Zapytania i odpowiedzi farmaceutów 2015r. Aktualizacja 23. 04. 15 PytaniePobieranie 142.5 Kb.
Strona1/3
Data01.05.2016
Rozmiar142.5 Kb.
  1   2   3
Zapytania i odpowiedzi farmaceutów 2015r.
Aktualizacja 23.04.15
Pytanie: Jaki termin ważności mają leki z antybiotykami ?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Zgodnie z rozporządzeniem o receptach Paragraf 17 ustęp 2 : Termin realizacji recepty na antybiotyki do stosowania wewnętrznego i parenteralnego nie może przekroczyć 7 dni. Przypominam co to są leki parenteralne.

Parenteralny, czyli pozajelitowy sposób podawania środków chemicznych, głównie leków- metoda dostarczania do organizmu tych środków poza przewodem pokarmowym, tzn. np. drogą iniekcji podskórnych, wlewów dożylnych itp. Nie zachodzi tu zjawisko wchłaniania. Przy wstrzyknięciach dożylnych znaczna część leku zostaje rozprowadzona szybko po tkankach, ponieważ lek miesza się z krwią, co wywołuje stosunkowo silne i szybkie działanie. Leki podawane podskórnie wchłaniają się zwykle w ciągu 15-20 minut od wstrzyknięcia. Roztwory leków wprowadzanych do ustroju drogą pozajelitową powinny być w większości przypadków izotoniczne, czyli o takim samym ciśnieniu osmotycznym jak naturalne płyny ustrojowe, jałowe i apirogenne.

Jako parenteralne wprowadzanie leków można rozumieć także wstrzyknięcia domięśniowe, doszpikowe, dootrzewnowe, dolędźwiowe czy przez drogi oddechowe.”

Leki do oczu w postaci kropli i maści termin ważności recepty 30 dni.


Pytanie: Bardzo proszę o informację , jak prawidłowo powinna zostać wyceniona recepta z załącznika rp na ZK, Cardura Xl 4mg ma 2 odpłatności na R i 30% , niestety przepis przepisem, a interpretacja przez apteki dobrowolna

 

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Zacznijmy od tego że Zasłużonemu Honorowemu dawcy krwi należą się leki bezpłatnie do wysokości limitu umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających (nie wchodzą tu leki stosowane w szczególnych przypadkach) - dawna lista leków stosowanych w chorobach przewlekłych. Gdyby Cardura występowała tylko na liście leków stosowanych w chorobach przewlekłych to w tym przypadku wydalibyśmy ją na ryczałt. Ponieważ występuje również na liście leków uzupełniających pacjent ZK powinien zapłacić 61 groszy.

Pytanie

-Lekarz zapisał

Tritace 10 mg. x 28 tabl. - 1 op

d. s. 1 x 1 przez  84 dni

czy należy wydać  28 tbl.

czy też 84 tbl?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Oczywiście Tritace 1op. a 28tblPytanie

Asertin 100 x 30 szt. 2 op

ds 1x 1

Asertin 50 x 30 szt. 2 op

ds 1 x 1

recepta  wystawiona 12 03 2015

data realizacji od 12 04 2015

czy możemy wydać tylko na 30 dni , czy zgodnie z zapisem, apteki wydają różnie

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Praktycznie lekarz może wypisać teraz leki na 360 dni kuracji i nie wiemy czy wypisał trzy recepty ,pięć czy 12. Ważne jest żeby między datą wystawienia a datą realizacji nie było więcej niż 330 dni a na jednej recepcie nie może wypisać leku więcej niż na 120 dni . Oczywiście jeśli między datą wystawienia a datą realizacji jest 330 dni to na tej recepcie nie może być więcej leku niż na 30 dni. Wiem że NFZ w poprzedniej refundacji wielu aptekom zaznaczył błąd chociaż wszystko było w porządku ale wtedy należy dyskutować z NFZ-em .Pytanie

recepta:

LEVOMINE TABL. PO 63 TABL. - 2 OP ODPŁ. 30%

D.S. 1 X 1
Czy ten refundowany lek antykoncepcyjny podlega pod punkt. &8 ust.3 pkt

2 i można go wydać na 6 miesięcy?

Czy też podlega zasadom wydawania leków refundowanych na 120 dni ?

Proszę o wyjaśnienie tej kwestii i odpowiedź do wszystkich aptek gdyż istnieje w naszym środowisku lekarskim i aptekarskim różna interpretacja .

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich lekarz może wystawić do 6 recept na środki antykoncepcyjne. Oznacza to, że może wystawić zarówno jedną receptę jak i rozbić to na ilość nie przekraczającą 6 recept. Nie ma tu żadnego zastrzeżenia tak jak w przypadku pozostałych recept gdzie ustawodawca zastrzega, że na jednej recepcie nie może być więcej leku niż na 120 dni stosowania.Pytanie

Czy można zrealizować receptę na które brakuje danych dot. podmiotu drukującego receptę?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Zgodnie z rozporządzeniem o receptach Paragraf 16 ustęp 4 osoba wydająca realizuje receptę, na której nie wpisano lub wpisano błędnie dane dotyczące podmiotu drukującego .


Pytanie: Mam zapytanie w sprawie recept przedłużanych . Czy jest jakaś zasada ile można wydać leku na taka receptę. Mam receptę wystawioną 2014.10.27 a data realizacji 20.01.2015 a lek ostenil 12tbl i

dawkowanie 1*1. Chyba nie mogę wydać takiej ilości, ale pewna nie jestem.
Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf:

Praktycznie lekarz może wypisać teraz leki na 360 dni kuracji i nie wiemy czy wypisał trzy recepty ,pięć czy 12. Ważne jest żeby między datą wystawienia a datą realizacji nie było więcej niż 330 dni a na jednej recepcie nie może wypisać leku więcej niż na 120 dni . Oczywiście jeśli między datą wystawienia a datą realizacji jest 330 dni to na tej recepcie nie może być więcej leku niż na 30 dni. Wiem że NFZ w poprzedniej refundacji wielu aptekom zaznaczył błąd chociaż wszystko było w porządku ale wtedy należy dyskutować z NFZ-em .


Pytanie: Przychodnia ma zgodę z Inspektoratu do zaopatrywania się w naszej aptece i osobą upoważnioną do reprezentowania podmiotu jest Pielęgniarka koordynująca . Ona też podpisała zapotrzebowanie i dała swoją pieczątkę. Nie ma pieczątki lekarza tylko jej i przychodni. Ponieważ w Książce  Kontroli jest rubryka: imię i nazwisko lekarza wystawiającego zapotrzebowanie , chciałabym się dowiedzieć czy wpisać tam imię i nazwisko pielęgniarki ?
Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf :

Sprawdzamy czy na zapotrzebowaniu jest imię i nazwisko i numer dowodu osobistego pielęgniarki jako osoby upoważnionej do odbioru .


Sprawdzamy też do kiedy mają ważne zezwolenie na zakup narkotyków. Na zgodzie na zakup wydanej przez inspektora farmaceutycznego powinien być umieszczony lekarz odpowiedzialny z imienia i nazwiska . Jeśli jest, to jego nazwisko wpisujemy do książki.

Pytanie: Proszę powiedzieć czy jeżeli na recepcie wypisany są dwa opakowania po 30tabl. a wydamy jedno po 60tabl. to czy trzeba to zaznaczyć w programie aptecznym? Tak jak się robi przy wydawaniu zamiennika.
Odpowiedź Pani mgr Hanny Borowiak

Już odpowiadaliśmy na podobne pytanie. Naszym zdaniem nie zaznaczamy zmiany bowiem ta czynność nie odpowiada w tym przypadku definicji zamiennika zawartej w art.44 ustawy refundacyjnej.Aktualizacja 25.11.14
Pytanie: Obecnie refundacji podlegają po dwa rodzaje opakowań insulin Gensulin M30, N i R.

Jak należy rozpatrywać wymóg dawkowania w takiej sytuacji? Przy którym poniższym zapisie jest konieczne wpisanie przez lekarza dawkowania?

Na przykładzie Gensulin M30:

 

1. Gensulin M30 300 j.m. / 3 ml a 5 wkładów 2 op2. Gensulin M30 300 j.m. / 3 ml a 5 wkładów 1 op

3. Gensulin M30 1000 j.m. / 10 ml a 1 wkład  2 op

4. Gensulin M30 1000 j.m. / 10 ml a 1 wkład  1 op

 

Rozumiem, że przy zapisie na recepcieRp. Gensulin M30 /R /N  1 op.

 

powinnam wydać jako mniejsze refundowane opakowanie 1 op. a 10 ml ?”

 

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf

Dwa opakowania każdego leku można wydać bez dawkowania . 

Oczywiście na recepcie musi być przez lekarza zaznaczone o którą insulinę chodzi czy o 10 ml  czy o 5 amp po 3 ml

Jeśli dobrze zrozumiałam to lekarz nie określił rodzaju insuliny więc farmaceuta na podstawie przepisów sam określa dopytując pacjenta jaki rodzaj insuliny pacjent przyjmuje i zaznacza to na odwrocie recepty.Nie możemy kierować się tu najmniejszym opakowaniem bo nie wiemy czy pacjent ma wstrzykiwacz czy strzykawkę i nie wiemy co lekarz ma na myśli.Oczywiście po ustaleniu rodzaju insuliny do 2 najmniejszych refundowanych opakowań nie musi być dawkowania.Obojętne  jest czy najmniejsze refundowane zawiera 5 ,10 czy 15 amp!!!


 Pytanie: Jak postępować w przypadku prośby ze strony pacjenta na zamianę przykładowo postaci leku (przykład 1) lub zamiany na lek , który występuję w tej samej cenie detalicznej i z tym samym limitem (przykład 2)?

 

Przykład 1Rp. Madopar 125 kaps. 1 op

prośba o zamianę na tabl. rozpuszczalne, zaznaczamy w systemie jako zamiennik czy opisujemy tylko receptę?

 

Przykład 2Rp. Megalia 240 ml zaw. 2 op

prośba o wydanie 1 op Megalia i 1 op Megace , te same limity i ceny detaliczne, oznaczyć w systemie czy opisać receptę? Dla mnie typowym zamiennikiem do zaznaczenia w systemie jest wydanie Cachexan w tym przypadku

 

WO NFZ podważa recepty kiedy nie ma w systemie oznaczenia zamiennika w powyższych sytuacjach, bądź kiedy wydano przykładowo za Atoris 20 mg 1 op. a 30 tabl. , 60 tabl. Atoris 10 mg.

 

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf
Do pytania dot. Megali : oczywiście Megace to zamiennik więc musimy w systemie zaznaczyć że wydano zamiennik.

 

Do pytania o Madopar: Madopar 125 kaps nie można wymienić na Madopar rozpuszczalny ze względu na inną formę podania.


Jeśli chodzi o atoris 20 mg  i 10 mg to nie są zamienniki .

 Oczywiście zamiast 1 opakowania 20 mg można wydać 2 opakowania po10 mg .

Wynika to z innego przepisu (Rozporządzenie Min.Zdr. z 18.10.2002DZ.U.Nr 183 poz1531.Paragr.2 ust.4 .) „Osoba realizująca receptę może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie jeżeli ta dawka stanowi wielokrotność dawki w której produkt ten jest wydawany


Zamienniki podlegają innym paragrafom dotyczącym ceny i jeśli zaznaczylibyśmy atoris 10 mg jako zamiennik 20 mg to dwa opakowania nie spełniłyby tych wymogów


Przypominam:.
Zamiennik powinien być w tej samej dawce, postaci i wielkości .

 

Zamiennik musi mieć cenę niższą lub równą od limitu leku wypisanego na recepcie .Pytanie: Na recepcie lekarz wypisał Metex 15mg 1 op. a 12amp. Czy w tej sytuacji, jeśli w hurtowni nie było takiego opakowania (ale jest zarejestrowane i jest na liście refundacyjnej) możemy wydać 12 pojedynczych opakowań bez obawy, że NFZ będzie miał zastrzeżenia? Wiem, że pisaliście już Państwo odnośnie wielkości opakowań, ale tutaj jest spora róznica w refundacji między obiema wersjami.

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf : Byłabym tu ostrożna. Lekarz życzy sobie opakowania leku o określonym kodzie EAN . Wydałabym jeśli nie ma takiego opakowania w żadnej hurtowni z opisem, że takie opakowanie nie jest dostępne w chwili obecnej w żadnej hurtowni. NFZ może zażyczyć sobie zaświadczenia od producenta, że zaprzestał produkcji lub chwilowo nie produkuje. Najlepiej żeby lekarz napisał vel 12 ampułek.

Aktualizacja 29.10.14

Pytanie:  Czy jeśli recepta zawiera datę wystawienia wydrukowaną/ datownikiem ,a data realizacji dopisana jest długopisem ,możemy taką receptę bez dodatkowej pieczątki lekarza zrealizować z refundacją?  Przecież datę realizacji mógł dopisać sobie sam pacjent. Nie udało mi się znaleźć nigdzie oficjalnej wypowiedzi naszego NFZ stąd moje obawy. Nieoficjalnie NFZ uważa , że jest to dopuszczalna sytuacja, jednak chyba lepiej mieć to na piśmie.

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf Nigdzie nie jest napisane, że recepta musi być wystawiona tylko nadrukiem lub tylko odręcznie więc nie jest to poprawa.

Pytanie recepty na leki silnie działające i narkotyczne na przykładzie MST Continus z grupy I-N, lekarz musi zaznaczyć łączną ilość substancji aktywnej, nie musi natomiast wpisywać nazwy tej substancji; ale jeśli wpisze to powinna to być nazwa Morphinum Sulfuricum ? Jeśli lekarz wpisuje nagminnie Morphinum to jest to błędem , który musi poprawić?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf musi być łącznie ILOŚĆ nie musi być nazwa środka czynnego. Jeśli napisał Morphinum traktujemy to jako skrót, a ponieważ nie musi być napisana nazwa to receptę przyjmujemy.

PYTANIE 3 Receptura, czy zastosowanie określenia ilość opakowań jest jednoznaczne z ilością ryczałtów, które należy sporządzić? Przykładowo , skład recepty wskazuje na 100,0 maści , a poniżej lekarz pisze 3 op. Dodatkowo czy powyżej dwóch ryczałtów lekarz powinien określić jakiekolwiek dawkowanie?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf Według mnie na jednej recepcie nie może być więcej niż 2 opakowania . Są różne interpretacje ale moja jest bezpieczniejsza.Jeśli lekarz chce wypisać więcej to ma taką możliwość przez wypisanie większej ilości recept.Jeśli Pani chce zaryzykować to oczywiście musi być dawkowanie bo jest więcej niż 2 op.

Proszę wybaczyć, ale nie pytamy NFZ o interpretację, gdyż  już kilka razy interpretacje dzisiejsze zmieniały się z biegiem czasu i kolejna osoba, która przyszła na kontrolę miała inny pogląd -osobiście tego doświadczyłam. Ministerstwo też uważa, że od interpretacji jest sąd. W takim razie jeśli decydenci uważają inaczej niech zmienią przepisy tak aby były jednoznaczne. Do czasu zmiany przepisów wybierać powinniśmy interpretację bezpieczną.


Aktualizacja 22.10.14
Zapytanie:

Pytanie nr 1: Lekarz wypisał na recepcie thyrozol 20mg - 1op po 30tabl, czy powinno wydać się 1 op po 50tabl , by nie dzielić opakowania? 

Pytanie nr2: Lekarz wypisał na recepcie Indapen 2,5  1op po 60tabl  S: 1xdziennie. Ile opakowań powinno się wydać 2 czy 3op? I czy na zniżkę?

Pytanie nr 3: Lekarz wypisał Loratadynę Galena 1 op po 90tabl  S: 1x1 , czy można wydać na zniżkę 1 op po 60tabl? Pacjent życzył sobie tylko 60tabl. 

Pytanie nr 4: Prosiłbym o przypomnienie z którego roku jest rozporządzenie, gdzie przy  colchicum dispert i digoxin nie musi być dawkowania  (preparaty z wykazu A) 

Pytanie nr5: Gdzie prawidłowo powinno przetrzymywać się w aptece  Bellergot i Milocardin - w szafce z lekami z wykazu A? 

Pytanie nr 6: Lekarz wypisał na recepcie microgynon 21  , 3op po 63tabl  , S : 1x dziennie, Czy w tym przypadku można wydać 1op po 63tabl  czy należy wydać 2op Microgynonu po 21tabl ?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf

dot. pytania nr 1 Thyrozol pakowany jest tylko w opakowaniach 50-cio tabl i taki należy wydać na receptę 100 procentową. Gorzej z receptą IB .Opakowanie leku x 30 tabl. nie istnieje więc lekarz receptę musi poprawić.

dot. pytania nr 2 Opakowanie razy 60 tabl nie istnieje i nie można wydać leku na zniżkę.


dot. pytania nr 3 Zawsze możemy wydać mniejsze refundowane opakowanie na życzenie pacjenta.

dot. pytania nr 4 Dawkowanie bezwzględne dotyczy leków robionych w aptece zawierających substancje z wykazu A. Jeśli chodzi o leki gotowe to 2 opakowania najmniejsze bez dawkowania a powyżej 2 op.musi być dawkowanie tak jak przy innych lekach

dot. pytania nr 5 Bellergot i Milocardin można włożyć albo do psychotropów albo do silnie działających. Polecam szafkę z psychotropami bo wtedy pamiętamy że musimy je mieć na osobnej recepcie.

dot. pytania nr 6 Microgynon-leki antykoncepcyjne można wydać na 6 miesięczną kurację, czyli 6 opakowań po 21 tabl /należy pamiętać o 7 dniowej przerwie/ albo dwa opakowania po 63 tabl.

Zapytanie: Na recepcie jest zapisany Spir.Vini, to powinniśmy to odczytać jako 70% czy 96%?

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf: Spir. Vini-ethanol 95 stopniowy. Spir vini 70 stopniowy to ethanol 70 stopniowy. Reasumując, jeśli lekarz napisze tylko Spir Vini to należy rozumieć, że mamy zrobić lek na 95 stopniowym . Jeżeli chce żeby lek zrobiono na 70-siątce musi napisać Spir.Vini 70 stopniowy. Uwaga, bo lekarze tego czasami nie rozróżniają.
Aktualizacja 09.10.14
Zapytanie: na recepcie są nazwy leków drukowane ,przy jednym jest dawkowanie drukiem, a przy drugim leku, gdzie są 3 op. nie ma wcale napisanego dawkowania. Czy mogę sama dopisać dawkowanie. 
Odpowiedź Pani mgr Hanny Borowiak: Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich nie daje farmaceutom uprawnień do dopisywania dawkowania leków. 

Zapytanie: proszę o informację jak realizować recepty na których nazwa leku jest tylko częściowa ale może jednocześnie być traktowana jako nazwa międzynarodowa, chodzi mi np.o Montelukast, Amlodipine, Pantoprazol,Furaginum? Czy jeśli lekarz wypisze Montelukast 5mg 1op odpłatność 30% to czy można wydać dowolny ze zniżką czy należy odesłać do poprawy, aby wpisać pełną nazwę np.Montelukast Arrow, Bluefish itd

Odpowiedź Pani mgr Hanny Borowiak: dane dotyczące przepisanych leków obejmują: nazwę lub nazwę powszechnie stosowaną  (międzynarodową)leku albo rodzajową lub  handlową nazwęśrodka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek. W podanym przykładzie potraktowałabym to jako nazwa skrócona i wydałabym ze zniżką.
Aktualizacja 06.10.14
Zapytanie: Czy wydając lek np. Relanium czy inny psychotrop  musi być dopisana nazwa międzynarodowa w tym przypadku Diazepam? Jeśli nie ma czy mam receptę odesłać do poprawy? Wiele aptek realizuje.

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf: Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera sumaryczną ILOŚĆ  środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną słownie. Nikt nie napisał, że musimy pisać dodatkowo nazwę substancji czynnej.  Lekarz może przecież napisać dwadzieścia tabletek  po dwa miligramy, wiadomo, że dotyczy to preparatu wypisanego na recepcie.

Aktualizacja 03.10.14
Dodatkowe wyjaśnienie do nowego rozporządzenia w sprawie recept!

W związku z wejściem od 04.10. br.  przepisów  znowelizowanego rozporządzenia o receptach, moim zdaniem nowe przepisy tego rozporządzenia zezwalają lekarzowi na wypisanie na jednej recepcie podwójnej ilości leku recepturowego.

Jeśli pacjentowi potrzeba wypisać maści, kremu, mazidła, pasty albo żelu do stosowania na skórę więcej to lekarz może wypisać do 16 recept z dawkowaniem nie przekraczającym 120 dni kuracji i nie więcej niż dziesięciokrotną  ilość tego leku czyli 10 razy więcej niż pojedyncza ilość określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada2012r. Przypominam, że pojedyncza  ilość tych preparatów to 100 gram.

Lekarz może więc wypisać 1000 gram maści jeśli to nie przekracza 120 dni kuracji oczywiście rozpisując to przynajmniej na 5  receptach.

mgr Danuta Parszewska - Knopf

Zapytanie: Czy może być takie dawkowanie leku: Tialorid mite 2 op  a 50 tabl. dawk. 1 tabl rano przez 90 dni, do 2x1 tabl.

Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf: Wydałabym tylko 1 opakowanie .Takie dawkowanie nie jest precyzyjne bo ja nie wiem czy czasami pacjent żażyje 2 tabletki dziennie czy nie

Zapytanie: Na recepcie z uprawnieniami IB wypisano Halidor 1op. Jedyne dostępne opakowanie to 60tabl. ale w CBT(odpowiednik BLOZ w naszym programie aptecznym) są jeszcze inne rejestracje po 20, 50, 90tabl. Jak

postąpić w takiej sytuacji?
Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf : Jedynym opakowaniem najmniejszym dopuszczonym do obrotu na terytorium RP

jest Halidor x 60 tabl. Jeżeli lekarz wypisze dwa opakowania to wydajemy dwa opakowania x 60 tabletek . Te mniejsze opakowania nie są produkowane i dopuszczenie ich do obrotu

wygasło.
Zapytanie: Czy przy milocardin krople też musi być łączna ilość substancji phenobarbitalu?
Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf : Wszystkie preparaty, które zawierają substancje psychotropowe  muszą być wypisane na osobnej recepcie, zawierać ilość psychotropu łącznie i słownie i muszą mieć dawkowanie a więc milocardin też.
Zapytanie: Czy Państwo podzielają zdanie dr farm. Stanisława Piechuli, dotyczące używania formy skrótowej g i mg przy przepisywaniu leków odurzających i psychotropowych. Jakie Państwo mają zdanie na ten temat. Poniżej załączyłam fragment ze strony www.recepta.farmacja.pl

"Od 18 września 2014r. WAŻNE ZMIANY w sposobie wystawiania recept na leki odurzające i psychotropowe. 

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2014r. (Dz.U.2014.1172 ) zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY:

1 - dodatkową możliwość wyrażania sumarycznej ilości leku odurzającego lub psychotropowego poprzez wpisanie ilości jednostek dawkowania oraz dawki tych jednostek, a więc nie trzeba już obliczać sumy substancji czynnej, a wystarczy wpisać tylko słownie np. dwadzieścia tabletek po dziesięć miligramów;

Proszę zwrócić uwagę, że dotychczasowy sposób zapisywania sumy substancji czynnej pozostaje, a dodano możliwości zastąpienia go łatwiejszym zapisem sumarycznej ilości jednostek dawkowania i dawki tych jednostek, co w obu przypadkach nadal musi być w całości zapisane słownie, czyli np. jeden gram lub dziesięć tabletek po sto miligramówg. Błędem są jakiekolwiek odstępstwa i zapisywanie skrótem lub tylko częściowo słownie np. jeden g lub sto mg czy 100 miligramów.

Jednak MZ jak i niektóre NFZty informują, że dopuszczalne jest używanieuznanych jednostek układu SI w formie skrótowej czyligram = g , miligram = mg.

 2 - możliwość wypisani ilości leku odurzającego i psychotropowego na 90 dniowe stosowanie, a nie jak dotychczas tylko na 30 dni;"


Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf : Moim zdaniem formy skrótowej możemy użyć tylko wtedy kiedy lekarz przedstawi ilość sumaryczną, wtedy ma obowiązek napisać słownie tylko ilość a więc tylko liczbę np tysiąc mg. Natomiast jeśli skorzysta z drugiego sposobu zapisu musi wszystko zapisać słownie czyli dwadzieścia tabletek po pięć miligramów. Jeśli nie chcemy się narazić na konflikt z NFZ radzę tak to traktować.

Aktualizacja 27.08.13
Zapytanie: 1. Atrovent N aerozol a 1 op. 10 ml – 200 dawek lag 3  (odpł. R)

DS 3 x 2   w/g mnie dawkowanie przekroczone , ale nawet z dawkowaniem 3 x 3 można wydać przy  takim zapisie 1 op. Lekarz twierdzi, że zapis jest logiczny na trzy op.
Odpowiedź Pani mgr Danuty Parszewskiej – Knopf : Atrovent jest dziwnie zapisany przez lekarza. Ja rozumiem że lekarz chciał 3 op atroventu pakowane po 10 ml-200 dawek.Przy takim zapisie wydałabym 2 op ,bo trzecie przekroczyłoby 90 dni kuracji
Zapytanie:  Arketis 20 mg 2 op. a 20 tabl (odpłatność 30 %)

w wykazie najmniejsze zarejestrowane op jest po 28 (tylko na 100%)  i jest niedostępne , najmniejsze refundowane op jest po 30 tabl (odpł. 30 %); nie mogę w ogóle wydać, mogę wydać 1 op na refundację, 2 op na refundację czy jedno op na 100%?
: upload -> files
files -> Dzierżoniów, dnia Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie Teresa Marciniak ul. Świdnicka 38 bud 2a/2/II
files -> Zapytanie ofertowe na sprzedaż I dostarczenie stacji serwerowej dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach, ul. Średzka 12. Nr sprawy: gops-iii-473/2/2014
files -> Opracowanie wykonane przez
files -> Ministerstwa Edukacji Narodowej
files -> Załącznik Do wniosku z dnia Pana/i/ o przyznanie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
files -> Mistrzostwa Studentów I lat
files -> Różne oferty pracy 03. 03. 2008 Sprzedawcą zab/sprzed/03/2008
files -> Komunikat z III turnieju tenisa stołowego z cyklu grand prix lzs-2014 rozegranego w niemcach 30. 03. 2014r. ŻAczki
files -> Frederick Forsyth Pięść Boga
files -> Seminarium informacyjne projektu „naukowiec jutra”


  1   2   3


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna