Za oknem coraz więcej zieleni. Wiele się dzieje w świecie przyrody, wiele w życiu naszej szkołyPobieranie 46.3 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar46.3 Kb.

Za oknem coraz więcej zieleni. Wiele się dzieje w świecie przyrody, wiele w życiu naszej szkoły.
Długo czekaliście na kolejny numer „ Sztamy”, mamy nadzieję, że spełni Wasze oczekiwania.
Wkrótce 8 marca. Chcieliśmy z tej okazji wszystkim Paniom pracującym w szkole złożyć serdeczne życzenia, zdrowia, uśmiechu i samych miłych chwil każdego dnia. A naszym szkolnym koleżankom samych miłych niespodzianek.
W marcu grzeczne dzieci odwiedzi wielkanocny zając. Z okazji Świąt Wielkanocnych, chcieliśmy złożyć wszystkim pracownikom szkoły i wszystkim uczniom życzenia zdrowych i spokojnych świąt i mokrego lanego poniedziałku.
Redakcja
REDAKCJA: MATEUSZ GRUDZIEŃSKI, ROBERT HABRYKA, MARCIN JENDRZEJCZAK, PATRYCJA JOSIECKA, WOJCIECH TYCZKA, MICHAŁ MALICKI, ALEKSANDRA KRAWCZYK, NATALIA PRZYGODA, WIKTORIA WALCZEWSKA, ALEKSANDRA KOPEĆ, KRZYSZTOF PYKA, PAULINA GRELA

OPIEKUNOWIE: P. EWA GASZ, P. AGNIESZKA PYKA, P. ANETTA SZOTAKartka z kalendarza:

14 lutego Walentynki

14 lutego Próbny sprawdzian klas szóstych

28 lutego Dzień jabłkowy

3, 4, 5 marca Rekolekcje wielkopostne

7 marca Dobre maniery w naszej szkole – III edycja

8 marca Dzień Kobiet

21 marca Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej

20 – 25 marca przerwa świąteczna

23 i 24 marca Święta Wielkanocne

28 marca Dzień Otwarty (g. 1630)

1 kwietnia Prima Aprilis


Teoretycznie zwyczaj wywodzi się z kultury angielskiej. Podobno pierwszy wiersz miłosny do żony z okazji dnia św. Walentego przesłał uwięziony w Tower of London książę orleański Karol w 1415 roku. Jako nadawczyni pierwszej walentynki podawana jest także Margery Brews.

Walentynki obchodzimy 14 lutego.

WALENTYNKI W INNYCH KRAJACH:

FRANCJA-Dzień Zakochanych obchodzi się również we Francji. Dla Francuzów jest to jednak narodowe święto. Zamiast kartek wysyła się bukiety, zaprasza kochaną osobę na kolację czy do teatru.

CHINY- Z kolei młodzież chińska nakłuwa skórkę pomarańczy szpilką i zasypia z owocem pod pachą. Potem częstuje się pomarańczą osobę, której miłość chce się zdobyć. Kto zje taką pomarańczę - na pewno się zakocha w jej poprzednim właścicielu.

WI ERSZYKI WALENTYNKOWE:

J


Moje serce jest malutkie
ale wierne i cieplutkie
tylko Tobie jest oddane
tylko w Tobie zakochane

estem Twoja gwiazdką na niebie,
która świeci zawsze dla Ciebie
kiedy Ci jest smutno i źle
ona tysiące całusów Ci śle
i czeka na to by na Twojej buźce
pojawił się mały, radosny uśmiechPrzyszła wiosna! Czas, aby do naszego jadłospisu wprowadzić zdrowsze składniki! Proponujemy oczywiście warzywa pierwszej klasy – te z domowego ogródka. Nic prostszego, nic smaczniejszego niż szczypiorek z doniczki. Wystarczy mała doniczka, główka cebuli i trochę ziemi. Ziemię wsypujemy do doniczki, wkładamy cebulkę, zasypujemy, podlewamy i czekamy na pyszny szczypiorek prosto z okna! Po tygodniu możemy przygotować kanapkę z twarożkiem i szczypiorkiem!


Smacznego!

Robert HabrykaSkładniki:2 łyżki Majonezu Dekoracyjnego

2 łyżki jogurtu naturalnego

2 ząbki czosnku

2 łyżki posiekanego koperku

2 łyżki posiekanego szczypiorku

1 sałata lodowa

1 duży ogórek sałatkowy

2 jajka ugotowane na twardo

sól, cukier

Sposób przyrządzenia:

Majonez połączyć z jogurtem, czosnkiem przeciśniętym przez praskę, koperkiem i szczypiorkiem. Doprawić solą i cukrem. Sałatę oczyścić i porwać na mniejsze kawałki. Ogórek przekroić na połowę, usunąć nasiona i pokroić w półplasterki. Sałatę połączyć z ogórkiem i sosem majonezowym. Białko jajka zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, a żółtko drobno posiekać. Sałatkę posypać białkiem i żółtkiem.Zając Wielkanocny-jeden ze świeckich symboli Wielkanocy. Przynosi prezenty grzecznym dzieciom

w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Zając Wielkanocny wygląda jak normalny zając, tylko że chodzi z koszyczkiem wielkanocnym i rozdaje prezenty. Na małe prezenty wystawia się wielkanocny koszyczek wyścielony słomą albo pociętą na paski serwetki.Zajączek wchodzi do baru i pyta się:

-Kto mi pomalował rower na zielono?

Cisza. Wstaje niedźwiedź i mówi:

-Ja, bo co?

A zajączek mówi:

-Chciałem się zapytać jak długo schnie farbie.
Przychodzi zajączek do sklepu i pyta się
-macie 10 metrowy chleb?
sprzedawca odpowiada
-nie nie mamy
Na następny dzień zajączek znowu przychodzi i pyta się
-macie 10 metrowy chleb?
-nie nie mamy
na następny dzień to samo i na następny i tak przez kilka tygodni.
Sprzedawca miał juz dość i mówi
-to upieczcie mu ten 10 metrowy chleb bo mi spokoju nie da
na następny dzień przychodzi zajączek i pyta się
-macie 10 metrowy chleb?
-tak mamy
-to poproszę piętkę.


Zając przychodzi do cukierni. Widzi marchewkowe ciasto.
- Ile kosztuje 1 kg ciasta?
- 50 zł.
- A ile okruszki?
- Okruszki są za darmo.
- Acha, to poproszę 2 kilogramy okruszków.

Idzie zajączek lasem, nagle spotyka go drugi zajączek i mówi:


- Co ci się stało, zajączku?
- Myśliwy.
- Postrzelił?
- Nie, nadepnął!

Pisanki-to jajka zabarwione na różne kolory. W naszych czasach bardzo często pojawiają się one na wielkanocnych stołach. Są one symbolem życia. Malowane jajka z czasów przedchrześcijańskich można było znaleźć na grobach cmentarzy prawosławnych.
Kraszanki i pisanki

Symbolem życia charakterystycznym zwłaszcza dla Wielkanocy są jajka - kraszanki i rzadko już spotykane pisanki. Podstawową cechą różniącą jajka wielkanocne jest sposób zdobienia - kraszanki to jaja zabarwione na jeden kolor, gładkie bez wzorów, natomiast jajka ozdobione woskowym wzorkiem i zanurzone w barwniku to pisanki.

- Niegdyś pisanki pojawiały się na każdym świątecznym stole. Było ich zazwyczaj nawet kilkadziesiąt sztuk. Ze względu na to, że były symbolem życia, można je było znaleźć w grobach z czasów przedchrześcijańskich, a dziś jeszcze składa się je na grobach na cmentarzach prawosławnych - opowiada Karczmarzeski.

Najstarsze pisanki ozdabiano rysunkami słońca, księżyca, gwiazd, deszczu i jodłowych gałązek. Stosowane dzisiaj motywy zdobnicze: zajączki, baranki, dzwony, kwiaty i figura zmartwychwstałego Chrystusa pojawiły się dopiero w XX wieku. Jajka jako symbole życia miały zastosowanie w rozmaitych praktykach. Podczas święcenia pól zakopywano je w zagonach, aby ziemia rodziła. Skorupki wieszano w sadzie na drzewach, by dobrze owocowały. Żółtko dodawano do ziarna siewnego, aby wyrosło piękne zboże. Pisankami dziewczęta obdarowywały chłopców w rewanżu za oblanie wodą.

Spośród trzech symboli życia największe znaczenie, niemalże magiczną moc, miała woda, a zwłaszcza oblewanie się nią w poniedziałek wielkanocny. Woda oznaczała nie tylko życie, ale także płodność i oczyszczenie. Taką oczyszczającą moc miały m.in. kąpiele w potokach po północy w Wielki Piątek. Ich skuteczność gwarantowała pora kąpieli - przed świtem i całkowite odosobnienie. Dziewczęta chcąc mieć ładną i zdrową cerę pocierały twarz kamieniami z potokuRzeżucha

Należy przygotować:

- miseczkę wegetacyjną

- 3 saszetki rzeżuchy

- pojemnik

Zakładanie domowego ogródka:


 1. Składanie: Złożyć pudełko w ten sposób, aby miseczka wegetacyjna, skierowana sitkiem ku dołowi, zablokowała się w przezroczystym pojemniku na wodę.

 2. Wypełnianie wodą: Przez wycięcie w miseczce wegetacyjnej wlać do pojemnika taką ilość wody, aby przenikała oma przez sito, tworząc na jego powierzchni delikatną warstewkę. Miseczka musi być ułożona w poziomie, tak aby wszystkie oczka sita były nawodnione.

 3. Wysiew: Zawartość torebki z nasionkami równomiernie rozprowadzić na miseczce wegetacyjnej. Poczym wstawić miseczkę w możliwie jasnym miejscu w temperaturze 18º - 25º C.

 4. Uzupełnianie wody: W pierwszych dniach, zanim wytworzą się korzonki, należy bezwzględnie dbać o to, aby lustro wody zawsze dotykało dna miseczki wegetacyjnej. Wodę należy uzupełnić w odpowiednim czasie wyłącznie przez wycięcie w miseczce. Nie zalewać miseczki od góry!

 5. Zbiór: Gdy roślinki osiągną wysokość 2 cm, obcinać nożyczkami według potrzeb.

 6. Kolejne wysiewy: Po wykorzystaniu roślin usunąć z grubsza resztki łodygi i korzeni, po czym gruntownie wyszorować twardą szczotką miseczkę wegetacyjną.

Kiełki roślin to cenne źródło witamin i soli mineralnych. Codzienne ich spożywanie dostarcza naszemu organizmowi niezbędnej energii do działania. Poprawia nasze zdrowie.

Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, bo obniżają poziom cukru we krwi.

Jada się całą nadziemną część młodej rośliny ścinanej tuż przy podłożu. Rzeżucha jest bogatym źródłem witamin, białka, cukrów i soli mineralnych.Zastosowanie: do bezpośredniej konsumpcji jako dodatek do kanapek, sałatek oraz do dekoracji stołu w okresie świąt wielkanocnych. Łatwa w uprawie!


Z roku na rok coraz więcej osób przystępuje do hodowli kiełków. Kiełki pojawiły się na naszym rynku w 1991 r. Nazywane są pokarmem życia, ponieważ zawierają niezwykle cenne i łatwo dostępne substancje odżywcze. Zawierają wszystko to co najlepsze: białka, witaminy, mikroelementy.Do hodowli kiełków potrzebne są:

 1. Słoik mały 0,33 litra (np. po dżemie)

 2. Słoik średni lub duży (np. po ogórkach)

 3. Zakrętka plastikowa dopasowana do słoika małego

 4. Opaska elastyczna (popularna ”gaza” dostępna w każdej aptece, jedna opaska wystarczy do kilkudziesięciu hodowli).

Przystępujemy do hodowli kiełków:

Do małego słoika należy wsypać niewielką ilość ziaren, około 1 do 2 cm wysokości słoika, pamiętając o tym, że w trakcie hodowli objętość kiełków powiększy się około 4 do 5 razy. Ziarna zalewa się wodą i odstawia na około 8 do 12 godzin.


Zdjęcie nr 3 przedstawia ziarna tuż po zalaniu wodą.
Po około 12 godzinach należy odlać wodę ze słoika. W celu odlania wody nakłada się na słoik wcześniej przygotowany wycinek opaski elastycznej i usztywnia przykręcając zakrętkę do słoika. Kiełki wyjmuje się w trakcie hodowli tylko raz w celu ich przebrania. Teraz wystarczy obrócić nad kranem słoik do góry dnem, woda odpłynie a kiełki pozostaną. Opaska elastyczna przytrzymywana za pomocą plastikowej zakrętki pozwala na łatwe wlewanie i odlewanie wody. Po przepłukaniu mały słoik stawia się pod niewielkim skosem na większym słoiku. Resztki wody zatrzymane przez ziarna powoli będą kapać do większego słoika. Ważne jest aby występował swobodny dostęp powietrza do ziaren, ponieważ młode ziarna "oddychają". Drugą ważną sprawą jest utrzymanie kiełków w wilgotnym środowisku. Co 12 godzin (czyli rano i wieczorem) należy przepłukać ziarna świeżą wodą. Pozostała po przepłukaniu woda zapewni kiełkom wilgotność. Po około trzech dniach hodowli kiełki są gotowe do spożycia.
Kiełki są dobre do spożycia, gdy czubek wzrostu osiągnie około 0,5 cm, choć może być również większy.

Uwagi:
Przebranie Kiełków

Kiełki należy w trakcie hodowli przebrać, odrzucając te, które nie wykiełkowały lub mają chorowity wygląd. W przypadku soczewicy zielonej odrzuconych kiełków jest bardzo niewiele i trudno dostrzec kiełki, które nie wykiełkowały. Przebranie kiełków należy przeprowadzić w momencie, kiedy większość z nich ma już widoczny czubek wzrostu.

W słońcu czy w cieniu ?
Kiełki można hodować zarówno w miejscu zacienionym jak i słonecznym. W przypadku występowania dużej ilości słońca kiełki rosną dużo szybciej, wówczas i należy je przepłukać trzy razy dziennie, tak aby zawsze były wilgotne.

Opracowała: Natalia Przygoda

Źródło: Michał Gandor: „Kiełki – hodowla”


Witajcie! Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie !

Wasze zadanie polega na wybraniu prawidłowej formy wyrazu i zapisaniu jej na kartce. Na odpowiedzi czekamy do 14 marca.
 • rok 2008 = dwa tysiące ósmy ? dwutysięczny ósmy?

 • Nałożyć płaszcz? Ubrać płaszcz?

 • Cofnąć się do tyłu? Cofnąć się?

 • W książce pisało? W książce było napisane?

 • Patrzeć na telewizor? Oglądać telewizję?

redakcja
Rozwiąż zadania i sprawdź czy jesteś geniuszem.


PAMIĘĆ NATURALNA
Przyglądaj się przypadkowej fotografii przez 10 sekund. Wypisz przedmioty, które zapamiętałaś i porównaj z oryginałem. WYNIKI: poniżej 4 elementów

-raczej słabo; 4-8- normalny ; 8-12-dobry wynik; 12-16-jest świetnie,

powyżej 16-genialnie!!!
LOGICZNE MYŚLENIE

Masz osiem monet. Jedna jest lżejsza od pozostałych. Powiedz, jak ją wskazać, jeżeli możesz położyć monety, w dowolnej konfiguracji, tylko dwa razy na wadze? Rozwiązanie: Używamy wagi szalkowej. Dzielimy monety na dwie grupy: 6szt.i 2szt.Kładziemy na wadze szalkowej po 3 monety z pierwszej grupy. Jeśli waga się nie wychyli, to znaczy, że fałszywka jest w drugiej grupie i wystarczy położyć obie monety na wadze. Jeśli zaś waga zmieni położenie przez pierwszym ważeniu, to bierzemy 3 monety z tej szalki, która się podniosła. Potem dowolnie dwie z nich kładziemy po raz drugi na wadze.

Szalka z lżejszą się podniesie. Jeśli szalki są w równowadze, lżejsza jest trzecia.
Opracowała: Paulina Grela

-Hela-
Składniki :

 • Ciasto:

 • 30 dag mąki

 • 15 dag masła

 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 • 1 mała torebka cukru waniliowego

 • 10 dag cukru

 • 1 jajko

 • 1 łyżeczka śmietany

 • masło i mąka do formy

Masa kajmakowa:

 • 1/2 kg krówek

 • 1 szklanka mleka

 • 2 łyżki masła Do dekoracji:

 • orzechy

 • kandyzowana skórka pomarańczowa

 • rodzynki lub inne bakalie


Sposób przygotowania: Posiekaj szerokim nożem masło z mąką, proszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym. Dodaj cukier, jajko i śmietanę, szybko zagnieć. Ulep kulę z ciasta, zapakuj ją w folię aluminiową i włóż do lodówki na godzinę. Tortownicę posmaruj masłem i lekko oprósz mąką. Rozwałkuj ciasto, wyłóż nim tortownicę, formując niewysoki brzeg. Ponakłuwaj spód widelcem i piecz 15-20 minut w temp. 160°C, aż ciasto lekko zbrązowieje. Upieczony placek ostrożnie wyjmij z formy. Przygotuj masę: krówki zalej mlekiem i gotuj, stale mieszając, aż do rozpuszczenia. Pod koniec, gdy masa jest już gładka, dodaj masło i wymieszaj. Ciepłą masę wylej na ciasto, udekoruj bakaliami. Krój na porcje, gdy polewa zastygnie. Uwaga: mazurek możesz także upiec na blasze prostokątnej (takiej bez jednego boku).Leighton Taylor: „Rekiny i inne morskie potwory”

Czy rekiny są dobrymi rodzicami? Jak widzą i słyszą pod wodą? Kto jest groźniejszym drapieżcą – rekin czy człowiek? Na każdej stronie tej książki znajdziecie odpowiedzi na wiele podobnych pytań. Wspaniałe zdjęcia i ilustracje, ciekawe informacje oraz specjalne wskazówki pozwolą na wybór różnych dróg, którymi możecie podążać w głębiny tajemniczego świata rekinów i innych morskich potworów.
Heinz Haber: „Gwiazdy”

Przez tysiące lat gwiazdy były dla człowieka całkowicie nieosiągalne, ale fascynowały go od najdawniejszych czasów. Dlatego nauka o gwiazdach – astronomia – jest najstarszą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Ogromny rozwój techniki sprawił, że współczesny człowiek znacznie zbliżył się do gwiazd. Nasza wiedza o gwiazdach jest coraz głębsza, ale gwiazdy wciąż kryją przed nami bardzo wiele tajemnic i zapewne nieprędko uda nam się je odkryć. Jak nasi przodkowie wyobrażali sobie niebo? Dlaczego Słońce nie stygnie? Co to jest czarna dziura? Czy na dalekich gwiazdach może istnieć życie? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w tej książce!


Wiktoria Walczewska

HISTORIA SAMOCHODU
Od początku świata człowiek dążył do tego, by móc przenosić się z jednego miejsca na drugie, szukał sposobu, aby jak najłatwiej i najszybciej przenosić przedmioty z miejsca na miejsce. Pierwszym genialnym pomysłem było wynalezienie koła (ok. 4000 lat p.n.e. do XIX). Stało się ono ważną częścią pojazdu, którego napęd stanowiła siła napędowa ludzkich mięśni lub zwierząt pociągowych. W książkach historycznych dotyczących odkryć czytamy, że od chwili opatentowania maszyny parowej przez Jamesa Watta w drugiej połowie XVII wieku próbowano zastosować napęd parowy przy wielu konstrukcjach samojezdnych (dyliżansy parowe: Gurneya – 1825 rok, Churche – 1833 rok, Hilla – 1839 rok w Anglii, Dietza – 1834 rok i Dasda – 1835 rok we Francji), jednak zrezygnowano z nich z powodu małej sprawności przy wielkiej uciążiwości na rzecz pojazdów z silnikiem spalinowym

Józek Wiertara
Jest to gra fabularna i bardzo wciągająca typu Przygodowa. Na początku trzeba zarejestrować się na stronie internetowej www.metin2.pl , później ją ściągnąć, zainstalować i zacząć grać. Można grać obydwoma płciami. Są do wyboru cztery postacie: Wojownik, Sura, Szaman i Ninja. Każdy ma określony rodzaj broni, który może założyć. Zbiera się tam poziomy, które nabywa się zabijając potwory. Mając 100% doświadczenia otrzymujesz nowy poziom. Niektóre bronie lub zbroje można założyć od określonego poziomu. Mając 25 poziom można kupić konia by poruszać się szybciej. Koń może być na 3 poziomach. Na 1 trzeba karmić go sianem, na 2 marchewkami, a na 3 grzybami TOE, można także uzbroić konia w jakąś zbroje, oraz atakować z niego. Mając 25 poziom można także się ożenić! Trzeba tylko kupić pierścionek zaręczynowy,

zaręczyć się, iść do starszej pani, która organizuje śluby i gotowe W metinie są trzy królestwa: Chunjo, Jinno i Shinsoo. Jest tam dużo obszarów np. Joan, Bokjung lub Góra Sohan Można tam także zdobywać statusy:Okrutny,Złośliwy,Nieuczciwy,Agresywny,Neutralny,Przyjazny,Dobry,Szlachetny lub Rycerski.


To tyle o grze!

Mateusz Grudzieński

(ZENEK)
Cultural information


Easter is the most important festival for Christians all over the World. Preparations to the Easter begins in fact 40 days beforehand with Greant Lent. Christian Easter consists of.

- Graet / Holy Friday

- Great / Holy Saturday

- Easter Sunday
Easter in non – religious sense is a celebration of spring and nature. It is time for greting cards, chocolate Easter eggs and marshmallow bunnies.

Happy Easterl – Szczęśliwej Wielkanocy!

Easter greetings – Pozdrowienia wielkanocne

Wishes for Easter – Życzenia na Wielkanoc
Translate (Przetłumacz)
Pobieranie 46.3 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna