Zarządzanie i MarketingPobieranie 87.84 Kb.
Data01.05.2016
Rozmiar87.84 Kb.


Wyższa Szkoła Biznesu

w Dąbrowie Górniczej

Wydział

Zarządzanie i Marketing
Rok akademicki letni 2006/2007

Grupa 1a

Ryszard Czyż

Agnieszka Nowak

Jadwiga Wójcik

Sylwia Ganda

Mgr Dominik Penar


PROJEKT ZALICZENIOWY


PODSTAWY MARKETINGU
DZIAŁALNOŚĆ MARKETINGOWA

FIRMY WEDEL

NA RYNKU POLSKIM

WSTĘP

Do analizy działalności marketingowej na polskim rynku wybraliśmy firmę Cadbury Wedel Sp. Z o. o. . W projekcie, dla uproszczenia będziemy używać skróconej nazwy firmy tzn Wedel.

Jest to najstarsza firma z branży cukierniczej, działająca na polskim rynku, a zarazem i najprężniejsza. Wedel jest jedną z niewielu firm, której historia układa się w opowieść wprost skrojoną do podręczników marketingu. Marka Wedel była tak silna, że ostała się nawet w czasach PRL-u. „Wedel to brylant, który należy pieczołowicie chronić i polerować, by jaśniał najpiękniejszym blaskiem” - to zgrabna wypowiedź Petera Knauerera, prezesa Cadbury Wedel. Powiedzieć że marka Wedel jest perłą w brytyjskiej koronie koncernu Cadbury Schweppes, nie jest przesadą. Mimo burzliwych losów marki w czasach PRL i tuż po nich, nic i nikt nie mógł zagrozić jej prestiżowi i zaufaniu, jakim od ponad 150 lat darzą ją wielbiciele dobrej czekolady. I choć od ośmiu lat należy do najstarszej brytyjskiej firmy czekoladowej Cadbuery, nadal uznawana jest za wizytówkę dobrego, polskiego produktu i narodową markę Polaków.

Po drugie wartość firmy podkreślają liczne nagrody i tytuły, jakie firma zdobywa w różnych branżowych i konsumenckich rankingach. O jej silnej pozycji świadczą również wyniki licznych badań rynkowych i konsumenckich publikowanych przez niezależne instytucje. • Wedel – Polską Marką Roku – wg Stratosfera, pomiar Brand Power dla Businessman Magazine, 2002

 • Wedel - Ulubioną Marką Słodyczy - wg badania Tracking Study, SMG/KRC, 2002

 • Wedel - Marka Ciesząca się Największym Zaufaniem – wg badania Reader’s Digest, The Most Trusted Brand, 2001, 2002, 2003, 2004

 • Wedel – Ulubioną Marką Młodzieży – wg Pentor, 2003

 • Wedel – Najsłynniejszą Marką w Polsce – wg badania Brand Assett Valuator, Upstairs Young & Rubicam dla Businessman Magazine, 2002

 • Wedel – Najsłynniejszą Polską Marką – wg Superbrands Polska – marka Wedel drugą i czwartą najsłynniejszą marką polską. Ponadto w dwudziestce najsilniejszych marek na pozycji 19 uplasowało się Wedlowskie Ptasie Mleczko, 2003, 2004, 2005

 • Wedel – Najbardziej Cenioną Marką Polską – wg Pentor dla tygodnika Wprost, 2003

 • Wedel – Najcenniejszą/Najmocniejszą Marką Polską – w kategorii produktów spożywczych, wg Ernest & Young i AC Nielsen dla Rzeczypospolitej, 2004, 2005

 • Wedel – Polską Marką o Najsilniejszym Potencjale Wzrostu – w kategorii słodyczy, wg Young & Rubicam,2004

 • Wedel – Najsilniejszą Marką w Polsce – Supermarka wg badania Brand Asset Valuator,  Upstairs Young&Rubicam dla miesięcznika Brief, 2004, 2005

 • Wedel – Marką Najwyższej Reputacji – wg miesięcznika Forbes przez Dom Badawczy Maison i TNS OBOP, 11-06-2007

W drugiej edycji rankingu marek Premium Brand 2007 marka E.Wedel została uznana przez Polaków za Markę Najwyższej Reputacji w kategorii produktów żywnościowych oraz zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej najlepszych marek.
Badanie przeprowadzono na zlecenie miesięcznika Forbes przez Dom Badawczy Maison i TNS OBOP na reprezentatywnej grupie 1.500 konsumentów oraz 200 menedżerów z listy 2.000 największych firm. Zadaniem badanych osób była ocena najlepszych marek obecnych na rynku polskim. Pod uwagę branych było kilka płaszczyzn postrzegania marki: zaufanie do marki, chęć rekomendacji marki innym, ocena firmy jako pracodawcy i jako partnera biznesowego, informacje na temat marki prezentowane w mediach, zaangażowanie społeczne marki.
W badaniu sklasyfikowanych było kilkadziesiąt marek w 10 kategoriach. Marka E.Wedel znalazła się na czele elitarnego grona najlepiej postrzeganych marek produktów żywnościowych, zdobywając tytuł Marki Najwyższej Reputacji. O bardzo wysokim zaufaniu konsumentów świadczy także drugie miejsce w generalnym zestawieniu najlepszych marek, w którym marka E.Wedel znalazła się tuż za tegorocznym zwycięzcą: TVN.

Badanie przeprowadzono na zlecenie miesięcznika Forbes przez Millward Brown SMG/KRC na reprezentatywnej grupie 1500 osób. Zadaniem badanych była ocena najlepszych polskich marek w 7 wymiarach ich postrzegania (zaufanie do marki, referencje – chęć rekomendacji marki innym, przyjemność, lojalność wobec marki, popularność marki, CSR - odpowiedzialność społeczna firmy/marki, atmosfera medialna wokół marki). Spośród 73 marek respondenci najwyżej ocenili markę E.Wedel, przyznając jej w podsumowaniu generalnym wszystkich wymiarów postrzegania marki 85, 42 punktu (na 100 możliwych).

Te wszystkie fakty sprawiły, że spośród ogromnej liczby firm cukierniczych istniejących na rynku polskim, postanowiliśmy do naszego projektu wybrać właśnie tę, nie ukrywając przy tym, że sami jesteśmy wielkimi miłośnikami jej produktów, które królują w naszym spożyciu wyrobów cukierniczych.

Historia działalności firmy
Firma Cadbury Wedel powstała w styczniu 1999 roku w wyniku połączenia warszawskiego Wedla i Cadbury Poland, należącego do światowego koncernu Cadbury Schweppes. Zarówno Wedel, jak i Cadbury, są przedsiębiorstwami o ponad stuletniej tradycji firm rodzinnych i bogatym doświadczeniu w produkcji wyrobów czekoladowych. Obie firmy zostały założone w XIX wieku: pierwsza przez Karola Ernesta Wedla, druga przez Johna Cadbury'ego. Początkiem ich działalności były małe sklepiki z wyrobami cukierniczymi: Wedla na Miodowej w Warszawie (od 1851 roku – początkowo sprzedawano konfitury i ciasta!) i Cadbury na Bull Street w Birmingham (od 1824 r. – sklep z artykułami spożywczymi, kolonialnymi i czekoladą do picia). Talenty organizacyjne pokoleń przedstawicieli rodu Wedlów (od 1862 r. – Emil) i Cadburych, a także zaangażowanie i oddanie wielu pokoleń pracowników, zbudowały firmy będące czołowymi producentami wyrobów czekoladowych w swych krajach i przyniosły im sukces za granicą. To właśnie w Cadbury w 1866 roku opracowano recepturę na absolutnie czystą esencję kakaową, a wedlowskie produkty już w II połowie XIX wieku zdobywały nagrody i wyróżnienia na rozmaitych wystawach europejskich. Tradycyjny charakter obu firm podkreślają również ich logotypy - dobrze znane klientom podpisy właścicieli.

Połączenie obu firm wraz z całym kapitałem wiedzy, doświadczenia i tradycji wpłynęło na aktualnie oferowany asortyment, który składa się zarówno z ulubionych od lat produktów, jak: Ptasie Mleczko, Torcik Wedlowski, Mieszanka Wedlowska, jak i nowoczesnych czekoladowych batoników, wykwintnych bombonierek i ciekawych smaków nadziewanych czekolad. Każdego roku przybywają nowe produkty kierowane do rozmaitych grup konsumentów o różnych gustach i potrzebach. Do ciekawostek należy fakt, że w Warszawie istnieją do dzisiaj dwie historyczne pijalnie wedlowskiej czekolady, a od 2004 roku w stolicy i innych miastach Polski powstają, wzorowane na przedwojennej tradycji, nowe przybytki czekoladowej przyjemności, którym patronuje zamaszysty podpis Emila Wedla.

Najstarsza w Polsce, istniejąca do dzisiaj pijalnia czekolady mieści się w Warszawie, przy ulicy Szpitalnej. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Kamienica przy Szpitalnej przez lata należała do rodziny Wedlów. Tam działała fabryka wedlowskich słodyczy, zanim w 1934 roku przeniesiono produkcję do nowoczesnej fabryki na Pradze (gdzie i dziś ma swoją siedzibę Cadbury Wedel). Pijalnia ta została otwarta wraz ze sklepem firmowym 11 grudnia 1894 roku. Bardzo szybko zyskała renomę i popularność wśród warszawiaków. Jej stałymi gośćmi i zarazem prawdziwymi miłośnikami wedlowskiej czekolady byli m.in. Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim, Zofia Nałkowska. Wielokrotnie, niepowtarzalny charakter i smak wedlowskiej czekolady pijanej właśnie przy Szpitalnej, przywoływał w swoich artykułach, książkach i wywiadach Jerzy Waldorff. Obecny wystrój i stylistyka wnętrza zachowały styl i tradycyjny wygląd z tamtych czasów. Odwiedziny w Pijalni Czekolady Sklepu Staroświeckiego - bo taką oficjalną nazwę nosi to miejsce - to podróż do świata wytwornej, XIX-wiecznej pijalni. Dekoracyjny, eklektyczny wystrój wnętrz, ryciny i zdjęcia zdobiące ściany, czekoladowa fontanna, rozmowy prowadzone półgłosem - to wszystko składa się na tak lubianą przez warszawiaków, niepowtarzalną atmosferę miejsca. W konkursie ogłoszonym kilka lat temu przez Gazetę Wyborczą, warszawiacy uznali Pijalnię za jedno z najbardziej magicznych miejsc stolicy.

Za czasów Emila Wedla firma z uznanej warszawskiej cukierni rozrosła się w fabrykę czekolady powszechnie znaną na polskich ziemiach pod rosyjskim zaborem. Dzięki śmiałym rozwiązaniom i inwestycjom rozwinoł się m. In. Asortyment produktów, sieć sklepów firmowych oraz zasięg sprzedaży. Jednak kamieniem milowym w historii firmy było jej przejście pod rządy Jana Wedla , syna Emila. Wybudowano nową fabrykę i przeniesiono ją na warszawską Pragę. Jedna z najnowocześniejszych fabryk II Rzeczypospolitej ruszyła w 1934 roku i rozwijała się w niezwykłym tempie. To wówczas powstały receptury na słynne Ptasie Mleczko, Mieszanki Wedlowskiej czy czekolady Jedyna. Polityka eksportowa firmy sprawiła, że w ciągu kilku lat czekolada Wedla zaczeła być wysyłana regularnie, specjalnym samolotem do sklepu firmowego m. in. w Paryżu, w Londynie, Ameryki Północnej, a nawet do Japonii.

W okresie międzywojennym Wedel „funkcjonował” pod postacią trzech, równie rozpoznawalnych znaków firmowych.


 1. Podpis Emila widniał na wszystkich produktach

 2. Postać chłopca wiozącego na zebrze tabliczki czekolady

 3. Herbowa tarcza pod szlachecką pięciopałkową koroną, podzieloną na cztery pola z umieszczonymi w nich inicjałami EW i wizerunkami owocu kakałowca.

Po wojnie firma została znacjonalizowana i Jan Wedel pracował w niej bardzo krótko, z dnia na dzień został zwolniony przez ówczesne władze. Nowym krokiem było zrezygnowanie z umieszczenia na wyrobach podpisu „E. Wedel”. Zamiast niego pojawiła się nazwa „ZPC im. 22 lipca”. Jednak bardzo szybko wycofano się z tego pomysłu gdyż słodycze zaczeły się słabiej sprzedawać, bo konsumenci nie ufali nowej marce produktów. Dlatego, by podtrzymać podtrzymać wizerunek produktów, do „22 lipca” dodano napis „d. E. Wedel”.

Marka rodziny Wedlów okazałą się fenomenem. Nie zniszczyła jej wojna, nie zniszczył socjalizm. Po kilku latach powojennego niebytu, przywrócono również do życia Staroświecki Sklep i Pijalnie Czekolady Wedla przy ulicy Szpitalnej.

Charakterystycznym rysem firmy Wedel była zawsze awangardowość w podejmowaniu wyzwań. Stąd firma po zmianach ustrojowych lat 90 stała się jedną z pierwszych spółek giełdowych. W 1991 roku została wykupiona przez firmę PepsiCo, by po kilku latach, bo już w 1999 roku, stać się częściom najstarszego brytyjskiego imperium czekolady, koncernu Cadbury.

Działania marketingowe


Wedel słynie z tego, że zawsze przykładał dużą wagę do wyjątkowej oprawy oferowanych wyrobów czekoladowych. Opakowania, wystrój sklepów, plakaty – od początku istnienia firmy były na najwyższym poziomie i wzbudzały powszechne uznanie wśród klientów.

Prezentujemy kolekcję unikalnych, przedwojennych plakatów Wedla, reklamujących firmę i wedlowskie produkty. Niegdyś zachęcały do zakupu czekolady i kakao, dziś pozwalają przenieść się w czasie i przez chwilę poczuć ducha minionej epoki.

Archiwalne plakaty Wedla:

„Płomień” (1903 r.)
Kompozycja przedstawia dwoje małych satyrów na tle górskiego pejzażu w dekoracyjnej, stylizowanej bordiurze. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Nimfa” (1904 r.)


Kompozycja stylizowana na witraż, przedstawia postać siedzącej nimfy z filiżanką i łyżeczką w dłoni, w otoczeniu trzciny oraz żółtych irysów. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

„Pasożyt” (1904 r.)


Karykaturalny wizerunek łysego mężczyzny z filiżanką czekolady w dłoni. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Niezapominajka" (1904 r.)


Barwna kompozycja przedstawia postać dziewczyny, trzymającą tabliczkę czekolady w prawej i puszkę kakao w lewej dłoni. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Erde" (1904 r.)


Kompozycja przedstawia bogato zdobione dekoracją snycerską odrzwia, z widokiem na zabudowania fabryczne. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.„Trzy" (1904 r.)


Bohater kompozycji to krasnal w długim płaszczu z dymiącą filiżanką czekolady w dłoniach. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

„Świt" (1904 r.)


Rysunek siedzącej na podłodze, opartej o ścianę kobiety. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.„Na kwiatach" (1904 r.)


Ozdobny napis otoczony motywami kwiatowymi. Plakat znajduje się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.


MARKETING – MIX firmy Wedel
Produkty firmy Cadbuery Wedel

Firma Wedel pisiada bardzo bogaty i szeroki asortyment towarowy produktów. Można je podzielić na kilka grup: 1. prodykty z czekolady

 • czekoladowy Wedel

 • Czekolada Mleczna

 • Czekolada Tatrzańska

 • Czekolada Gorzka

 • Czekolada Pełna Deserowa Jedyna

 • Czekolada Deserowa

 • Czekolada Biała

 • czekolady z dodatkami

 • Czekolada Mleczna Miętowa

 • Czekolada Mleczna z Bakaliami

 • Czekolada Mleczna z Orzechami

 • Czekolada Deserowa z Bakaliami

 • Czekolada Luksusowa z Orzechami Laskowymi

 • Czekolada Biała z Rodzynkami

 • Czekolady Nadziewane

 • Czekolada Mleczna Jogurtowo-Poziomkowo-Jagodowa

 • Czekolada Orzechowa

 • Czekolada Wiśniowa

 • Czekolada Jogurtowo-Truskawkowa

 • Czekolada Kokosowa

 • Czekolada Malinowa

 • Czekolada Mleczna Cappuccino

 • Czekolada Mleczna Pomarańczowa

 • Czekolada Mleczna Truskawkowa

 • Czekolada Mleczna Porzeczkowa

 • Czekolada Mleczna Toffi

 • Czekolady Maestra

 • Maestria z orzechami laskowymi i rodzynkami

 • Maestria z orzechami laskowymi i rodzynkami

 • Maestria z prażonymi migdałami

 • Batony, wafelki, wafle

 • Bombonierki

 • Cukierki czekoladowe

 • Ptasie mleczko

 1. Cukierki

 • Landryny

 • Miętowe

 • Lodowe

 1. Chałwa o różnych smakach

 2. Sezamki

 3. Produkty dla dzieci

 • Czekochrupki

 • Czekotubki

 • Hops!miśki, Hops!ColaStruktura wybranych produktów
Produkt IKrótka charakterystyka produktu:

Ptasie mleczkoRdzeń produktu:

Zaspokojenie chęci zjedzenia czegoś słodkiego, lekkiego, pysznego I luksusowego, chęci poprawienia nastroju, podniesienia poziomu cukru w organizmie oraz chęci sprawienia sobie niewątpliwie przyjemności.Produkt rzeczywisty:

 • Opakowanie o wadze 450 g.

 • Pudełko zawiera mnóstwo czekoladowych pralinek, ułożonych warstwowo. Warstwy są oddzielone folią

 • Czekoladowe pralinki zawierają lekkie i puszyste nadzienie występujące w kilku wariantach smakowych: waniliowe, śmietankowe w mocno mlecznej czekoladzie, czekoladowe, cytrynowe, kokosowe oraz waniliowe z galaretką:

 • Bardzo podzielne, nadają się do spożycia przez wiele osób

 • Każda kostka ptasiego mleczka ma na spodzie wyciśnięte w czekoladzie logo – podpis Emila Wedla

 • Cena opakowania wynosi 10,99 zł.

Produkt poszerzony:

 • Kupując Ptasie mleczko otrzymuje się produkt, którym można się podzielić z innymi osobami, np. podczas spotkania towarzyskiego

 • Dzięki temu produktowi zyskujesz sympatie i uznanie w gronie przyjaciół

 • Kupując Ptasie Mleczko można się znaleźć się w gronie klientów szczycących się być stałymi konsumentami najbardziej rozpoznawalnego z wedlowskich produktów

 • Firma organizuje mnóstwo promocji sprzedaży połączonych np. z losowaniem samochodów Citroen C3 w roku 2004

Produkt IIKrótka charakterystyka produktu:

Czekolada OrzechowaRdzeń produktu:

Zaspokojenie chęci zjedzenia czegoś słodkiego, lekkiego, pysznego I luksusowego, chęci poprawienia nastroju, podniesienia poziomu cukru w organizmie oraz chęci sprawienia sobie niewątpliwie przyjemności.Produkt rzeczywisty:

 • Tabliczka czekolady o wadze 100 g.

 • Wartość energetyczna 501 kcal, pozwoli uzupełnić niedobór energetyczny podczas długich spacerów czy wypraw

 • Twarda, mleczna czekolada z kawałkami orzechów laskowych

 • Płaski kształt produktu sprawia, że z pewnością zmieści się w każdym plecaku, eleganckiej torebce, szkolnym tornistrze czy w biurku

 • Doskonała podzielność na kostki sprawia, że można się nią podzielić ze znajomymi i przyjaciółmi

 • Estetycznie zapakowana

 • Cena tabliczki wynosi 2,59 zł

Produkt poszerzony:

 • Dostajesz produkt najwyższej jakości po bardzo przystępnej cenie

 • Kupując tabliczkę czekolady otrzymuje się produkt, którym można się podzielić z innymi osobami, np. podczas spotkania towarzyskiego

 • Dzięki temu produktowi zyskujesz sympatie i uznanie w gronie przyjaciół

 • Kupując czekoladę można się znaleźć się w gronie klientów szczycących się być stałymi konsumentami najbardziej rozpoznawalnego z wedlowskich produktów

 • Można sprawdzić, jakie walory smakowe posiadają produkty tej firmy mającej ponad 100 lat tradycji

 • Dzięki otwartości firmy na uwagi i sugestie klientów, możesz sam wpływać na jakość i smak tworzonych produktów

Produkt IIIKrótka charakterystyka produktu:

Mieszanka WedlowskaRdzeń produktu:

Zaspokojenie chęci zjedzenia czegoś słodkiego, lekkiego, pysznego I luksusowego, chęci poprawienia nastroju, podniesienia poziomu cukru w organizmie oraz chęci sprawienia sobie niewątpliwie przyjemności.Produkt rzeczywisty:

 • Cukierki w opakowaniach 260 g, 450 g, 600 g

 • Delikatny smak galaretki (o różnych smakach) oblany delikatną czekoladą

 • Wygodny nieduży format cukierków mieszczących się w każdej kieszeni, torebce czy plecaku

 • Elastyczne i wygodne opakowanie

 • Ze względu na niewielkie rozmiary można go spożyć nawet w czasie krótkiej przerwy

Produkt poszerzony:

 • Kupując Mieszankę otrzymuje się produkt, którym można się podzielić z innymi osobami

 • Można sprawdzić, jakie walory smakowe posiadają produkty tej firmy mającej ponad 100 lat tradycji

 • Firma organizuje mnóstwo promocji sprzedaży np. poprzez zwiększenie opakowań za tą samą cenę

Cena
Ceny w zł wybranych produktów Wedla, opracowanie własne na podstawie cen zaobserwowanych w hipermarkecie Real w czeladzi. Dla porównania zestawiono z odpowiednimi cenami konkurencyjnych marek. Badanie przeprowadzono 16-06-2007

Nazwa Produktu

Producent

Waga w g

Cena w zł

Ptasie mleczka

Ptasie mleczko (różne smaki)

Wedel

450

10,99

Rajskie mleczko (różne smaki)

Goplana

380

9,99

Alpejskie mleczko (wanilia)

Milka

400

11,69

Mleczko w czekoladzie (różne smaki

TIP

500

5,99

Czekolady nadziewane

Czekolada z nadzieniem truskawkowym

Wedel

100

2,29

Czekolada z nadzieniem truskawkowym

Goplana

100

2,29

Czekolada z nadzieniem truskawkowym

Alpen Gold

100

2,29

Czekolada z nadzieniem jogurtowo- truskawkowym

Terrawita

100

1,99

Czekolady gorzkie

Czekolada gorzka

Wedel

100

2,29

Czekolada gorzka

Wawel

100

1,79

Czekolada gorzka

Goplana

100

2,29

Czekolady mleczne

Czekolada mleczna

Wedel

100

2,29

Czekolada mleczna

Goplana

100

2,29

Czekolada mleczna

Wawel

100

1,79

Chałwy

Chałwa królewska o smaku waniliowym

Wedel

75

1,99

Chałwa waniliowa

Odra

100

2,49

Chałwa waniliowa

Unitop

50

0,99

Cukierki czekoladowe

Mieszanka Wedlowskie Igraszki

Wedel

450

9,99

Mieszanka Krakowska

Wawel

280

4,99

Mieszanka Teatralna

Goplana

250

4,99

Czekoladowe pierniczki

Pierniczki alpejskie

Wedel

160

2,69

Pierniki w czekoladzie

Balsen

165

2,99

Kakao naturalne w proszku

Kakao naturalne

Wedel

200

4,99

Kakao królewskie

Gellwe

299

5,99

DecoMoreno

Maspex

100

2,39

Z powyższego zestawienia wynika, że ceny produktów wedlowskich, ustalone są na średnim poziomie cen, nie odbiegającym od konkurentów. Ceny te są bardzo zbliżone do siebie. Można powiedzieć że powyższe firmy mocno ze sobą konkurują za pomocą cen. Wedel przede wszystkim wabi klientów tradycją oraz jakością powiązaną z tradycją swoich produktów.Promocja

Firma Wedel wykorzystuje wszystkie formy reklamy medialnej: telewizja, radio, kino, prasa, outdoor, przystanki autobusowe. W placówkach handlowych dba o możliwie jak największą ekspozycję swojego asortymentu, zwiększenie kluczowego produktów. Reklamy Wedla nie są agresywne, natarczywe. Są bardzo gustowne, stonowane i spokojne, sprawiają że każdy, kto chce się poczuć wyjątkowo ma ochotę sięgnąć po reklamowane produkty. Ponadto „wizerunek” wedlowskich produktów spogląda na swych potencjalnych nabywców z ogromnych bilbordów i plakatów.

Główne działania przedstawicieli firmy skupiły się wokół wzmocnienia wizerunku Wedla jest to ponownie naturalnym i silnym spontanicznym skojarzeniem z marką. Rok 1999 spółka zamkneła z 92 mln zl straty netto, a dwa lata później notowała 35mln zł zysku.

W reklamach wedlowskiej czekolady firma stawia obecnie na jej „wyjątkową gęstość” będącą źródłem „długotrwałej przyjemności”. O wielkości wydatków na reklamę i promocję przedstawiciele firmy nie chcą mówić. Przyznają jednak, że pozycja lidera na rynku wyrobów czekoladowych to nie tylko efekt ciągłego udoskonalania produktów i oferty. Pomagają także wciąż nowe promocje, stałe działania reklamowe oraz akcje pro konsumenckie, takie jak obecna kampania promocyjna ptasiego mleczka. Firma wprowadza nowe smaki w tradycyjnych wyrobach i poszerza ofertę o nowe produkty.

Specjalnością firmy Wedel są promocje sezonowe. Przykłady:


 • Święta Bożego Narodzenia

Czekolada z wiśniami (180 g), dwuwarstwowe Ptasie Mleczko waniliowo – czekoladowe (400 g), czekoladowe Mikołaje w trzech różnych rozmiarach (16 g, 60 g, 90 g), to produkty Wedla dostępne wyłącznie w okresie bożonarodzeniowym. Dodatkową atrakcją były dla dzieci trzy Mikołaje (3x16 g) sprzedawane w jednym opakowaniu oraz czekolada mleczna (100 g) z dołączonymi trzema świątecznymi naklejkami. Odświętny wizerunek otrzymały także wedlowskie tabliczki czekoladowe: Mleczna, Gorzka, Truskawkowa (100 g) oraz Czekolada Luksusowa z orzechami laskowymi (180 g), a także Baryłki i ręcznie dekorowany w świąteczne motywy Torcik Wedlowski. Mieszanka Wedlowska Igraszki dostępna była w dekoracyjnej, bożonarodzeniowej puszce(300 g) oraz poręcznej torbie (260 g). Ptasie Mleczko o smaku waniliowym, bombonierka Pasjonata i bombonierki Avanti (z orzechem laskowym, marcepanowe – orzechowe oraz z migdałami i ciasteczkami miały świąteczną nakładkę na pudełko.

Wedel przygotował specjalną ofertę na Dzień Zakochanych. Bombonierki Serce w czerwonych, blaszanych puszkach, znane też Słodkie serduszka, czyli czekoladki deserowe z nadzieniem śmietankowym, eleganckie bombonierki ozdobione graficznym motywem kokrady, bądź czerwonego pudełeczka z czterema czekoladkami.

 • czekolady o smaku wiosny

z okazji wiosny Wedel wypuścił czekolady w opakowaniach z motywem wiosennym, są to Czekolada Luksusowa najlepsza mleczna czekolada połączona z chrupiącymi, całymi orzechami laskowymi, Czekolada Mleczna z Bakaliami Smakowite połączenie soczystych rodzynek oraz orzeszków laskowych i arachidowych, Czekolada Mleczna Anielsko delikatna, pełna czystego smaku mleka. Nieopisana przyjemność w każdej małej cząsteczce, Czekolada Mleczna z Orzechami Laskowymi subtelność mlecznej czekolady połączona z pysznymi orzeszkami laskowymi, Czekolada Pełna Mleka pyszna mleczna czekolada, daje siłę i energię małym i dużym łasuchom,

Firma Wedel Skupia się również na działalności pozabiznesowej mającej utwierdzić pozycję marki na rynku oraz umacniać wizerunek firmy. Oto kilka przykładów takich produktów: • Z okazji Dnia Dziecka firma Cadbury Wedel przekazuje około 4,5 ton słodyczy do stu różnych placówek. Słodycze przekazywane są domom dziecka, ośrodkom opieki społecznej, fundacjom, szkołom specjalnym, ośrodkom pomocy niepełnosprawnym i wielu innym organizacjom.

 • Cadbury Wedel jest mecenasem wybranych wydarzeń kulturalnych, m.in. od 10 lat jest sponsorem Koncertów Chopinowskich odbywających się w sezonie letnim w Łazienkach Warszawskich.

 • Program Cadbury Wedel OD SERCA Pomagamy Innym, który wspiera pracowników gotowych zrealizować pomysły społeczne. W ramach programu pracownicy otrzymują od firmy fundusze na realizację autorskiego projektu. Dotychczas zrealizowane projekty to organizacja wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z lokalnych stowarzyszeń i domów dziecka, połączonych z programem kształcenia umiejętności społecznych i doskonalenia języka angielskiego. Ponadto pracownicy wspierają dzieci i młodzież niedosłyszącą oraz stowarzyszenie dorosłych dzieci alkoholików oraz organizują atrakcje sportowe, m.in. turnieje piłki nożnej.

 • Giełda Magicznych Godzin to oferta prac wolontariackich, które pracownicy podejmują, aby
  pomóc potrzebującym. Otrzymują przy tym wsparcie ze strony firmy w postaci produktów, transportu, pomocy organizacyjnej i innych.

 • W ramach współpracy wolontariuszy z oddziałem firmy w Wielkiej Brytanii realizujemy inicjatywy budujące umiejętności, które pozwalają na realizację potencjału dzieciaków.
  Tegoroczny projekt, organizacyjnie angażujący blisko 40 osób z Polski i Wielkiej Brytanii, reprezentujących różne zakątki świata i różne kultury, zaowocował powstaniem nowej, w pełni wyposażonej sali komputerowej dla dzieci ze stowarzyszenia „Serduszko dla Dzieci”. W sali znajdują się komputery z oprogramowaniem edukacyjnym i drukarki. Promując aktywny styl życia zorganizowaliśmy Mini Olimpiadę, rozwijającą umiejętności sportowe, komunikacyjne i językowe.


Dustrybucja

Kanałami omawianej firmy są głównie sieci sklepów, drobny handel, sklepy wielkopowierzchniowe, kawiarnie, restauracje, firmy kateringowe oraz punktu działające na podstawie franczyszy. Największy udział w dystrybucji produktów mają hipermarkety dzięki wielkim powierzchniom sklepowym gdzie można dobrze wyeksponować towar według produktów priorytetowych pod względem sprzedaży. Bardzo ważną rolę odgrywa tu sieć pijalni czekolady. Pijalnie wystrojone są w stylu przypominającym czasy założyciela firmy.Opis obserwowanych zachowań nabywców

Dokonując obserwacji osób nabywających produkty Wedla, można dojść do kilku wniosków. Niestety oceny zamożności konsumentów, czyli zasobności ich portfela można dokonać jedynie powierzchownie, tzn. obserwując ich pewność wyboru, wygląd zewnętrzny jak i ubiór.  • Konsumentami Wedla są raczej ludzie średnio i bardziej zamożni. Ci o niższym standardzie życia wybierają raczej produkty nie posiadające żadnej marki tzn. produkty „TIP” lub „ARO” lub „1”

  • Po produkty Wedla sięgają ludzie we wszystkich kategoriach wiekowych, niezależnie od płci.

  • Spośród oferowanej oferty Wedlowskich produktów najchętniej i najczęściej ludzie sięgali po: Ptasie Mleczko, Chałwę Królewską , Czekolady Nadziewane, Czekoladę Gorzką oraz Czekotubki (matki z dziećmi).

Podsumowując nasze opracowanie należy stwierdzić, że Wedel jak żadna inna firma polska potrafi w znakomity sposób wykorzystać swoje historyczne korzenie i doświadczenie w produkcji czekolady. Jak wiadomo Polacy są bardzo przywiązani do tego co jest polskie, bo to jest nasze. Być może to dzięki naszej specyfice cech narodowych, umiejętnie wychwycona przez służby marketingowe, spowodowała że z pokolenia na pokolenia chętnie sięgamy po produkty Wedlowskie. Zgodnie z zasadami marketingu Wedel umiejętnie czerpie zyski ze swych tzw. „dojnych krów” i dzięki temu ciągle się rozwija i zawsze ma w zanadrzu jakąś „ gwiazdę”, która miejmy nadzieję, sprawi że Wedel nie zniknie tak szybko z naszych półek sklepowych. Przyszłość firmy to przede wszystkim dbanie o dotychczasowy dorobek i wizerunek marki oraz ciągłe poszerzanie asortymentu o dalsze specjały czekoladowe. Jednym z przykładów dbałości o wizerunek było otworzenie pijalni czekolady, idących z duchem czasu i potrzebami klientów. Wszystko to z myślą, by za kolejne 50 lat, widok podpisu Emila Wedla wciąż wywoływał uśmiech na twarzy zadowolonych klientów, którzy będą pałali chęcią skosztowania jakże wyśmienitej czekolady.
Pobieranie 87.84 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna