Za sterami Red Bull bo 105 cb-4 zasiądzie Siegfried Schwarz, szef pilotów śmigłowcowych formacji The Flying BullsPobieranie 4.58 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar4.58 Kb.Bölkow BO-105
Za sterami Red Bull BO 105 CB-4 zasiądzie Siegfried Schwarz, szef pilotów śmigłowcowych formacji The Flying Bulls.
BO-105 to jedyny na świecie akrobacyjny wiropłat, który potrafi wykonywać całą gamę manewrów, właściwych samolotom wyczynowym. Opracowany w latach 60. przez koncern MBB (Messerschmitt Bölkow Blohm GmbH, obecnie Eurocopter) Bölkow BO-105 był pierwszym na świecie lekkim helikopterem, wyposażonym w dwa silniki z wbudowanym w nie zbiornikiem paliwa. W porównaniu z innymi statkami powietrznymi tamtego okresu było to rozwiązanie radykalnie zwiększające bezpieczeństwo lotu. Pierwszy lot prototypu odbył się w 1965 roku, natomiast produkcja seryjna ruszyła sześć lat później. Do roku 1997 wyprodukowano blisko 1500 sztuk BO-105, w tym prawie 500 egzemplarzy dla Bundeswehry. Produkcję oficjalnie zakończono w 2001 roku, chociaż helikopter nadal jest produkowany na licencji na Filipinach, w Hiszpanii i Indonezji. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, Bo-105 cieszy się ogromną popularnością i jest używany w ponad 35 krajach, zarówno w wersjach cywilnych, jak i paramilitarnych i wojskowych, głównie do zadań ratowniczych.
Jeden z trzech egzemplarzy Bolkowa, należy do floty powietrznej Red Bulla. Wyprodukowany w 1974 roku początkowo latał w policji w Baden Württemberg, a w 2002 roku został zakupiony przez firmę Action Concept, która wykorzystywała maszynę głównie do zdjęć filmowych. Akrobacyjny Bölkow Bo-105, wchodzący w skład drużyny The Flying Bulls, przyleci do nas prosto ze Salzburga w Austrii. Pozostałe trzy egzemplarze wchodzą w skład wyposażenia Armii Niemieckiej.
Więcej informacji na temat śmigłowca na www.flyingbulls.at
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna