Zasilacz komputerowyPobieranie 40.38 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar40.38 Kb.
Zasilacz komputerowy

Zasilacz powinien cechować się odpowiednią mocą, tak, by wszystkie podzespoły mogły być odpowiednio zasilane przy pełnym obciążeniu komputera, oraz wysoką sprawnością, która zapewnia niższy pobór energii. Jak określić zapotrzebowanie na moc (W)

Największe zapotrzebowanie na energię w komputerze przejawiają dwa podstawowe podzespoły, czyli procesor i karta graficzna - zwłaszcza bardzo wydajne modele.Dwuprocesorowe karty graficzne

do 380W

Topowe karty jednoprocesorowe

do 280W

Wydajne karty jednoprocesorowe

do 180W

Karty jednoprocesorowe ze średniego segmentu

do 100W

Ekonomiczne karty jednoprocesorowe

do 50W

Topowe procesory

do 150W

Wydajne procesory

do 100W

Procesory ze średniej półki

do 70W

Płyta główna standardu ATX

do 50W

Karty PCI

do 20W

Karty PCIe

do 65W

Napędy optyczne

do 35W

Twarde dyski (magnetyczne)

do 30W

Wentylator

do 10W

Pamięć RAM (jeden moduł)

do 5W

Warto zwrócić uwagę, że mało znani producenci tanich zasilaczy mogą podawać moc szczytową (maksymalną), a nie ciągłą (stałą) zasilacza, co oczywiście jest zwykłym nabijaniem klienta w butelkę. Może się bowiem okazać, że zasilacz, którego moc określono na 500W, osiąga ją jedynie w krótkich momentach, a w sposób ciągły może dostarczać do komputera przykładowo 400W.

Platforma testowa:


 • Płyta główna: Asus P8B75-V (ATX)

 • Procesor: Core i3 3240

 • Pamięć RAM: 2 x 2GB 1333MHz

 • Karta graficzna: zintegrowana (Intel HD 2500)

 • Zasilacz: be quiet! Pure Power L7  350W 189zł


Pobór energii: komputer biurowy
[W]


Stan spoczynku

25

Odtwarzanie wideo FullHD

32

Aplikacja jednowątkowa

36

Maksymalne obciążenie układu graficznego

43

Aplikacja wielowątkowa

46

Rozgrywka (gra 3D)

52

Maksymalne obciążenie procesora

54

Procesory Core i3 trzeciej generacji, pracujące na zintegrowanej grafice, nawet przy teoretycznym maksymalnym obciążeniu zarówno procesora, jak i układu graficznego, nie będą pobierać więcej niż 100W. Przy codziennych zastosowaniach taki komputer będzie pobierał 30-40W.

Platforma testowa:

 • Płyta główna: Gigabyte GA-Z77X-UD5H (ATX)

 • Procesor: Core i7 3570K

 • Pamięć RAM: 2 x 4GB 1600MHz

 • Karta graficzna: Radeon HD 7850

 • Zasilacz: be quiet! Straight Power 480W

 • Stan spoczynku

50

Aplikacja jednowątkowa

69

Aplikacja wielowątkowa

96

Odtwarzanie wideo FullHD

98

Maksymalne obciązenie procesora

112

Rozgrywka (gra 3D)

170

Maksymalne obciążenie karty graficznej

181

 Platforma testowa:


 • Płyta główna: Gigabyte GA-X79S-UP5-WiFi (ATX)

 • Procesor: Intel Core i7 3930K

 • Pamięć RAM: Kingston HyperX 4 x 4GB 1866MHz

 • Karta graficzna: Asus Radeon HD 7970

 • Zasilacz: be quiet! Dark Power PRO 10 850W

Pobór energii: bardzo wydajny komputer dla profesjonalistów / entuzjastów
[W]


Stan spoczynku

65

Aplikacja jednowątkowa

117

Odtwarzanie wideo FullHD

128

Aplikacja wielowątkowa

205

Maksymalne obciązenie procesora

219

Rozgrywka (gra 3D)

297

Maksymalne obciążenie karty graficznej

344

Najważniejsze cechy zasilaczy

Moc


[W]. Moc zasilacza oznacza, że tyle watów energii zasilacz potrafi dostarczyć do komputera, a to, ile przy tej okazji pobiera z sieci elektrycznej, zależy od jego sprawności.

Parametr ten powinien określać moc ciągłą, czyli maksymalną moc, którą zasilacz może dostarczać do komputera w sposób ciągły. Niestety zdarza się, że producenci podają moc szczytową (maksymalną moc chwilową, która jest wyższa od mocy ciągłej). Takie praktyki wciąż się zdarzają, ale znani producenci stronią od takich metod. dla przykładu, zasilacz be quiet! Straight Power E9 CM 480W ma moc szczytową 550W. Należy też pamiętać, że moc zasilacza jest wartością ogólną, sumowaną ze wszystkich linii zasilania.


Sprawność


Sprawność wyrażana w procentach oznacza, ile pobranej energii zasilacz dostarcza podzespołom. Zasilaczom przyznawane są tak zwane certyfikaty sprawności, które dokładnie określają, jakimi parametrami cechuje się zasilacz przy danym obciążeniu.

 Certyfikat sprawności

przy obc. 10%

przy obc. 20%

przy obc. 50%

przy obc. 100%

80 PLUS Bronze

 

81%

85%

81%

80 PLUS Silver

 

85%

89%

85%

80 PLUS Gold

 

88%

92%

88%

80 PLUS Platinum

 

90%

94%

91%

80 PLUS Titanium

90%

94%

96%

91%

Wysoka sprawność oznacza energooszczędność - taki zasilacz marnuje niewiele energii. Kupione "okazyjnie" i tanio zasilacze no-name równie dobrze mogą mieć sprawność na poziomie 50%, co oznacza, że na każde 100W pobrane z sieci tylko 50W trafia do komputera.

Wyposażenie podstawowe

Najczęstsze dylematy i wątpliwości


1. Czy zasilacz o większej mocy będzie pobierał więcej energii?

Tymczasem markowy zasilacz o wysokiej sprawności i mocy 600W w codziennych zastosowanych może pobierać znacznie mniej energii od taniego zasilacza 400W, nie wspominając o tym, że oferuje znacznie większe bezpieczeństwo, jak i funkcjonalność.

To, ile energii pobiera zasilacz, zależy od jego sprawności. Przy sprawności 80% na 100W pobranych z gniazdka aż 80W trafia do komputera. Sprawność zasilaczy jest bardzo różna, warto inwestować w modele o certyfikacie 80+.

2. Zasilacz modularny, czy nie?

Czy lepsza jest jedna mocna linia +12V (zasilacze niemodularne), czy kilka oddzielnych (modularne). Okazuje się, że i na to jest sposób. Firma be quiet! wprowadziła rozwiązanie o nazwie OCK (OverClocking Key), które pozwala łączyć kilka linii +12V w jedną mocną.3. Zasilacz z chłodzeniem aktywnym, czy pasywnym?

Zasilacze z chłodzeniem pasywnym (czyli całkowicie pozbawione wentylatorów) często są konstrukcjami drogimi, jak i o zdecydowanie niższej mocy. Chłodzenie aktywne zapewni właściwie chłodzenie zasilacza w każdych warunkach przy wysokiej mocy. Hałas generowany przez wentylator zasilacza zależy od modelu. Istnieją również rozwiązania półpasywne - wentylator w zasilaczu uruchamia się tylko gdy zachodzi taka konieczność.4. Większa moc i wyższa sprawność, czy mniejsza moc kosztem sprawności?

O ile moc jest najistotniejszym czynnikiem z punktu zasilania sprzętu, to nie warto kupować zasilaczy z jej dużym zapasem. Wysoka sprawność zapewni zarówno lepszy przesył energii, jak i większą energooszczędność. Każdy zasilacz należy jednak dobierać indywidualnie - zbyt mała moc może powodować, że zasilacz będzie pracował częściej z większym obciążeniem, tym samym mocniej się nagrzewając oraz zwiększając obroty wentylatora.


Rodzaje złącz


Uwaga: wszystkie operacje podłączania przewodów zasilających dokonujemy przy wyłączonym zasilaniu. Zwracamy szczególną uwagę, by podczas podłączania nie pomylić wtyczek P8 i PCIe - może to skutkować uszkodzeniem komputera. Mimo że większość zasilaczy ma oznakowane wtyczki, na rynku wciąż można spotkać tanie zasilacze pozbawione oznaczeń.

 •   P1 (MPC - Main Power Connector) ATX (20+4-pin)

 

Główna wiązka zasilająca płyty główne standardu ATX ma 24-piny, ale jest zwykle podzielona na dwie części (20+4). Dzięki temu można ją wykorzystać w płytach starszego typu, wyposażonych w gniazdo zasilania 20-pin.  •  P4/P8 (4+4 lub 8-pin)

 

Wtyczka/wtyczki zasilania procesora podłączana do płyty głównej. Występuje w wersji 4- bądź 8-pinowej (również 2 x 4, jak na powyższym zdjęciu). Zasilacze wyższej klasy i mocy mogą oferować dwie linie zasilania procesora w postaci dwóch wtyczek ( 1 x 8-pin i 2 x 4-pin). Niektóre płyty główne mają czteropinowe gniazdka, choć obecnie najczęściej spotyka się gniazdko 8-pin. W zaawansowanych płytach dla entuzjastów-overclockerów można spotkać się  z dodatkowymi gniazdami zasilającymi (dodatkowy port 4-pin, a nawet 8-pin). • PCIe (6+2-pin)

 

Wtyczka dodatkowego zasilania kart graficznych. Występuje w wersji 6- i 8-pinowej (zwykle 6+2), zwykle oznaczona jako "PCIe" lub "VGA". Mało wydajne wersje kart graficznych najczęściej nie potrzebują dodatkowego zasilania (pobierają energię ze slotu PCI Express x16), jednak im bardziej wydajna karta, tym zapotrzebowanie na energię wzrasta. Najbardziej wydajne karty na rynku mogą wymagać nawet dwóch linii zasilających 8-pin. Przed zakupem karty graficznej upewnij się, że zasilacz ma odpowiednią ilość wtyczek PCIe, by ją zasilić. W płytach dla entuzjastów lub profesjonalistów, które umożliwiają instalację wielu kart graficznych, można się spotkać z dodatkowymi gniazdkami PCIe na płycie głównej. • SATA

 

Wszystkie urządzenia SATA (dyski magnetyczne, SSD, napędy optyczne itd.) są zasilane za pomocą wtyczki tego samego standardu. Wycięcie z jednego końca uniemożliwia odwrotne zainstalowanie tego wtyku. Jeśli zamierzasz w przyszłości rozbudowywać swój komputer o kolejne dyski (macierze RAID), upewnij się, że zasilacz ma odpowiednią ilość wtyczek SATA. • Molex

 

Starszy typ wtyczki zasilającej. Dawniej używany do zasilania dysków i napędów PATA (IDE), obecnie stosowany zwykle do zasilania wentylatorów, systemów chłodzenia wodnego, kart rozszerzeń, czy innych dodatkowych urządzeń (np. zimne katody). W płytach dla entuzjastów lub profesjonalistów, które umożliwiają instalację wielu kart graficznych, można się spotkać z dodatkowymi gniazdkami molex na płycie głównej.

Zasilacze wciąż często są wyposażane również we wtyk mini-molex, który służy do zasilania stacji dyskietek, mimo że sprzęt ten jest już dziś praktycznie nieużywany.

Istotne pojęcia związane z zasilaczami

Budowa modularna


To nic innego jak odłączane przewody. Zasilacze modularne zwykle mają jedną nieodłączalną główną wiązkę (ATX 20+4), natomiast wszystkimi innymi kablami możemy dowolnie zarzadzać, podłączając je i odłączając wedle uznania.

Tabliczka znamionowa


Tabela umieszczana na obudowie każdego zasilacza, która określa dopuszczalne obciążenie każdej linii, natężnie prądu oraz certyfikaty urządzenia. Niektóre tabliczki znamionowe podają również natężenie hałasu wentylatora ze względu na obciążenie.

 MTBF (Mean Time Between Failures)

Średni czas bezawaryjnej pracy, zwykle wyrażany w godzinach.Rodzaje zabezpieczeń

 • OCP (Over Current Protection) - zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora

 • OPP (Over Power Protection) / OLP (Over Load Protection) - zabezpieczenie przed przeciążeniem całego zasilacza

 • OTP (Over Temperature Protection) - zabezpieczenie przed przegrzaniem

 • OVP (Over Voltage Protection) - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem

 • UVP (Under Voltage Protection) - zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem

 • SCP (Short Circuit Protection) - zabezpieczenie przeciw zwarciom


Podsumowanie


Moc to nie wszystko. Zwłaszcza że możliwości zasilaczy bywają zawyżane przez producenta, np. przez podawanie mocy szczytowej, a nie ciągłej. Liczy się również sprawność, kultura pracy, wyposażenie oraz warunki gwarancyjne.

Zasilacze:be quiet!, Chieftec, MODECOM, Antec, Enermax

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/poradnik-jak-wybrac-zasilacz-komputerowy.html
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna