Xix międzynarodowy plenerowy festiwal jazz na starówcePobieranie 26.25 Kb.
Data01.05.2016
Rozmiar26.25 Kb.
XIX MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

Warszawa, Rynek Starego Miasta, 22 czerwca – 17 sierpnia 2013, soboty, godz. 19.00. Wstęp wolny.www.jazznastarowce.pl

Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia latem w W-wie      

Honorowy Patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski

Prezydent M.St. Warszawy - Hanna Gronkiewicz - Waltz


Patroni Medialni: TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio Tok Fm, Warsaw Voice, PAP, Przegląd, Jazz Forum, The Visitor

Partnerzy: Ambasada Hiszpanii, Ambasada Luksemburga, Włoski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury

Organizator: Fundacja Jazz Art.

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego W- wy oraz  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia latem w Warszawie na XIX Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce. Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia latem w Warszawie na XIX Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce.W tę sobotę, 3 sierpnia- Jazzowy Top. Wystąpi mistrz włoskiego fortepianu, jeden z najbardziej cenionych i znanych włoskich muzyków  międzynarodowej sceny jazzowej Enrico Pieranunzi Trio – Fellini Jazz.

Pianista, kompozytor, aranżer, autor ponad 70 płyt. Jego partnerami byli Chet Baker, Charlie Haden, Phil Woods. W programie muzyka filmowa Nino Rota skomponowana dla mistrza włoskiego kina, Federico FelliniegoEnrico Pieranunzi – fortepian

Luca Bulgarelli – kontrabas

Mauro Beggio - perkusja

„Jest pianistą intensywnego liryzmu, energii i świeżości, jednocześnie nie tracąc zdolności poetyckich. Jego muzyka śpiewa” - Nat Hentoff

"Zapamiętaj jego nazwisko, nie można go zagubić w muzyce” - Josef Woodard, Jazz Times .
Enrico Pieranunzi jest jednym z najbardziej znanych i cenionych osobistości europejskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1949 roku w Rzymie, pianista, kompozytor i aranżer. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku pięciu lat, wprowadzony przez swojego ojca, gitarzystę. W Rzymie skończył Konserwatorium Muzyczne. Współpracował z wieloma tuzami światowego jazzu jak: Chet Baker, Art Farmer, Johnny Griffin, Charlie Haden, Jim Hall, Lee Konitz, Charlie Haden, Jim Hall, Joey Baron, Marc Johnson, Phil Woods.
Występował na wszystkich najważniejszych festiwalach i salach koncertowych, od USA, Kanady , po Europę , Japonię i Chiny.

W 1984 z tuzami jazzu, Marc Johnsonem i Joey Baronem założył trio. Było ono pierwszą z wielu wybitnych grup stworzonych z amerykańskimi muzykami. W latach 1989, 2003 i 2008 był ogłaszany Muzykiem Roku przez włoski magazyn Musica Jazz, a w 1997 roku odebrał Django d’Or Award dla Najlepszego Europejskiego Muzyka.


Nagrał ponad 70 płyt pod własnym nazwiskiem, od nagrań solowych po kwintetu. Jego twórczość obejmuje muzykę klasyczną i jazz. Prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" włączył jego płytę "Live in Paris" jako jedną z najlepszych płyt dekady. Znakomitą płytą jest m.in. Fellini Jazz” z 2003 roku nagrana z takimi gwiazdami jak Kenny Wheeler, Chris Potter, Charlie Haden i Paul Motion. Ostatni album mistrza to „Live at VillageVanguard” z marca tego roku, nagrany w legendarnym nowojorskim klubie z Markiem Johnsonem na basie i Paulem Motion na perkusji .

Enrico Pieranunzi jest autorem ponad 150 kompozycji, w tym "Night Bird”. Ten utwór został nagrany przez m.in Chata Bakera i był wykonywany przez wielu innych. Wiele z jego kompozycji stało się międzynarodowymi standardami, z których kilka zostały zawarte w prestiżowej „New Real Books” opublikowanej w Nowym Jorku przez „Sher Music”.Fellini Jazz. Usłyszymy specjalny program. W 2013 roku przypada 20. rocznicę śmierci Federico Felliniego.

Enrico Pieranunzi w 10 lat temu nagrała znakomitą płytę „ Fellini Jazz” z 2003 roku nagrana z takimi gwiazdami jak Kenny Wheeler, Chris Potter, Charlie Haden i Paul Motion.

Nowa wersja albumu „Fellinijazz” zostanie wzbogacona o utwory fortepianowe solo nagrane na tę okazję przez wielkiego, włoskiego pianistę.
. Partner koncertu- Włoski Instytut Kultury.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce - wizytówka artystyczna i turystyczna stolicy, należy do  popularnych festiwali jazzowych w Polsce. Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie i Polsce, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość posłuchania gwiazd muzyki jazzowej. Przez 18 lat istnienia zgromadził imponujące ponad pół miliona publiczności.  Od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, zajawka z festiwalu ukazał się w BBC World, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.


Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak:

Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad

Alfredo Rodrigueza, Grace Kelly , Avishai Cohena.

W ostatnich latach na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu jak: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Dave Liebman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Yaron Herman, Jasper van Hof, Marilyn Mazur, Jeff Lorber,  Ernie Watts. 

Najwybitniejsi polscy artyści  jak m.in.: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik i wielu innych artystów prezentowali swoje premierowe projekty.
Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu. XIX edycja festiwalu jest rewelacyjna.
22 czerwca - Squeezeband

Premiera. Po raz pierwszy w Polsce na jedynym koncercie międzynarodowy zespół All- Stars. Tworzą go gwiazdy muzyczne z USA, Holandii, Szwajcarii, m.in.: Chico Freeman, Jasper van Hof, Reto Weber. Zespół oryginalnie łączy różne style jak jazz, rock , hip hop i black music .

29 czerwcaPascal Schumacher Quartet

Luksemburski wibrafonista, kompozytor, performer. Należy do czołówki najciekawszych muzyków Beneluxu. Laureat prestiżowych nagród (m.in. Echo Jazz, the Export Artist 2012 Award by the Luxembourgish music export office Music). Swoje zamiłowanie do improwizacji łączy z różnymi gatunkami muzyki tworząc oryginalne brzmienie – wizjonerskie i melodyjne.6 lipca - Kahiba

"Ekscytujące europejskie... bardzo twórcze trio"- Down Beat. Trzech znakomitych muzyków - saksofonista, flecista austriacki Heinrich von Kalnein, akordeonista Christian Bakanic  oraz szwajcarski perkusista Gregor Hilbe tworzą porywającą, pełną wirtuozerii muzykę, unikalne połączenie jazzu, muzyki brazylijskiej, żydowskiej i world music.13 lipca – Jacky Terrasson Trio

Jazzowy Top!  Francuski muzyk  mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych i popularnych wirtuozów jazzowej pianistyki młodego pokolenia. Twórca i kontynuator tradycji  legendarnej oficyny Blue Note. Nowojorski "The Sunday Time" zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson to partnerki  muzyczne wirtuoza fortepianu.

20 lipca- Hiromi Trio Project

Jazzowy Top!. Polska Premiera. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi młoda, utytułowana prestiżowymi nagrodami gwiazda japońskiego jazzu, pianistka, kompozytorka. Już jako 17 latka nagrała duety z Chickiem Corea.  Na koncie ma 9 nagradzanych albumów. Zachwyca wirtuozerią, imponującą techniką i ekspresyjną grą, oryginalnie łączy jazz, rock progresywny i muzykę klasyczną. Jej koncerty elektryzują publiczność na obu półkulach i zachwycają światową prasę. Towarzyszyć jej będą wyborni muzycy, Anthony Jackson na gitarze basowej i Simon Phillips na perkusji.

27 lipca Adam Bałdych Imaginary Quintet

Przez wielu krytyków uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza swojego instrumentu.  Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny nagrywa dla prestiżowej wytwórni ACT Music. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem", porównywany do największych skrzypków. Laureat wielu prestiżowych nagród, ostatnio nagrody ECHO Jazz 2013.

3 sierpnia- Enrico Pieranunzi Trio

Jazzowy Top! Gwiazda włoskiego fortepianu, jeden z najbardziej cenionych i znanych muzyków  włoskich  międzynarodowej sceny jazzowej.  Pianista, kompozytor, aranżer, autor ponad 70 płyt. Jego partnerami byli Chet Baker, Charlie Haden, Marc Johnson. W programie Fellini Jazz, muzyka filmowa Nino Roty skomponowana dla włoskiego mistrza kina.

10 sierpnia – Jorge Pardo Trio

Wydarzenie. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jeden z najwybitniejszych hiszpańskich muzyków jazzowych i flamenco.  Wirtuoz fletu i saksofonu występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych świata u boku Paco De Lucia, Chicka Corea. Jest jednym z głównych twórców hiszpańskiego jazz fusion. Ikona jazz flamenco zdobył niedawno Nagrodę Francuskiej Akademii Jazzu dla najlepszego europejskiego muzyka. Koncert pod Honorowym Patronatem Ambasady Hiszpanii.

17 sierpnia – Bester Quartet

Polski zespół z Krakowa( dawny The Cracow Klezmer Band) jest fenomenem na światowym rynku muzycznym. Tworzy oryginalny repertuar(  synteza muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej, współczesnej kameralistyki). „Na nowo interpretują tradycyjny jidysz folk”. Zespół tworzą: Jarosław Bester, Jarosław Tyrała, Oleg Dyyak, Mikołaj Pospieszalski. Nagrywa dla Tzadika, współpracuje z wybitnymi artystami jak John Zorn, Tomasz Stańko, Zbigniew Preisner, Frank London.


Iwona Strzelczyk Wojciechowska

Fundacja Jazz Art.

www.jazznastarowce.pl

Tel. 0695 936 477 
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna