pomyślane zostało jako projekt społeczny, w którym będą uczestniczyć nie tylko statyści, i nieprofesjonalni aktorzy, wyłonieni w drodze castingów, ale także sami widzowie. Spektakl prezentowany będzie w ramach AAFF dwukrotnie w Instytucie Sztuki Wyspa, od listopada gościć będzie zaś w Warszawie na deskach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Wyjątkowo zapowiada się koncert na zakończenie festiwalu. W Klubie Buffet Maciej Cieślak zaprezentuje „Sztukę Znikania” - muzykę z filmu na 9 muzyków i 15 instrumentów.
Nowości All About Freedom Festival

Warsztaty dla młodych recenzentów filmowych, którzy w czasie AAFF wcielą się w rolę redaktorów gazety festiwalowej. Warsztaty poprowadzi Wojciech Kałużyński, krytyk filmowy i dziennikarz.AAFF Kids Zone – dzieci (w wielu od 5 do 10 lat), których rodzice zakupią bilety na seanse festiwalowe, będę mogły, w weekend 19-20 października, zostać pod opieką animatorów ECS i wziąć udział w kreatywnych grach i zabawach.
All About Freedom Festival ma charakter otwarty – bilety kinowe można nabyć w kasach Multikina Gdańsk, a bezpłatne wejściówki na spektakle teatralne i koncert od 18.10.2013 w biurze festiwalowym w Multikinie Gdańsk.
Szczegółowe informacje:

www.aaff.pl, www.facebook.com/AAFFGdansk

Pobieranie 9.98 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna