Zadanie Wstawić nagłówek: „Internet to wszechświat”. Do nagłówka wstawić obrazek przedstawiający komputer. Zadanie Wstawić stopkę: numery stron Zadanie Do nagłówków oznaczonych kolorem czarnym drukowanym I pogrubionym zastosować inicjałyPobieranie 28.78 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar28.78 Kb.
Zadanie 1. Wstawić nagłówek: „Internet to wszechświat”. Do nagłówka wstawić obrazek przedstawiający komputer.

Zadanie 2. Wstawić stopkę: numery stron

Zadanie 3. Do nagłówków oznaczonych kolorem czarnym drukowanym i pogrubionym zastosować inicjały: na marginesie i wpuszczone

ZAPROSZENIE DO KORZYSTANIA Z INTERNETU (tutaj zastosuj inicjał na marginesie na 4 cm wysoki i na 0,2 oddalony od tekstu)

Zadanie 4. Poniższy tekst napisany kolorem niebieskim proszę przedstawić za pomocą trzech kolumn oddzielonych linią.


Moją intencją nie jest przekonywanie kogokolwiek o tym, że Internet jest jedynym i najlepszym źródłem informacji, nie wyobrażam sobie życia bez książek. Nie chcę także przekonywać nikogo, że Internet jest jedynym i najlepszym sposobem komunikowania, nie potrafię sobie wyobrazić kontaktów międzyludzkich ograniczonych tylko do komputerowych pogawędek (chatów) i poczty elektronicznej (e-mail).

Mogę jednak z przekonaniem stwierdzić, że Internet pomógł mi wiele razy w szybkim znalezieniu potrzebnej informacji i nie wyobrażam sobie już mojej pracy bez możliwości korzystania z poczty elektronicznej. Nauka posługiwania się Internetem, tak jak nauka każdej nowej umiejętności, otwiera okno na świat, pozwala poznać inną jego część, wzbogacić uzupełnić jego obraz. Dostęp do Internetu stwarza realne możliwości wyrównania szans w dostępie do informacji, zasobów wiedzy nagromadzonej przez człowieka. Jeśli potrafimy wykorzystać te możliwości. Ułatwia także kontakty, wymianę pomysłów, doświadczeń i wiedzy między ludźmi oddalonymi od siebie o tysiące czy setki tysięcy kilometrów.

Mam nadzieję, że ten podręcznik pomoże niepewnym własnych umiejętności i możliwości, spróbować i rozpocząć przygodę z Internetem. A tym, którzy już z niego korzystają, pogłębić z nim kontakty, wykorzystać więcej możliwości, które stwarza

Internet oszczędza czas, np. naukowcom, którzy mają szybki dostęp do baz danych, bibliografii, tekstów z całego świata. Przed tym zanim pojawił się internet znalezienie różnych informacji zabierało kilka razy więcej czasu. Może także przyczynić się do ochrony środowiska, na przykład przez zmniejszenie zużycia papieru, który potrzebny byłby do uzyskania poszukiwanych przez nas informacji w formie drukowanej, lub który zużylibyśmy, przesyłając w sposób tradycyjny dokumenty lub prowadząc korespondencję w ilości, w jakiej się to dzieje codziennie z wykorzystaniem Internetu. Możemy dzięki niemu dowiedzieć się bardzo szybko o nowych technologiach, które pomagają zwiększać naszą skuteczność w dbaniu o środowisko, równocześnie zmniejszając nasze rachunki za korzystanie z różnych niezbędnych do życia zasobów naturalnych. Informacje zdobyte w Internecie mogą nam pomóc w podjęciu dobrej decyzji przy zakupie sprzętu gospodarstwa domowego, samochodu, budowie domu i wielu innych sprawach.

Postęp techniczny prowadzi do powstawania coraz nowocześniejszych, szybszych, coraz mniejszych komputerów. Komputer stał się niezwykle wszechstronnym narzędziem pracy. Znajduje wiele zastosowań, zarówno jako urządzenie do wykonywania bardzo skomplikowanych obliczeń, jak i bardzo wyrafinowana maszyna do pisania.

Komputery wykorzystuje się w ogromnie trudnych do opisania procesach komunikacyjnych, do szybkiego przesyłania danych, błyskawicznej wymiany informacji. Powszechność obecności komputerów w naszym życiu ułatwia coraz większej liczbie osób bezpośredni dostęp do Internetu. Ale brak komputera nie stanowi już teraz problemu, jeśli chce się korzystać z Internetu. Pojawiają się nowe, coraz tańsze możliwości. Można to robić także, na przykład, za pomocą telefonu komórkowego i przystawek do telewizora.

Internet odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Mimo ogromnego postępu, jaki nastąpił w ostatnich latach w tym zakresie, rozwój Internetu wydaje się wciąż nabierać tempa, obejmuje coraz to nowe dziedziny życia. Internet to nieograniczone źródło informacji na każdy temat, forma rozrywki, metoda szybkiej komunikacji pomiędzy ludźmi na całym świecie.CO TO JEST INTERNET? (tutaj zastosuj inicjał wpuszczony na wysokość 4 cm)

Określenie tego, czym jest Internet nie jest sprawą prostą. Nie jest on programem komputerowym, choć do korzystania z niego potrzebujemy wielu programów, nie jest układem elektronicznym czy systemem operacyjnym. Najkrócej mówiąc, internet jest rozległą, największą na świecie siecią sieci komputerów. Internet stanowi publicznie dostępną sieć komputerów (i nie tylko), każdy użytkownik, który posiada odpowiedni sprzęt, komputer z modemem, telefon komórkowy, przystawkę do telewizora oraz odpowiednie oprogramowanie, może się do niej podłączyć.


Każdego dnia sieć oferuje między innymi następujące możliwości:

Zadanie 5. Do poniższego tekstu napisanego w kolorze czerwonym zastosuj numerowanie.
przesyłanie plików komputerowych, dokumentów, plików graficznych, muzycznych,

przesyłanie poczty elektronicznej,

dostęp do najświeższych wiadomości z całego świata,

dostęp do informacji prawie na wszystkie tematy,

wymianę informacji z innymi, którzy mają podobne zainteresowania,

dzielenie się z innymi własnymi doświadczeniem i pomysłami,

współpracę zawodową,

prowadzenie negocjacji handlowych


Istnieje wiele sposobów podłączania się do Internetu. Najbardziej wciąż rozpowszechnionym sposobem jest korzystanie z modemu w komputerze i zwykłej linii telefonicznej. Koszt korzystania Internetu zależy od ceny lokalnego połączenia telefonicznego.
Do innych popularnych sposobów łączenia się z Internetem należą:
Zadanie 6. Do każdego akapitu ustaw wcięcie pierwszego wiersza na 1,5 cm, z prawej i lewej strony całego tekstu ustaw wcięcie na 2 cm.

ISDN (prędkość transmisji 64kb/s lub 128 kb/s) - należy założyć specjalną linię telefoniczną ISDN oraz zaopatrzyć się w modem ISDN. Operatorzy telekomunikacyjni udostępniają numery dostępna dla modemów ISDN

SDI (prędkość transmisji 115 Kbit/s) - usługa Szybki Dostęp do Internetu to stały abonament z nielimitowanym czasem połączeń. Do tej formy łączności wykorzystuje się zwykłą linię telefoniczną. Można ją wykupić w niektórych mistach w Polsce.

Telefon komórkowy - Internet jest także dostępny przez telefony komórkowe obsługujące protokoły WAP i GPRS. Umożliwia to korzystanie ze specjalnie przygotowanych stron Internetowych bez komputera i modemu

Łącza stałe (sztywne lub dzierżawione) (prędkość transmisji 33,6 Kbit/s do 2 Mbit/s i więcej) - takie połączenie daje możliwość pracy z Internetem 24 godziny na dobę. Opłata za korzystanie z takiego łącza jest stała.

Modemy radiowe (transmisja od 33,6 Kbit/s do 2 Mbit/s i więcej) - modemy radiowe są idealnym sposobem podłączenia do Internetu tam, gdzie nie ma infrastruktury sieciowej. Umożliwiają przesyłanie danych drogą bezprzewodową nawet na kilka kilometrów.

Telewizja kablowa (prędkość transmisji około 100 Kbit/s i więcej) - jest to stały zryczałtowany dostęp do Internetu. Możliwość korzystania z takigo rozwiązania mają na razie tylko mieszkańcy niektórych miast w Polsce.

NAJWAŻNIEJSZE USŁUGI INTERNETOWE: (tutaj zastosuj inicjał wpuszczony, ustaw odległość od tekstu na 0,5 cm)


  • Poczta elektroniczna,

  • Sieć informacyjna WWW,

  • Działanie WWW,

  • FTP,

  • Grupa dyskusyjna,

  • Wideokonferencje

Zadanie 7. Wstaw w tym miejscu podział strony

( tutaj wstaw podział strony)
Zadanie 8. Zastosuj WORDART do nagłówka : „Po co mi Internet”, wyśrodkuj.

Zadanie 9. Podziel poniższy tekst (oznaczony kolorem zielonym) na dwie kolumny. Z tym, że lewa ma mieć szerokość 7 cm.
Internet, a właściwie jego podstawowe struktury, narodził się w epoce zimnej wojny. Na zlecenie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki utworzono agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), której nadrzędnym celem było zaprojektowanie i utworzenie sieci komputerowej przeznaczonej do celów wojskowych. Podstawowym założeniem budowy takiej sieci miała być jej odporność na zniszczenie najważniejszych elementów systemu. W ten sposób ministerstwo miało zamiar bronić swego kraju przed potencjalnym atakiem rakiety ze strony Związku Radzieckiego. Nie trzeba przypominać, że w latach sześćdziesiątych, kiedy powstała ARPA, stosunki dyplomatyczne pomiędzy USA i ZSRR były bardzo napięte, a cały świat z zapartym tchem śledził poczynania obu mocarstw na polu techniki lotów kosmicznych (w roku 1957 Związek Radziecki umieścił na orbicie okołoziemskiej pierwszy sputnik). Pracownicy agencji ARPA szybko doszli do wniosku, że najlepszym sposobem osiągnięcia wyznaczonego celu będzie utworzenie sieci, składającej się z dużej liczby komputerów przesyłających pomiędzy sobą dane w tzw. pakietach, czyli niewielkich porcjach. Połączenia w tej sieci miały być wyznaczane w sposób dynamiczny, tzn. maszyny A i B powinny były potrafić nawiązać kontakt dzięki różnym stacjom pośrednim. W 1969 roku powstała złożona z kilku komputerów sieć ARPANET. Dwa lata później łączyła ona już 15 serwerów, umieszczonych na amerykańskich uczelniach i w instytucjach rządowych. Rozpoczęło się wdrażanie do użytku poczty elektronicznej i protokołu FTP (File Transfer Protocol). W 1983 roku sieć ARPANET (a dokładniej DARPANET, od Defence ARPANET) uległa rozgranieczeniu na część cywilną ARPANET i wojskową MILNET. Obie sieci używały protokołu TCP/IP i połączone były tzw. bramą (gateway'em), co umożliwiało wymianę danych pomiędzy nimi. Fakt podziału jest uważany za początek współczesnego Internetu. Rozwój Sieci przybrał w latach osiemdziesiątych ogromne rozmiary. W 1986 roku powstaje NFSNET, do której, z racji dysponowania przez nią stosunkowo szybkimi łączami, przyłącza się większość ośrodków uniwersyteckich. Powoduje to zamknięcie sieci ARPANET. W 1991 roku liczba komputerów przyłączonych do - już teraz - Internetu przekracza 100 tysięcy. Rok później powstaje usługa WWW, która rozwiaj się w zawrotym tempie. Ekspansję Sieci przyspiesza masowy dostęp do niej za pośrednictwem modemów (dial-up). Obecnie liczbę działających w Internecie hostów określa się na ponad 60 milionów (host - komputer dysponujący stałym adresem zapisanym w rejestrach DNS). Historia polsiego Internetu sięga przełomu lat 1990 i 91. Najpierw połączono znajdujący się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego węzeł sieci pocztowej z podobnym węzłem w Kopenhadze. Kolejnym krokiem było zarejestrowanie pierwszej polskiej domeny adresowej. Od tego momentu rozwój Internetu stał się równie dynamiczny jak na całym świecie. Przyczyniło się do tego zwłaszcza udostępnienie przez TP S.A. usługi dial-up.

STRUKTURA GLOBALNA SIECI
Zadanie 10: Zastosuj do poniższego napisanego w kolorze niebieskim wcięcie pierwszego wiersza na 1,5 cm , wcięcie z lewej na 2 cm i wcięcie z prawej ustaw na 12 cm. Oddziel linią poziomą akapity i odstępy między nimi ustaw na 3,5 cm.

Zadanie 11. Wstaw przypis na końcu akapitu: „ Internet: http://www.edussek.pl

Podstawowym składnikiem Internetu są połączone w sieć komputery tzw. hosty. Początkowo funkcję hostów pełniły ustawione w klimatyzowanych pomieszczeniach komputery uczelniane, wykorzystywane głównie przez naukowców oraz maszyny w pilnie strzeżonych ośrodkach rządowych. Powstanie systemu UNIX i upowszechnienie się terminali znakowych pozwoliło na szerszy dostęp do dobrodziejstw oferowanych przez Sieć. Dopiero jednak połączenia z Internetem za pośrednictwem modemu, graficzne środowiska użytkownika i tanie stacje robocze spowodowały, że takie usługi jak poczta elektroniczna czy WWW stały się dostępne dla każdego. Pojawiły się również nowe możliwości rozwojowe Sieci, np. wykorzystywanie do transmisji danych sieci używanych przez telewizje kablowe, sieci energetyczne (bardzo szeroki kanał do transmisji, jednak jeszcze nie rozpowszechnione z braku odpowiednich technologii przesyłu tą drogą) czy też łączy satelitarnych.

(Tutaj wstaw linię poziomą)

Wszystkie hosty internetowe porozumiewają się za pośrednictwem protokołu TCP/IP. Informacje docierają do konkretnej maszyny dzięki unikatowym adresom, tzw. numerom IP (Internet Protocol), przydzieloanym każdemu komputerowi w Sieci. Numery te, przeznaczone dla maszyn, mają swoje łatwiejsze do zapamiętania odpowiedniki, nazywane adresami URL. Takim adresem jest np. www.aquarioom.prv.pl czy www.altavista.com. Końcówka takiej nazwy określa często kraj, w którym zarejestrowano domenę (przykładowo .pl, .de, .uk, .au itd.). Najwięcej jednak zarejestrowano domen domem z umieszczonym na końcu nazwy członem .com, pochodzącym od słowa commercial, czyli komercyjna. Zdarzają się również adresy zakończone na .gov (serwery rządowe), .org (organizacje), czy .edu (edukacyjne). Dopuszczalne są połączenia wymienionych członów, takie jak np.: .edu.pl, .org.uk, .com.pl itd. Adres domenowy jest tłumaczony podczas nawiązywania połączenia na numer IP i ich odpowiedniki URL. Połączenie między naszym komputerem a hostem docelowy jest wyznaczane w sposób dynamiczny, w zależności od aktualnego stanu łączy. Dlatego też może się zdarzyć sytuacja, że pośrednikiem w połączeniu między naszym PCetem a hostem we Francji będzie serwer ustawiony gdzieś w Finlandii. (tutaj wstaw przypis)

Zadanie 19: Wstaw numery stron


Na koniec :

Zaznacz cały dokument i zmień kolor czcionki na czarny , wyrównaj tekst do lewej. Usuń treści zadań i podpowiedzi napisane w nawiasach.Pobieranie 28.78 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna