Zajrzyj do Huty 4 22–23 września 2012 r. Europejskie Dni Dziedzictwa Szanowni Państwo, Witamy w Nowej Hucie – najmłodszej dzielnicy Krakowa, na wydarzeniu muzealnym „Zajrzyj do Huty”Pobieranie 170.56 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar170.56 Kb.
Zajrzyj do Huty 4 22–23 września 2012 r.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Szanowni Państwo,

Witamy w Nowej Hucie – najmłodszej dzielnicy Krakowa, na wydarzeniu muzealnym „Zajrzyj do Huty”.

To już czwarta edycja imprezy przygotowywanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z Partnerami z Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, a zarazem druga w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zapraszamy do przemierzania historii Nowej Huty wzdłuż i wszerz: tradycyjnie – na piechotę lub w czasie autokarowych i tramwajowych wycieczek, na rowerze, a także w czasie dwóch gier miejskich. Zachęcamy do zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień – na dwa wrześniowe dni otwieramy je dla Państwa wraz z przewodnikami – pasjonatami Nowej Huty.

W poznawaniu uroków dzielicy pomocne będą kieszonkowy przewodnik i ulotka-mapa. Do zapoznania się z nimi serdecznie zapraszamy. Pozwoli to Państwu zaplanować dwa dni w Nowej Hucie i zapobiec przykrym niespodziankom w postaci trudności z dostaniem się na niektóre wycieczki – ze względu na ograniczony limit miejsc.

Miłego wypoczynku w Nowej Hucie!

Do wszystkich miejsc wstęp wolny!

Szczegóły: www.mhk.pl,

Pytania i zapisy: nowahuta@mhk.pl lub pod nr tel. 12 425 97 75

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty

os. Słoneczne 16, 31-958 Kraków

tel./fax: 12 425 97 75

www.mhk.plnowahuta@mhk.pl

Muzeum mieści się w lokalu dawnej Składnicy Harcerskiej na parterze bloku nr 16 na os. Słonecznym (dawniej B-33), przy al. Róż. Powstało w kwietniu 2005. W ciągu siemiu lat istnienia zorganizowało siedemnaście wystaw czasowych poświęconych dziejom Nowej Huty – obecnie prezentuje ekspozycję: Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Mogiła. Prowadzi także zajęcia edukacyjne, wycieczki i spacery po Nowej Hucie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Muzeum na os. Słonecznym – wstęp wskazany
Sobota 22 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Zapomniane Dziedzictwo Nowej Huty - Mogiła

10.00, 14.00, 16.00 – prezentacja filmów o Nowej Hucie: Labirynt pamięci i Zagrajmy to jeszcze raz…

11.15 i 12.15 – zwiedzanie z przewodnikiem okolic placu Centralnego oraz designerskich wnętrz „Cepelii” i księgarni „Skarbnica”. Zbiórka na placu Centralnym.

14.30–16.30 – Spacer wśród bloków – modernizm poodwilżowy w Nowej Hucie – wycieczka od bloku szwedzkiego do Syrenki. Początek na os. Słonecznym 16
10.00–17.00 – Gra miejska z nagrodami na terenie starej Nowej Huty!

Szczegóły: mhk.pl/dzieje_nowej_huty/aktualnosci


Spacer z nowohucianinem Moja Nowa Huta:

10.00 Tomasz UrynowiczŁaweczka – miejsce kultowe w Nowej Hucie. Zbiórka pod księgarnią (os. Centrum C 1, Plac Centralny). Trasa: os. wokół pl. Centralnego

12.30 Jan L. FranczykMB Częstochowskiej na os. Szklane Domy – historia kościoła w Nowej Hucie. Zbiórka przed wejściem do kościoła (od al. Solidarności)

15.13 Jerzy Kujawski „Szpinak”Moja Chałupa – zachować od zapomnienia przedmioty codziennego użytku z terenu Nowej Huty + spacer rowerowy do Szpinakowej macierzy. Zbiórka: Nowohuckie Centrum Kultury od strony skarpy (al. Jana Pawła II 232)

17.00 Maciej Twaróg – Nowohucki tatuaż – historia Nowej Huty ujęta w tatuażach. Zbiórka przed wejściem do poczty na pl. Przy Poczcie (os. Willowe)
Cały dzień – promocja nowohuckich wydawnictw (zniżka 50 %)
Niedziela 23 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Zapomniane Dziedzictwo Nowej Huty - Mogiła

14.30–17.00 – wycieczka rowerowa w 150 minut wokół historii starej Nowej Huty (maksymalnie 15 osób, zgłoszenia telefonicznie: 12 425 97 75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl). Początek na os. Słonecznym 16

Spacer z nowohucianinem Moja Nowa Huta:

12.00 Adam GrzankaMoja miejsca w Nowej Hucie

Zbiórka: przed Cafe Stylowa (os. Centrum C 3, Aleja Róż). Trasa: Cafe Stylowa, Czołg IS-2 (os. Górali), Szkoła podstawowa nr 81, zalew nowohucki, transformator obok basenu przy ul. Bulwarowej, Dworek Jana Matejki, kościół Jana Chrzciciela w Krzesławicach, lasek kolo kombinatu.

14.00 Franciszek Dziadoń Forty austriackie w Nowej Hucie. Start przed muzeum Dzieje Nowej Huty przy al. Róż.

Uwaga! Wycieczka autokarowa, bezpłatna. Limit miejsc: 45 osób (lista zamykana po wyczerpaniu miejsc). Zgłoszenia telefonicznie: 12 425 97 75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl).
10.00–17.00 – Gra miejska z nagrodami na obrzeżach Nowej Huty!

Szczegóły: mhk.pl/dzieje_nowej_huty/aktualnosci

Cały dzień – promocja nowohuckich wydawnictw (zniżka 50 %)
Wycieczki autokarowe śladem zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty: Kopiec Wandy, Pleszów, Branice, Ruszcza, Kościelniki, Łuczanowice, Wadów.

Start przy oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje Nowej Huty” pzy al. Róż: 10.00, 12.00, 15.00.

Na szlaku: oddział MHK „Dzieje Nowej Huty” – Pleszów ­­– Branice – Ruszcza – Kościelniki – Wadów – Łuczanowice – oddział MHK „Dzieje Nowej Huty”.

Uwaga! Wycieczka bezpłatna. Limit miejsc: po 45 osób (listy zamykane po wyczerpaniu miejsc). Zgłoszenia telefonicznie: 12 425 97 75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl).
Kopiec Wandy

ul. Ujastek Mogilski

10.10, 12.10. 15.10 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie kopca z przewodnikiem

Najstarszy zabytek w krajobrazie Nowej Huty, został usypany ok. VII-VIII w. n.e. Jak głosi popularna legenda ma on być mogiłą Wandy, córki legendarnego Krakusa, której ciało wyłowiono z nurtów Wisły płynącej dawniej nieopodal dzisiejszej ulicy Ujastek. Od kopca Wandy wzięła swą nazwę położona niedaleko wieś Mogiła. Szczątków legendarnej księżniczki nie udało się odnaleźć, ale wokół kopca odkryto pozostałości słowiańskiego cmentarzyska. Istnieje również teoria, iż kopiec ten, wraz z bliźniaczym kopcem Krakusa w Podgórzu, tworzy swoiste obserwatorium astronomiczne, które służyło naszym przodkom do wyznaczania dat najważniejszych świąt pogańskich, a także, że był on miejscem kultu Słowian zamieszkujących okoliczne osady. Ponownie stał się pomnikiem mężnej Wandy pod koniec XIX wieku, kiedy to Jan Matejko, mieszkaniec niedalekich Krzesławic, zaprojektował niewielki pomniczek, wieńczący kopiec do dnia dzisiejszego.


Kościół św. Wincentego w Pleszowie

ul. Nadbrzezie 12, 31-983 Kraków

10.30, 12.30, 15.30 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
Pierwsza osada na terenach dzisiejszego Pleszowa powstała około roku 5300 p.n.e. Po raz pierwszy nazwa Pleszów pojawiła się w źródłach w 1313, zaś w 1326 pojawiła się wzmianka o parafii pleszowskiej. Obecny kościół, wybudowany na początku XIX w. w stylu klasycystycznym według projektu ks. Sebastiana Sierakowskiego, ufundowany został przez rodzinę Czartoryskich. Wyposażenie kościoła, m.in. marmurowa posadzka, ołtarz główny, chrzcielnica, zostało zakupione przez Wincentego Kirchmayera w 1835 z burzonego ówcześnie kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie. We wnętrzu zachowały się klasycystyczne nagrobki rodziny Kirchmayerów, których pałac znajduje się w parku przylegającym do muru kościelnego. W dawnym pałacu mieści się dziś Dom MONAR-u.
Zespół dworski w Branicach – Muzeum Archeologiczne w Krakowie, oddział w Nowej Hucie 11.00, 13.00, 16.00 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie tzw. „lamusa Branickiego” z przewodnikiem.
Kościół św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy

ul. Jeziorko 40, 31 988 Kraków

11.30, 13.30, 16.30 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie kościoła i pobliskiego dworku Pawła Popiela z przewodnikiem
Wieś Ruszcza, po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1222, była przez wieki główną siedzibą potężnego małopolskiego rodu Gryfitów, który od nazwy sąsiedniej wsi przyjął nazwisko Branickich. Fundatorem pierwszego, romańskiego kościoła z XII w., był prawdopodobnie Jaksa Gryfita, uczestnik wyprawy krzyżowej oraz fundator klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Obecny kościół, wybudowany w 1420, został ufundowany przez stolnika krakowskiego Wierzbiętę z Branic, którego podwójne epitafium przetrwało we wnętrzu świątyni. W ołtarzu głównym umieszczono siedemnastowieczną kopię rzymskiego obrazu św. Grzegorza Wielkiego autorstwa Annibale Carracciego, tym cenniejszą, iż oryginał uległ zniszczeniu. Na dawnym cmentarzu przykościelnym zachowały się grobowce kolejnych właścicieli Ruszczy: rodzin Badenich i Popielów. Tuż za kościołem znajduje się neorenesansowy dworek Pawła Popiela, w którym w 1918 gościł kardynał Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Wizytę tę upamiętnia tablica w prezbiterium kościoła.
Założenie pałacowo-parkowe Kościelniki

Kraków, os. Kościelniki, ul. Dybowskiego 2, 31-999 Kraków

12.00, 14.00, 17.00 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie z autokaru

www.koscielniki.com

Barokowa rezydencja położona w rozległym parku, projektu Józefa Pioli, ucznia Tylmana z Gameren. Unikatowe dla Małopolski założenie entre cour et jardin – oparte na osiowej, symetrycznej kompozycji z pałacem po środku, z budynkiem bramnym i dwoma oficynami od północy i kaplicą oraz oranżerią od południa. Historia majątku sięga czasów średniowiecza, w kronikach Długosza mowa już o dużym i bogatym folwarku rycerskim należącym do rodu Odrowążów. Dawna fortalicja mająca czasy swojej świetności w rękach Lubomirskich, została przez Stefana Morstina przekształcona na przełomie XVII i XVIII w. w reprezentacyjne założenie barokowe, nie mające już cech obronnych. Kolejna modernizacja miała miejsce XVIII/XIX w., kiedy Eliasz Wodzicki przebudował pałac w duchu klasycystycznym W 1787 król Stanisław August Poniatowski spotkał się z mieszkającą tu swoją siostrą Izabelą Branicką (wydarzenie to upamiętnia pomnik, którego resztki zachowały się w parku). W 1945 majątek został odebrany Wodzickim, ulegając szybko postępującej degradacji. Z końcem lat 90. XX w., już jako ruina, powrócił w ręce spadkobierców. Będący obecnie własnością rodziny Nowina Konopków oraz Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa, poddany został działaniom rewitalizacyjnym, mając służyć w przyszłości jako miejsce dialogu społecznego wiążącego przeszłość z teraźniejszością.
Założenie pałacowo-parkowe w Wadowie

12.30, 14.30, 17.30 (godziny orientacyjne, ze względu na czas przejazdu autokarem) – zwiedzanie obiektu z zewnątrz i parku z przewodnikiem

Wadów został włączony do Krakowa w 1951, od średniowiecza podlega parafii w Ruszczy. Pierwsza wzmianka o wsi należącej do Wada pochodzi z dokumentu wydanego przez księcia Konrada Mazowieckiego w 1243. Na przełomie XIII/XIV w. wieś lokowana była na prawie niemieckim. Jednym z właścicieli Wadowa był słynny piętnastowieczny buntownik i poplecznik husytów Spytek z Melsztyna. W inwentarzu majątku Wadów z 1718 wymieniany jest drewniany dwór „Pod Snopkami”, a w 1789 obok niego niewykończony dwór murowany. W XVIII w. w posiadanie folwarku weszła rodzina Badurskich, potem Szesterów. W 1874 Wadów zakupił Józef Badeni, który na podstawie projektu Antoniego Łuszkiewicza wybudował murowany pałac w stylu willi włoskiej, a wokół niego założył park krajobrazowy – oba obiekty istnieją do dziś. Ostatnią właścicielką majątku była Zofia Kulinowska. W 1945 upaństwowiono majątek dworski, w pałacu założono szkołę podstawową, potem do 2003 mieściło się tu przedszkole. W tym samym roku wnuczka Zofii rozpoczęła starania o odzyskanie pałacu.
ArcelorMittal Poland SA Oddział w Krakowie

ul. Ujastek 1


30-969 Kraków

http://www.arcelormittal.com/poland/kim-jestesmy/historia/huta-w-krakowie.html

Architekci Janusz Ballenstedt oraz Janusz i Marta Ingardenowie, którzy w 1951 wygrali konkurs na siedzibę dyrekcji krakowskiej huty, zaproponowali bliźniacze budynki, na planie kwadratu, z klatkami schodowymi umieszczonymi wewnątrz czterech „wież”, stojących w narożach dziedzińca. Obramowania okien wzorowane były na wawelskich, zaś kopuły nad wieżami, zwieńczone „latarniami”, nawiązywały do prac Michała Anioła w Watykanie.

Do dziś zachowały się ozdobne sztukaterie we wnętrzach, marmurowe klatki schodowe, czy piękny kryształowy żyrandol w sali konferencyjnej. Całość uzupełniały meble, specjalnie do tych wnętrz zaprojektowane przez wybitnego krakowskiego projektanta wnętrz Mariana Sigmunda. To jeden z najciekawszych przykładów socrealizmu w polskiej architekturze.

Obecnie mieści się tutaj siedziba dyrekcji krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland, a całość założenia architektonicznego wpisana jest na listę zabytków.

Najważniejsze fakty z historii huty: • 26 kwietnia 1950 – rozpoczęcie budowy

 • pierwszy dyrektor Huty im. W.I. Lenina – inż. Jan Anioła

 • 22 lipca 1954 – uruchomienie Wielkiego Pieca, Koksowni i Siłowni

 • 1976 – największy stan zatrudnienia (38500 pracowników)

 • w sierpniu 1980 strajk, który rozpoczął okres „Solidarności” w Krakowie

 • 13 grudnia 1981 – strajk w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego

 • kwiecień 1988 – wielki strajk w Walcowni Zgniatacz – początek końca komunizmu w Polsce

 • maj 1990 – nowym patronem huty został Tadeusz Sendzimir

 • od 2004 właścicielem huty jest LNM Group, po fuzji dwóch największych producentów stali na świecie Arcelor i Mittal, od 2 października 2007 roku – ArcelorMittal Poland S.A Oddział w Krakowie.Sobota 22 września

Centrum Administracyjne Budynek „Z”

12.00 – 17.00 – o każdej pełnej godzinie przez około 45 minut z przewodnikiem Maciejem Miezianem, który będzie czekał na Państwa przed wejściem do Budynku „Z” – siedziby dyrekcji i administracji Huty (dojazd z Placu Centralnego tramwajami nr: 4, 21, 22).


Zakład produkcyjny

12.00–14.30 – wycieczka objazdowa po terenie huty stali oraz zwiedzanie otwartej w 2007 roku najnowocześniejszej w Europie walcowni gorącej. Limit miejsc: 45 osób. Zapisy: nowahuta@mhk.pl lub 12 425 97 75. Zwiedzający proszeni są o podanie przy zgłoszeniu: adresu zameldowania, nr PESEL lub nr paszportu. Start i koniec przed muzeum przy al. Róż. Uwaga! Wycieczka tylko dla osób powyżej 16 roku życia. Organizatorzy uprzedzają o bezwzględnym zakazie fotografowania na terenie zakładu.

Oprowadza przewodnik z Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK
Opactwo Cystersów i kościół św. Bartłomieja Apostoła w Mogile

ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków

www.mogila.cystersi.pl

Oprowadza: Andrzej Broda (tel. 781 403 295)


Nazwa Mogiła pochodzi najprawdopodobniej od kopca Wandy, mogiły legendarnej księżniczki krakowskiej. Po raz pierwszy nazwa wsi pojawiła się w źródłach w 1222 r., kiedy biskup krakowski Iwo Odrowąż i łączy się ze sprowadzeniem do Mogiły zakonu cystersów. Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Wacława został wybudowany w XIII w. w charakterystycznym dla architektury cysterskiej stylu romańsko-gotyckim, do dziś widocznym w bryle budowli. We wnętrzu kościoła oraz klasztoru zachowały się późnogotyckie freski cystersa Stanisława Samostrzelnika, którego miniatury zdobią min. modlitewniki króla Zygmunta I i królowej Bony. Od XV w. Mogiła słynie jako sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie do cudownego wizerunku Ukrzyżowanego przez wieki pielgrzymowały rzesze wiernych. Obok opactwa cysterskiego już w XIV w. stanął drewniany kościół św. Bartłomieja, który był kościołem parafialnym dla mieszkańców Mogiły i okolic. Obecna drewniana budowla pochodzi z połowy XV wieku. Wnętrze kościoła pokryte jest iluzjonistyczną dekoracją malarską pochodzącą z XVIII w. Kościół jest cennym obiektem Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


Sobota 22 września

10.00, 11.00, 12.00 – Zwiedzanie kościoła i klasztoru w Sanktuarium Krzyża Świętego. Zbiórka przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu opactwa


Niedziela 23 września

10.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15,00 – Zwiedzanie kościoła, zbiórka przed wejściem od ul. Klasztornej


Fabryka Philip Morris International (PMI) w Polsce

al. Jana Pawła II 196, 31-982 Kraków

tel.: 12 646 46 46

PMPLbiuroprasowe@pmi.com

www.philipmorris.pl
PMI w Polsce jest największym producentem i pracodawcą na polskim rynku tytoniowym. 4 spółki zatrudniają łącznie około 3000 osób na terenie całej Polski. Fabryka w Krakowie jest jednym z kluczowych centrów produkcyjnych PMI na świecie – piątym co do wielkości oraz pierwszym pod względem kompleksowości produkcji.

Historia PMI w Polsce rozpoczęła się w 1973 wraz z podpisaniem przez firmę umowy licencyjnej z Zakładami Przemysłu Tytoniowego w Krakowie (ZPTK), której przedmiotem była licencja na produkcję papierosów Marlboro. W 1996 PMI zakupił od Skarbu Państwa pakiet akcji ZPTK, a w 1998 nazwa firmy została zmieniona na Philip Morris Polska S.A.


Sobota 22 września

Zwiedzanie fabryki (wejście od ul. Śliwkowej):

10.00 – 2 grupy po 10 osób

12.00 – 2 grupy po 10 osób

Program zwiedzania fabryki jest skierowany wyłącznie do osób pełnoletnich. Przewodnicy przedstawią informacje na temat historii firmy i jej działalności w Polsce, opowiedzą też o procesie produkcji.

Uwaga! Tylko na zapisy: nowahuta@mhk.pl lub 12 425 97 75 (prosimy o podanie numeru PESEL). Organizatorzy informują, że na terenie zakładu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania (telefony komórkowe na czas zwiedzania będą w depozycie). Zwiedzający proszeni są o: • przybycie do fabryki 15 minut wcześniej (wejście od strony ul. Śliwkowej),

 • zabranie ze sobą dowodów tożsamości,

 • ubranie pełnego (np. sportowego) obuwia,


Muzeum PRL-u

Krakowski Oddział MHP

os. Centrum E-1, 31-943 Kraków

tel/fax: 12 686 61 65

www.muzprl.pl

muzeumprl@muzhp.pl


Prezentowana obecnie w muzeum wystawa piłkarska zatytułowana „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” to największe wydarzenie kulturalne w Małopolsce związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Przypominamy na niej postaci wybitnych piłkarzy, których losy najlepiej obrazują najnowszą historię Polski oraz kibiców, których wspomnienia składają się na zbiorowy portret Polaków okresu powojennego.

Na ekspozycji można obejrzeć nie tylko prawdziwe skarby kibica: piłkę z lat 40., bilety na mecz ZSRR-Polska z 1967, autograf Kazimierza Górskiego, koszulkę reprezentacji z lat 70., ale także poczuć atmosferę tamtych chwil. Choćby patrząc na Fiata 128 Coupe, którym pod koniec lat 70. przed Hotelem Cracovia szyku zadawał... Chcą Państwo wiedzieć kto?


Sobota 22 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy piłkarskiej Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL

11.00–15.00 – zapraszamy wszystkie dzieci do Muzeum PRL-u na wspólne gry i zabawy. Przeniesiemy się w czasie do świata bez Internetu i gier komputerowych: konkurs gier podwórkowych, mecz jeden na jeden szmacianką, turniej Zośki i wyścig pokoju w kapsle, gra w gumę, klasy i skakanka.

16:00 – al. Róż, otwarcie w 30. rocznicę powołania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników plenerowej wystawy dokumentującej powstanie i działalność nielegalnej struktury NSZZ Solidarność w latach 80. w Nowej Hucie „Nowa Huta underground”,

Przez cały dzień – interaktywny spacer „Podchody pod PRL” – połączenie multimedialnego nauczyciela – przewodnika oraz przestrzennej gry miejskiej. Uczestnicy spaceru zostaną wyposażeni w karty zadań i odtwarzacz mp4 z bogatym materiałem audiowizualnym. Będą poruszać się po Nowej Hucie według wyznaczonej trasy.

Dla ochłody hit Muzeum PRL-u – woda z saturatora gratis!!!


Niedziela 23 września

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy piłkarskiej Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL

Warsztaty historyczne:

11.00–13.00 – wokół książeczki „O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka” w twórczy sposób przybliżymy najmłodszym historię Nowej Huty. Prowadzenie – Maja Dobkowska, filolog i kulturoznawca.

11.00–13.00 – projekcja bajek z czasów PRL-u, a wśród nich hit „O misiu Fąfeluszku i pszczole w jego uszku”.

Przez cały czas trwania imprezy będzie można zwiedzać piłkarską wystawę „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” wraz z Kazikiem – dziecięcym bohaterem wystawy

Przez cały dzień – interaktywny spacer „Podchody pod PRL” – połączenie multimedialnego nauczyciela – przewodnika oraz przestrzennej gry miejskiej. Uczestnicy spaceru zostaną wyposażeni w karty zadań i odtwarzacz mp4 z bogatym materiałem audiowizualnym: wypowiedziami ekspertów oraz świadków historii, licznymi fotografiami i fragmentami archiwalnych materiałów filmowych. Będą poruszać się po Nowej Hucie według wyznaczonej trasy.
Zespół dworski w Branicach – Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddział w Nowej Hucie

ul. Sasanek 2a, 31-985 Kraków

tel.: 12 640 80 60

www.ma.krakow.pl/oddzial_Nowa_Huta/informacje_ogolne

dojazd: do Pleszowa: tramwaje: 15 i 21, z Pleszowa autobus 131,
Branice pojawiają się w źródłach pisanych już w 1250. Od początku istnienia aż do końca XVIII w. były w posiadaniu rodu Gryfitów, który od nazwy wsi przyjął nazwisko Branickich. Stary dwór, nawiązujący swoją architekturą do średniowiecznej wieży obronnej, został ok. 1603 roku zmodernizowany w stylu późnorenesansowym za sprawą ówczesnego właściciela, Jana Branickiego, starosty niepołomickiego, który do prac adaptacyjnych zaangażował krakowski warsztat Santi Gucciego. Na przełomie XVIII i XIX w. kolejni właściciele Branic, Badeniowie, wystawili nowy, parterowy dworek w stylu klasycystycznym.

W Nowej Hucie, od sześćdziesięciu lat, działa oddział krakowskiego Muzeum Archeologicznego. Najstarsze zabytki Nowej Huty można więc zobaczyć w najstarszym nowohuckim muzeum.

Zapraszamy do siedziby muzeum w Branicach. Mogą Państwo zwiedzić z przewodnikiem renesansową rezydencję obronną Branickich i otaczający ją zabytkowy park, zobaczyć wystawę archeologiczną Garncarstwo prahistoryczne Nowej Huty oraz wystawę fotografii i dokumentów Nowa Huta. Archeologia, ludzie, epoka.
Sobota 22 września i niedziela 23 września

10.00–17.00 – zwiedzanie „Lamusa Branickiego” z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie;

wykład popularno-naukowy w sali konferencyjnej wraz z prezentacją multimedialną;

dla uczestników imprezy dostępny będzie magazyn zbiorów z wykopalisk z Nowej Huty, wejście z przewodnikiem; dodatkowo: „Dyżurny Archeolog” przez cały dzień będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.

17.00 – w niedzielę, na zakończenie imprezy Zajrzyj do Huty 4, pieczenie kiełbasek przy ognisku w Parku Dworskim.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Al. Jana Pawła II 39 , 30-969 Kraków 28, skr.poczt. 79

tel: (12) 640 99 60

info@muzeumlotnictwa.pl

www.muzeumlotnictwa.pl

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie położone jest na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Placówka posiada unikatowe eksponaty ilustrujące historię rozwoju awiacji począwszy od pionierskich maszyn na nowoczesnych odrzutowcach skończywszy. W ramach wystaw można zapoznać się z jedną z najciekawszych na świecie kolekcji samolotów biorących udział w Pierwszej Wojnie Światowej. Dla miłośników lotnictwa wojskowego przygotowano m. in. wystawę „Aleja Migów”, na której można zapoznać się z większością Migów. Zwiedzający mają szansę zobaczyć także turystyczny RWD-13, P-11 broniący polskiego nieba w 1939 oraz wiele maszyn, bez których rozwój powojennej awiacji byłby niemożliwy. Dodatkowo na zwiedzających czeka nowoczesna ekspozycja Układ Warszawski – NATO poświęcona lotnictwu zimnej wojny. Na zwiedzających czekają interaktywne kioski informacyjne, fotele lotnicze, symulator lotu oraz żyroskop pozwalający odczuć przeciążenia jakich doświadczają piloci podczas lotu.


Sobota 22 września

Wycieczki tematyczneNiedziela 23 września

Wycieczki tematyczne


Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

ul. św. Wawrzyńca 15, 31- 060 Kraków, Polska


tel. (12) 421 12 42

www.mimk.com.pl


muzeum@mimk.com.pl 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Aleja Pokoju 68, 31-580 Kraków

(12) 346 12 85

www.ogrodoswiadczen.pl

biuro@ogroddoswiadczen.pl
Muzeum Inżynierii Miejskiej udostępnia w zabytkowych halach zajezdni tramwajowej następujące wystawy o tematyce technicznej: „Tramwaje na Wawrzyńca”, „Z dziejów polskiej motoryzacji”, „Drukarstwo krakowskie XV-XX w.”. Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji technicznych są edukacyjne wystawy interaktywne, umożliwiające młodszym zwiedzającym równoczesną naukę i zabawę: „Wokół koła”, „Ogródek nowych słówek” oraz „Ogród Doświadczeń…”

Sobota 22 września

Uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa „O” obsługiwana przez zabytkowy tramwaj typu N (z 1949) kursujący na trasie: Muzeum Inżynierii Miejskiej – Nowa Huta – Muzeum Inżynierii Miejskiej (szczegółowy rozkład jazy poniżej). W tramwaju będzie można zwiedzić wystawę pt. „Tramwaj typu N... jak Nowa Huta”. Po wystawie oprowadzi kustosz Muzeum Miejskiej Inżynierii w historycznym stroju motorniczego. Z chęcią opowie również o atrakcjach przygotowanych dla Państwa w ramach Zajrzyj do Huty 4 oraz o zabytkach inżynierii widocznych za oknem w trakcie przejażdżki.Przejazd bezpłatny dla uczestników Zajrzyj do Huty 4 zaopatrzonych w przewodniki (można je otrzymać w każdym z odwiedzanych miejsc).
10.00–19.00 – Ogród doświadczeń. Bezpłatny wstęp dla posiadaczy przewodników i ulotek Zajrzyj do Huty 4


Muzeum Inżynierii Miejskiej

11:00

13:00

15:36

17:45

Dajwór

11:01

13:01

15:37

17:46

Św. Wawrzyńca

11:02

13:02

15:38

17:47

Miodowa

11:03

13:03

15:39

17:48

Starowiślna

11:05

13:05

15:41

17:50

Hala Targowa

11:06

13:06

15:42

17:51

Rondo Grzegórzeckie

11:09

13:09

15:45

17:54

Aleja Pokoju

11:10

13:10

15:46

17:55

Francesco Nullo

11:11

13:11

15:47

17:56

Fabryczna

11:12

13:12

15:48

17:57

Ofiar Dąbia

11:14

13:14

15:50

17:59

Dąbie

11:15

13:15

15:51

18:00

Kraków Plaza

11:16

13:16

15:52

18:01

Ogródki Działkowe

11:17

13:17

15:53

18:02

M1 Al. Pokoju

11:19

13:19

15:55

18:04

Nowohucka

11:21

13:21

15:57

18:06

Centralna

11:22

13:22

15:58

18:07

Rondo Czyżyńskie

11:25

13:25

16:01

18:10

Os.Kolorowe

11:27

13:27

16:03

18:12

Plac Centralny

11:30

13:30

16:06

18:15

Os.Na Skarpie

11:32

13:32

16:08

18:17

Klasztorna

11:34

13:34

16:10

18:19

KS Hutnik

11:35

13:35

16:11

18:20

Bardosa

11:36

13:36

16:12

18:21

Kopiec Wandy

11:37

13:37

16:13

18:22

Kombinat

11:40

13:40

16:16

18:25

Struga

11:43

13:43

16:19

18:28

Plac Centralny

11:46

13:46

16:22

18:31

Os.Kolorowe

11:48

13:48

16:24

18:33

Rondo Czyżyńskie

11:50

13:50

16:26

18:35

Czyżyny

11:51

13:51

16:27

18:36

Stella-Sawickiego

11:53

13:53

16:29

18:38

AWF

11:54

13:54

16:30

18:39

Wieczysta

11:57

13:57

16:33

18:42

Białucha

11:58

13:58

16:34

18:43

Cystersów

12:00

14:00

16:36

18:45

Rondo Mogilskie

12:02

14:02

16:38

18:47

Lubicz

12:04

14:04

16:40

18:49

Dworzec Główny

12:06

14:06

16:42

18:51

Basztowa LOT

12:08

14:08

16:44

18:53

Teatr Bagatela

12:10

14:10

16:46

18:55

Filharmonia

12:13

14:13

16:49

18:58

Pl.Wszystkich Świętych

12:14

14:14

16:50

18:59

Poczta Główna

12:17

14:17

16:53

19:02

Starowiślna

12:19

14:19

16:55

19:04

Miodowa

12:20

14:20

16:56

19:05

Muzeum Inżynierii Miejskiej

12:23

14:23

16:59

19:08


Muzeum Czynu Zbrojnego

os. Górali 23, 31-961 Kraków


tel. (12) 644 35 17

Zostało założone przez Antoniego Dałkowskiego w 1968. Rok później przed budynkiem muzeum pojawił się czołg IS-2. W 1970 udostępniona została zwiedzającym stała ekspozycja, na którą składały się pamiątki powstańców wielkopolskich i śląskich oraz żołnierzy II wojny światowej, jak i dary ówczesnego Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Marynarki Wojennej. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po pilotach 2 Pułku Lotniczego – mundury Tadeusza Arabskiego, który wraz z ppor. Władysławem Gnysiem był świadkiem zestrzelenia pierwszego pilota we wrześniu 1939. kpt. Mieczysława Medweckiego, album fotograficzny Stefana Johanesa z Polskiej Eskadry 1586 oraz mundur Józef Zubrzyckiego – mechanika pokładowego 138 Dywizjonu do Zadań Specjalnych. Dużo miejsca poświęcono tematyce martyrologii polskiej, z uwzględnieniem oryginalnych dokumentów, w tym listów z obozów zagłady.


Sobota 22 września

10.00–16.00 – Muzeum Czynu Zbrojnego zaprasza na 3 cykle filmów (wybrane fragmenty) dokumentalnych prezentujących sylwetki uczestników II wojny światowej:Henryk Czubaj – mieszkający w czasie okupacji przy ul. Studenckiej, świadek pierwszych tygodni niemieckiej okupacji Krakowa.

Józef Zurzycki – mechanik pokładowy służący w samolotach bombowych, który za zasługi otrzymał od Anglików najważniejsze odznaczenie lotnicze Distinguished Flying Cross.

Czesław Łotarewicz – żołnierz AK, skazany na 20 lat łagrów w Norylsku. Naoczny świadek i uczestnik pokazowego procesu politycznego przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Hubert Szarejko – żołnierz 3 Dywizji Armii Berlinga, którego wraz sztandarem wojenne losy zaprowadziły na Syberię.

Dla najmłodszych dostępne będą przez cały czas stanowiska znajdujące się na parterze budynku. W każdej chwili będzie można podejść i wziąć udział w grze edukacyjnej. Dla aktywnych szansa zdobycia dyplomów i zdjęcia na specjalnie przygotowanym stanowisku przy czołgu (w przypadku deszczu we wnętrzu budynku).

Impreza obsługiwana przez pracowników i uczestników WTZ Gaudium et Spes.
Teatr Ludowy
os. Teatralne 34, 31-948 Kraków
Kontakt:
tel. (12) 680 2112 lub 13
promocja@ludowy.pl

W 1955 Nowa Huta doczekała się swojego teatru. Wtedy oddano do użytku gmach Teatru Ludowego. Artystyczną działalność zainaugurowano przedstawieniem Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale. Tytuł spektaklu dał nazwy sąsiednim osiedlom. Sylwetka i detale architektoniczne gmachu, zaprojektowane przez Janusza Ingardena i Jana Dąbrowskiego, przypominają zarówno architekturę starożytnego Egiptu, jak i Marszałkowska Dzielnicę Mieszkaniową (MDM) w Warszawie. Przez hall, bogato zdobiony marmurami i kryształami, wchodzimy do sali amfiteatralnej na 422 miejsc. Z Ludowym związane są nazwiska wybitnych artystów: Krystyny Skuszanki, Józefa Szajny i Jerzego Fedorowicza.Sobota 22 września

12.00–13.00 i 13.30–14.30 – historia Teatru Ludowego z Jerzym Fedorowiczem, jr


Start: przed głównym wejściem do teatru od ul. Obrońców Krzyża. Zwiedzanie wnętrz teatru oraz wejście za kulisy Ludowego.
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. Górali 5, 31-959 Kraków


tel./fax: 12 644 27 65
tel. 12 642 25 94
www.okn.edu.pl
Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida w Krakowie jest miejską instytucją kultury o ponad 50-letniej tradycji, która realizuje zadania w dziedzinie animacji i upowszechniania kultury oraz edukacji kulturalnej. Kierunki wiodące to: literatura i czytelnictwo, film, edukacja ekologiczna, informatyczna i środowiskowa.

Ośrodek Kultury posiada dwie Biblioteki z Punktami Informacji Europejskiej, Kino Studyjne Sfinks z Nowohucką Kroniką Filmową, Pracownię Animacji Ekologicznej , Klub Internetowy „Małpa”, dwie Galerie, Salę Tańca i Klub Kuźnia, który jest wielofunkcyjną, osiedlową placówką kultury


Sobota 22 września

18.00 – Kino Studyjne Sfinks – Spotkanie z cyklu Młodzi gniewni polskiego kina z reżyserem Grzegorzem Zaricznym* w DKF „Kropka”. W programie prezentacja filmów: „Gwizdek” i „Nasza zima zła” oraz rozmowa z reżyserem i zaproszonymi aktorami. Wieczór zakończy pokaz filmu „Marysina Polana”.

*Grzegorz Zariczny – urodził się w 1983w miejscowości pod Krakowem, gdzie mieszka do dziś. Przerwał studia geograficzne, by w 2005 rozpocząć naukę na kierunku reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2008 ukończył kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizował film „Marysina Polana”. W Nowej Hucie poznał reżysera Jerzego Ridana, który jako pierwszy uczył go filmowego rzemiosła. Jest jednym z realizatorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej
Wydarzenia towarzyszące:

10.00–20.00 – Galeria OKN, os. Górali 5Artyści nowohuccy malarstwo i grafika lata 60. – 80. XX wieku

Wystawa prac artystów tworzących w Nowej Hucie i współpracujących z Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida

10.00–18.00 Klub „Kuźnia”, os. Złotego wieku 14

IV Regionalny Przegląd Amatorskiego Rękodzieła Artystycznego Seniorów:

wystawa rękodzieła i warsztaty rękodzielnicze

Szczegółowe informacje stronach www.okn.edu.pl, www.sfinks.pl oraz www.kuznia.edu.pl
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”

os. Na Stoku 27b, 31-704 Kraków

tel.: 12 645 27 14, 12 645 30 92

www.mdkfort49.krakow.pl

dojazd: komunikacja miejska: autobusy: 142, 182; tramwaje: 1, 4, 5

Fort 49 „Krzesławice” powstał w latach 1881–1886 w ramach wzniesionej przez Austriaków Twierdzy Kraków. Brał udział w działaniach I wojny światowej.

W okresie międzywojennym zainstalowano tu antenę stacji nasłuchowej polskiego kontrwywiadu. W latach 1939–1941 dokonano tu – głównie w fortecznej fosie – egzekucji 440 Polaków. W 1994, po wielostronnych konsultacjach i akceptacji pomysłu przez rodziny pomordowanych, został przekazany Młodzieżowemu Domowi Kultury. Od 2000 MDK prowadzi działalność w forcie, który nadal systematycznie jest remontowany.

Sobota 22 września

12.00 i 14.00 – Fort znany i nieznany: prezentacja Fortu 49 „Krzesławice” jako obiektu historycznego i działalności Młodzieżowego Domu Kultury (zwiedzanie z przewodnikiem: fortu, placówki oraz Miejsca Pamięci Narodowej).

Wydarzenia towarzyszące: warsztaty artystyczne z malarstwa, grafiki, rzeźby.

Niedziela 22 września

10.00 i 13.00 – Fort 49 „Krzesławice”: oprowadzanie po obiekcie: historia, działalność MDK, miejsca Pamięci Narodowej.

Wydarzenie towarzyszące: Forteczny marsz na orientację – sportowo–rekreacyjna wędrówka dla uczestników indywidualnych i rodzin.


Nowohucka Biblioteka Publiczna


31-921 Kraków, os. Stalowe 12

12 644-23-52; 12 644-11-15

www.biblioteka.krakow.pl

nhbp@biblioteka.krakow.pl

Ma status miejskiej instytucji kultury, realizującej zadania biblioteki powiatowej poprzez 11 placówek bibliotecznych oraz 8 punktów bibliotecznych. Biblioteka oferuje: książki drukowane – 409 000 woluminów, zbiory audiowizualne – ok. 1500 jednostek ewidencyjnych oraz specjalistyczne bazy tj. Bibliografia Regionalna Nowej Huty, Informacja Lokalna, Nowohucka Biblioteka Cyfrowa, w której można znaleźć archiwalne numery „Głosu Nowej Huty”. W bieżącym roku wykupiono również dostęp do Czytelni on-line IBUK.pl – elektronicznych wersji książek naukowych i popularnonaukowych, które czytelnikom NhBP udostępniane są bezpłatnie.

W Filii nr 4 na os. Zgody 7, dla seniorów oraz osób z dysfunkcją wzroku, działa Oddział Książki Mówionej, w którym oprócz bogatego zbioru książek w wersji dźwiękowej znajduje się też stanowisko komputerowe ze specjalnym oprogramowaniem udźwiękowiającym. Miłośnicy Nowej Huty mogą poszukiwać informacji na temat historii i kultury dzielnicy w Centrum Wiedzy o Regionie mieszczącym się w Filii nr 8 na os. Bohaterów Września 26. Oferta Biblioteki obejmuje również działania edukacyjne i kulturalno–artystyczne promujące literaturę i czytelnictwo.


Sobota 22 września

9.0014.00 – Wystawa w Filii nr 4 os. Zgody 7 „Historia bibliotek publicznych w Nowej Hucie”

11.00 Prezentacja multimedialną historia wnętrz bibliotecznych i działalności Biblioteki w 60. urodziny. Gościem spotkania będzie znany fotografik, dokumentalista Nowej Huty Stanisław Gawliński.

9.00–14.00 – otwarte dla czytelników:

Wydarzenia towarzyszące: otwarte biblioteki:

Główna os. Stalowe 12,

Filia nr 3 os. Kościuszkowskie 5,

Filia nr 4 os. Zgody 7,

Filia nr 5 (dla dzieci) os. Zgody 7.
Klub C-2 Południe Cafe [w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida]

os. Górali 5, 31-959 KrakówC-2 Południe Cafe na facebook.com

pawel.derlatka@interia.pl

Następca klimatycznego miejsca w Nowej Hucie – 1949 Club. Tutaj można napić się kawy, herbaty czy skosztować smakującej jak dawniej oranżady. To także galeria sztuki nowohuckich artystów. Poprzez projekcje filmów, wystawy i spotkania można tam poznać historię Nowej Huty ostatnich 60 lat. W klubie odpoczywa się historycznie – na zabytkowych fotelach z kina „Sfinks”.

Sobota 22 września

Wydarzenie towarzyszące: Rozbiegane Zajrzyj do Huty z C 2 Południe Cafe

Półmaraton poprowadzą: Bem, Chłopek i Derlatka czyli Amatorski Nowa Huta Team w Maratonach, Ultra Maratonach i Biegach Górskich.

10.00 – Start: Główne wejście do NCK (al. Jana Pawła II 232)


Trasa półmnaratonu:

Łąki Nowohuckie–Mogiła–stadion Hutnika Nowa Huta–Kopiec Wandy–Centrum Administracyjne huty AMS Poland S.A. –Dworek Jan Matejki­– zabytkowa stacja kolejowa przy ul. Bulwarowej–Zalew nowohucki–Plac Centralny–Aleja Róż–oddział MHK Dzieje Nowej Huty–Czołg IS-2–Arka Pana–Teatr Ludowy– Krzyż nowohucki­

12.00 – Meta: C-2 Południe Cafe.

W C-2 Południe Cafe po biegu będzie dostępny dla uczestników izotonic oraz pamiątkowe medale. Dla pieszych nie biegających C-2 będzie otwarte i każdego uczestnika Zajrzyj do Huty 4 zaprosi na oranżadę i kawę zbożową.


Hutnik Nowa Huta

Stowarzyszenie „Nowy Hutnik 2010

Hutnik Nowa Huta – stadion „Suche Stawy”
ul. Ptaszyckiego 4, 31-979 Kraków

Tel.: +48 795 298 576

www.nh2010.pl

info@hutnik-krakow.pl

Dojazd:
tramwaje: 15 i 17 (przystanek KS Hutnik),
 autobusy: 174, 153, 123, 113
Historii Hutnika Kraków powstałego w 1950 roku nie można opowiedzieć w kilku zdaniach. Proste wyliczenie sukcesów sekcji: bokserskiej, lekkoatletycznej, piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, sportów motorowych, szachów i tenisa stołowego wymagałoby długiej listy. Drużyny Hutnika były wielokrotnymi mistrzami Polski, tylko w piłce nożnej ta sztuka im się nie udała. Zawodnicy nie tylko zdobywali laury na krajowej arenie, byli też wielokrotnymi reprezentantami Polski na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Dziś do lat świetności klubu nawiązuje powstałe w 2010 roku Stowarzyszenie „Nowy Hutnik 2010” i drużyna piłki nożnej Hutnik Nowa Huta, która jest beniaminkiem w III lidze.

Sobota 22 września

16.00–17.00 Adam Gliksman, wiceprezes klubu oprowadzi zainteresowanych po stadionie i wyremontowanych szatniach oraz opowie o historii klubu – zbiórka przed brama główną od ul. Tadeusza Ptaszyckiego


Stowarzyszenie Łąki Nowohuckie
os. Centrum E 25/17, 31-934 Kraków
Tel.: 504 774 988, (12) 642 26 59

oshalina@o2.pl

Stowarzyszenie Łąki Nowohuckie powstało, jako wyraz protestu mieszkańców przeciw planom zabetonowaniu trawnika między os. Centrum E a NCK – promuje program przekształcenia go w Łączkę Rodzinna Sielanka. Liczy 40 członków, 20 sympatyków, skupia 120 biegaczy. Zajmuje się ochroną wartości przyrodniczych Łąk Nowohuckich i innych terenów zielonych w Nowej Hucie – m.in.: proponuje stworzenie Parku Starorzecza Wisły między Łąkami a rzeką, czynnie wspiera ochronę doliny rzeki Dłubni i Kopca Wandy przed skutkami budowy drogi szybkiego ruchu S7.

Motto Stowarzyszenia: By przetrwała przyroda a ludzie mogli ją odwiedzać
Sobota 22 września

11.00 i 15.00 – wycieczki tematyczne: Wartości przyrodnicze i ochrona Łąk Nowohuckich, zbiórka przed wejściem głównym do Nowohuckiego Centrum Kultury od strony al. Jana Pawła II 232. Dojazd do placu Centralnego w Nowej Hucie tramwajami nr 1, 4, 15, 22, 16, 17, 21 i autobusami nr 502, 501, 522, 163, 174Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

os. Zgody 1, 31-949 Kraków

tel. 12 644 24 32

biuro@krakownh.pl

www.krakownh.pl

Już od ponad 20 lat wpisuje się w kulturalny pejzaż Nowej Huty. Działamy na terenie czterech dzielnic nowohuckich. Proponujemy zajęcia dla najmłodszych, dorosłych i seniorów. Prowadzimy m.in. Kluby Malucha, kursy językowe, warsztaty plastyczne, teatralno-kuglarskie, zajęcia ruchowe czy taneczne. Obok bieżącej działalności, we współpracy z nowohuckimi dzielnicami, realizujemy różnego rodzaju koncerty i większe imprezy m.in. cykle koncertów: Nowa Huta. Dlaczego Nie?! (www.nhdn.pl) oraz Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich (www.muzycznespotkania.pl)Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty

os. Centrum A 6 a, 31-923 Kraków

tel. 12 644 68 10 wew.25

www.przyjacielenowejhuty.pl

stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl

Jest organizacją pozarządową, zarejestrowaną w 2009. Działa na rzecz społeczności lokalnej oraz promuje Nową Hutę jako ważne miejsce na kulturalnej mapie Krakowa. SPNH obecnie realizuje m.in.: Nowohucką Akademię Seniora, Akademię Dzieci i Młodzieży oraz wojewódzki konkurs fotograficzny: Wakacyjna Małopolska w obiektywie seniora.Hutniczo–Miejski Oddział PTTK w Krakowie

ul. Bulwarowa 37, 31-751 Kraków

tel. 12 680-48-20, 508-215-490

www.pttkhts.hg.pl

pttkhts@pttkhts.hg.pl

Zajmuje się organizacją wypoczynku i ruchu turystycznego, posiada bazę noclegową w Nowej Hucie. Organizuje zwiedzanie Huty ArcelorMittal Poland S.A Oddział Kraków.


Sobota 22 września

Wydarzenie towarzyszące: 14.00 – 18.00 I Festiwal Zaklęte w dyni na Alei Róż

Mało kto wie, że Nowa Huta, a dokładnie osiedle Branice słyną z hodowli dyni. Tak więc w Alei Róż będziemy promować nowohucką dynię jako wyjątkowy materiał dekoracyjny, plastyczny, a także spożywczy. Impreza będzie także okazją dla całych rodzin do twórczej zabawy. W ramach Festiwalu odbędą się konkursy: dla dzieci na pracę plastyczną wykonaną z dyni, a dla dorosłych na najciekawszą bądź największą dynię. Dodatkowo imprezę wzbogacą różnorodne warsztaty z dynią w roli głównej.

Niedziela 23 września

12.00 i 15.00 – Zwiedzanie drewnianego kościoła pw. Jana Chrzciciela oraz młyna w Krzesławicach. Start przy Klubie Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta ul. Wańkowicza 17. Oprowadzają przewodnicy z Hutniczo–Miejskiego Oddziału PTTK.Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic: dwór Mycielskich i cmentarz kalwiński w Łuczanowicach

ul. A. Mycielskiego 11, 31-999 Kraków

Tel:.12 680 90 90, 501 203 264

www.luczanowice.pl

Łuczanowice są nowohuckim osiedlem z bogatą historią. O dawnej świetności przypominają kompleks dworsko–parkowy Mycielskich oraz cmentarz kalwiński. Atrakcją jest stadnina koni z mini zoo. Na terenie osiedla działa Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic, które kultywuje miejscowe tradycje i zwyczaje. Wśród różnorodnych form jego działalności należy wymienić m.in. konkursy kulinarne, fotograficzne, plastyczne, wiedzy o regionie oraz przeglądy folklorystyczne. Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, biorąc udział w uroczystościach religijnych czy rozgrywkach sportowych

Niedziela 23 września

15.00 i 17.00 – oprowadzanie po Dworze Mycielskich i cmentarzu kalwińskim (start przed Dworem)


od 15.00 – prezentacja wystaw: fotograficznej „Łuczanowice wczoraj i dziś” oraz planszowej o rodzie Mycielskich. Dla zwiedzających przewidziany poczęstunek.

Wydarzenia towarzyszące:

od 15.00 – prezentacja rodzimego folkloru oraz rękodzieła ludowego

16.00 – wizyta w prywatnym obserwatorium astronomicznym

od 19.30 – wieczorek taneczny (jeśli będzie odpowiednia pogoda)

oraz... wybór „Chłopa i Baby Łuczanowic”, lunapark dla dzieci, grillowanie, malowanie twarzy.


Nowohuckie Centrum Kultury

Chałupa u Szpinaka

al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

tel.: 12 644 02 66 wew. 323, 603 13 21 07

szpinak13@o2.pl

W atmosferze wiejskiej chałupy, w której zgromadzonych jest wiele narzędzi i przedmiotów gospodarczych , prowadzone są warsztaty metodą zabawową. Uczestnicy uzyskują elementarną wiedzę o folklorze. W programie: ścieżka chlebowa, tradycje i zwyczaje związane z chlebem, praca na żarnach, poznanie narzędzi używanych w gospodarstwie, ostrzenie siekiery, historia garnka, krótka historia prania i prasowania, przysłowia polskie, piosenka ludowa. Poznanie smaków wiejskiej kuchni: kapusta, chleb, smalec. Pamiątki drewniane: łyżki, wałki, łopatki. W chałupie znajduje się także kolekcja kamionki bocheńskiej, makatek kucharek, kieliszków. Stały dyżur programowy – każdy poniedziałek 15.00–21.00. Zajęcia prowadzi Kawaler Orderu Uśmiechu Jurek Kujawski „Szpinak”.

Niedziela 23 września

16.00–17.30 – Adam Gryczyński fotografik, historyk nowohuckich miejscowości, wieloletni pracownik NCK, przedstawi prelekcję połączoną z pokazem zdjęć o Nowej Hucie przed nastaniem Nowej Huty. Prezentacja poświęcona będzie przygotowywanym właśnie najnowszym publikacjom Adama Gryczyńskiego: „Czas zatrzymany 3 – nie tylko o szkole” i „Czas zatrzymany 4 – z kart historii Pleszowa”.


Zesławice

Stowarzyszenie Sympatyków Zesławic i Okolicy „Bez Granic”

ul. Gustawa Morcinka 23A, 31-762 Kraków


tel.: 12 645 69 89
www.bezgranic.com.plsmceramik@op.pl
Zesławice nazywane są Nową Hutą w pigułce. To jedno z najstarszych osiedli w Nowej Hucie, zbudowane przy cegielni dostarczającej przez dziesięciolecia cegły na budowę Nowej Huty.

Pierwsza wzmianka o Zesławicach pojawia się już w 1348, kiedy wieś była własnością zakonu Cystersów w Mogile. Zesławice pod koniec XVIII w. liczyły zaledwie 17 domów i ok. 110 mieszkańców . Była tu karczma, folwark i młyn na potoku Baranówka zwany Blehem. W latach 1892-96 na terenie Zesławic wybudowano fort pancerny Dłubnia. W 1914 w ramach przygotowań do oblężenia Twierdzy Kraków, zabudowania Zesławic zostały całkowicie rozebrane a mieszkańcy wysiedleni. Dopiero po zakończeniu działań wojennych zezwolono na ponowną zabudowę i z tego okresu zachowało się kilka drewnianych domów nr: 14, 19, 21. 1 stycznia 1951 Zesławice włączono do Krakowa jako osiedle dzielnicy Nowa Huta.

Dziś na terenie Zesławic, przy drodze do Raciborowic, znajduje się odrestaurowany w 2006. Ciekawostką jest kopuła obrotowa cegielni z 1952 – stanowiąca unikalny przykład architektury przemysłowej z żelbetu monolitycznego oraz teren dawnej kopalni odkrywkowej gliny. W Zesławicach spiętrzono rzekę Dłubnię, tworząc dwa zbiorniki retencyjne – jest to teren rekreacyjny, raj dla wędkarzy i miłośników przyrody, a także rzadkich gatunków ptaków jak perkoz dwuczuby, który zakłada tu swoje gniazda.
Niedziela 23 września

13.00, 14.00 i 15.00 – Spacer po Zeławicach: architektura przemysłowa z 1952, teren dawnej kopalni odkrywkowej oraz zbiornik retencyjny – rezerwat perkoza dwuczubego.Przewodnicy: Ewa Mauer, Aleksandra Faron i Małgorzata Biesiada tel. 606 350 153 czekają na Państwa przy zajezdni autobusu 122 w Zesławicach.

Dojazd z al. Róż: autobus 122.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna