ZespóŁ serotoninowy pytała o to chyba każdegoPobieranie 45.2 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar45.2 Kb.
Oto pytania które pojawiły się na kolokwium III w roku 2009. Zebrała je grupa 5, a uporządkowała i okrasiła tu i uwdzie komentarzem osoba, która miała przyjemnośc zdawania kolokwium u dr Gajewskiej 4 razy (pierwsze i trzecie po 2 razy każde).. ze skutecznościa 25% :). Powodzenia!
ZESPÓŁ SEROTONINOWY – pytała o to chyba każdego.

- objawy


- które leki (TLPD, SSRI, inhibitory MAO, triptany, tramadol – pyta w jakim mechanizmie - trzeba wiedziec ze triptany dzialaja na receptory 5HT1 a tramadol hamuje wychwyt zwrotny serotoniny)
LEKI PRZECIWDEPRESYJNE

- trójpierscieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie, pyta dokładnie o działania niepożądane (trzeba pamiętac o zespole serotoninowym)

- pytała też kiedyś o selektywnośc TLPD – w Kostowskim jest, że imipramina, amitryptylina, klomipramina silniej hamują wychwyt serotoniny a demetyloimipramina, nortryptylina silniej hamują wychwyt noradrenialiny – nie wiem czy o to jej chodziło.

- amitryptylina – działania niepożądane

- kogoś pytała o leczenie depresji u osób z myślami samobójczymi – chodziło jej o to, że te leki (czy też może niektóre leki..?) najpierw zwiększają napęd a dopiero potem nastrój – ale nie wiem jaki był morał z tego, że trzeba uważac podając..?

- profilaktyka depresji (/chorób afektywnych) – trzeba wiedziec że: sole litu, karbamazepina (w ogóle warto wiedziec o karbamazepinie, że jest pochodną trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i że jest stosowana jeszcze w leczeniu padaczki oraz w leczeniu bólu neuropatycznego)

- sole litu – gdzie stosujemy, działania niepożądane, objawy przedawkowania, leczenie przedawkowania, dlaczego mają wąskie okno terapeutyczne, jaką sól stosujemy (węglan litu)
Najwięcej chyba pyta o trójpierścieniowe, z innych kazała mi tylko wymienic grupy i to było przy okazji tego które leki powodują zespół serotoninowy.
LEKI NOOTRPOWE

Ogólnie trzeba powiedziec, że nie działają, że efekt porównywalny z placebo.

Pytała wszystkich o Piracetam – należy powiedziec, ze to nieskuteczny lek nootropowy i że nie ma wskazań do jego stosowania.

Pyta też o ginko – biloba. (miał jakieś tam efekty w początkowej fazie Alzheimera – ale trzeba stosowac duże ilości i długo – więc jest to uciążliwe i drogie).


NEUROLEPTYKI

- podział neuroleptyków – różnice między grupami, na jakie receptory działają

- czym się różnią – że selektywnością, to było o pochodnych fenotiazyny

- chlorpromazyna - jakie są działania niepożądane, na jakie przekaźnicywo wpływa

- które stosujemy w ciąży na wymioty cięzarnych (chlorpromazynę, mimo że działa mniej selektywnie, bo inne są bardziej szkodliwe dla płodu – albo jakoś tak)

- różnice między neuroleptykami klasycznymi a atypowymi

- czasem pyta o tioridazynę (trzeba wiedziec, że jest stosowana również w nerwicach)

- jakie są inne wskazania do neuroleptyków niż schizofrenia

Ogólne pyta chyba głównie z tych rzeczy które są w skrypcie.
OPIOIDY

- działania ośrodkowe i obwodowe morfiny – DOKŁADNIE!

- fentanyl i jego pochodne– dokładnie. trzeba wiedzec, że są stosowane w znieczuleniu chirurgicznym, bo krótko działają, że stosuje się również plastry i pastylki podjęzykowe (stosowane w leczeniu bólu przełamującego)

- tramadol – trzeba wiedziec, że nasila wychwyt zwrotny serotoniny, więc może powodowac zespół serotoninowy

- kodeina – przeciwskazania (kobiety karmiące!)
NLPZ

- salicylany – wszystko: mechanizm działania, zastosowania, przeciwskazania, działania niepożądane, zatrucie, jak salicylany działają na bóle miesiączkowe

- fenylbutazon (/butapirazol): Sylwia pragnie usłyszec iż: jest to bardzo silny lek przeciwzapalny (należy do nlpz) ale o poważnych działaniach niepożądanych i dlatego jedynym wskazaniem do jego stosowania jest zaostrzenie zesztywniającego zapalenia kręgosłupa, ale i wtedy stosujemy go tylko tydzień. te działania niepożądane to agranulocytoza i retencja wody i sodu (dlatego na pewno nie podamy go osobie z niewydolnością krążenia).

- metamizol – działania niepożadane, siła, czy powoduje krwawienia (ponoc nie).

- siłą działania uszeregowac leki: metamizol, ibuprofen, paracetamol

- w jakich mechanizmach leki, np. fenecatyna powodują hemolizę krwinek czerwonych – ponoc chodzi o niedobór dehydrogenzay glukozo – 6 – P (ale chyba tylko jedną osobę o to pytała)

- propacetamol – że prekursor paracetamolu podawany dożylnie
LECZENIE BÓLU

- ból neuropatyczny i ból migrenowy – z tego pyta. bardzo często.

- dawki amotryptyliny stosowane w bólu (25 – 75 – 150 mg/dobę, u osób starszych nie więcej niż 50), działania niepożądane, przy okazji różnice między trójcyklicznymi

- triptany – gdzie stosujemy, działania niepożadane, przeciwskazania, że mogą powodowac zespół serotoninowy i dlaczego (bo są agonistami receptorów 5HT1)

- ergotamina

- topiramat – mechaznizm działania (to chyba tylko raz się pojawiło)


PARKINSON

- jakie leki stosujemy: wymienic dopaminomimetyki (przy okazji mnie zapytala o apomorfinę, po co jeszcze stosujemy – żeby wywołac wymioty) i cholinolityki (wymieniłam chyba te 2 ze skryptu i wystarczyło) – pytała po co te cholinolityki stosujemy (powiedziałam coś w stylu, że układ dopaminergiczny chamuje cholinergiczny, wiec w chorobie parkinsona uklad cholinergiczny jest zbyt aktywny i chcemy do zahamowac)

- po co podajemy równocześnie z lewodopą inhibitor dekarboksylazy

Ogólnie chyba głównie pyta o dopaminomimetyki, dośc dokładnie.


LEKI ANTYHISTAMINOWE – z tego często pyta

- czym się różni I generacja od II (II jest bardziej selektywna), na jakie przekaźnictwa wpływa I

- zastosowanie (r. alergiczne, ostre pokrzywki, kinetozy, przeciw arytmiczne, parkinson)

- jakie przeciwhistaminowe są w zestawach przeciwstrząsowych – antazolina

- jak się stosuje dimenhydrinat – zapobiegawczo a nie przeciwwymiotnie jako tako, na 1 h przed podróża i trzeba powtarzac jeżeli podróż > 4h

- czy po lekach I generacji może wystąpić wydłużenie odcinka QT? - tak, jeżeli dojdzie do ich kumulacji w wyniku interakcji z cytochromem CYP-450.

- Które z leków II generacji są długodziałające, a które krótko? - cetiryzyna krótkodziałająca, a długodziałające to te z aktywnymi metabolitami.

- W których sytuacjach leki I generacji są skuteczniejsze? - leczenie wstrząsu, w sytuacjach w których czynnikiem pobudzającym jest stres, silny


ZATRUCIA

- wymioty – kiedy stosujemy, a kiedy nie można

- zatrucie muchomorem sromotnikowym: jak przebiega zatrucie i czemu tak niebezpieczne - bo późno są objawy, jak już nie ma wątroby

-zatrucie paracetamolem: ostre pow.10g, przewlekłe pow.4g/24h, mechanizm, alkohol i głodzenie zaostrzają – dlaczego, jak postępujemy, że jest coś takiego jak dializa wątrobowa w zatruciu

- zatrucia grzybami

- zatrucie alkoholem metylowym, czym leczymy – etanolem, bo konkurencyjnie zajmuje enzymy rozkładające metanol do szkodliwego metabolitu


TEMPERATURA

- jakie leki wpływają na temperaturę ciała (zmniejszają lub zwiększają)

- w jakim mechanizmie leki powodują hipertermię

- gdzieś tam się pojawiła kokaina (że powoduje hipertermię)


LEKI PRZECIWWYMIOTNE

- wymienic – pyta o receptory na jakie działają i mechanizmy

- benzodiazepiny – że hamują wymioty antycypacyjne

- jak również okazuje się, że glikokortykosteroidy też działają przeciwwymiotnie (ale są stosowane tylko w terapii kompleksowej, przeciwnowotworowej)


LEKI ZWIOTCZAJĄCE

- pyta o 2 rodzaje leków zwiotczających – trzeba wymienic d-tubokurarynę i suksametonium

- mechanizm działania d-tubokuraryny (konkurencyjne blokowanie receptorów nikotynowych w płytce motorycznej)
PREMEDYKACJA I ZNIECZULENIE

- wymienic grupy leków które się stosuje

- gdzies tam się pojawiła ketamina

- jak również padło pytanie o to który lek można podac, jeżeli pacjent ma pełen żołądek żeby zapobiec zachłyśnieciu (i z Kostowskiego wynika, że metoklopramid)


BENZODIAZEPINY

- różnice między beznodiazepinami a barbituranami

- benzodiazepiny: wskazania, na jakie części OUN działają, działania niepożądane, czas działania, selektywnośc, metabolizm

- bezsennośc – rodzaje zaburzeń snu i leczenie (też: psychoterapia, leczenie przyczynowe np. depresji)

- zolpidem – jak, co, ile, działania niepożądane

- ziółka uspokajające: ponoc dziurawiec?

- leczenie drgawek gorączkowych u dziecka (wkładanie do zimnej wody – a jaka temp.? – ponad 30 stopni, diazepam)
UZALEŻNIENIA

- leczenie uzależenia od alkoholu

- uzależnienie od kokainy: objawy zespołu abstynencyjnego, leczenie, skutki przewlekłego zażywania kokainy i weekendowego, u kogo jest szczególnie niebezpieczne – u ludzi psychocznie chorych, i z problemami układu krążenia (arytmie, problemy z ciśnieniem, niewydolność serca itp). Trzeba powiedzieć o tych psychozach związanych z robakami na ciele. Dlaczego niebezpieczne jest stosowanie u ludzi pracujących fizycznie? - niweluje oznaki zmęczenia nie dopuszczając do powstania sygnałów ostrzegawczych o przegrzaniu organizmu. inne zastosowania kokainy (miejscowo znieczulająca)

- uzależnienie od amfetaminy – jakie objawy


MIEJSCOWO ZNIECZULAJĄCE

- rodzaje

- działania niepożądane amidów – methemoglobinemia
MYKOTOKSYNY

- pare razy spytała

- spytała np. o patulinę – mykotoksyna w stłuczonych jabłkach…
PRZEKROJOWE

- zastosowanie cholinolityków

- ktore leki z poznanych w tym semestrze maja komponentę cholinolityczną

- co działa supresyjnie na szpik

- wspólne działania TLPD i neuroleptyków.

- Leki poznane w tym semestrze o działaniu antyarytmicznym

- Zastosowanie leków nasilających przekaźnictwo przywspółczulne (odwracanie bloku D-tubokuraryny, choroba Alzheimera)

Pytania się powtarzają.


1. leki p/histaminowe - omówić, grupy, zastosowanie w tym zastosowanie cinaryzyny i flunaryzyny

2. leki nootropowe: piracetem, ginko.. zastosowania, jakie sa wskazania, w jakich badaniach lepsze od placebo (piracetam brak takowych, ginkobiloba - podobno sa dwa...)

3. leczenie bolu neoropatycznego - wymienic wszystkie preparaty, trojpierscieniowe - na co dokladnie, w jakim mechanizmie.


  1. roznice miedzy I i II generacja ll p/histaminowych

  2. leki w bolu neuropatyczny

  3. szczegolowo omowic ll zwiotczajace,

kodeine podajemy przeciwbólowo w dawce 30-60mg 

-difenoksylat i loperamid( agoniści rec.opioidowych-dzialaja zapierająco)

-morfina uwalnia histamine(atak u astmatykow)-

-jak podajemy miejscowo znieczulające leki i jak dzialaja i jaka to grupa (a do tego kiedy podajemy lidokaine dozylnie? kiedy chcemy zeby zadzialala przeciwarytmicznie)

-fenytoine podajemy tez w arytmii kiedy przedawkujemy jakies leki( nie pamietam jakie-musicie to sprawdzic)

-dlaczego rosnie cisnienie w drogach zólciowych przy podawaniu morfiny? cos ze zwieraczami...

-oczywiscie opioidy stosujemy na bol, kaszel i przy biegunkach( i o cos czwartego pytala, ale nie wiem o co jej chodzilo)

-leczenie bolu SZCZEGOLOWO:) np.mexiletyne i tokainid(antyarytmiczne) stosujemy przy leczeniu bolu neuropatycznego:)

-ginko biloba- wczesny Alzheimer i chromanie przestankowe-piracetam, flunaryzyna, cynaryzyna- brak wskazań!!!

- sok greifrutowy i terfenadyna interakcja - szcegolowo-koniecznie!!!

leki zwiotczające:
różnice między depolaryzującymi i niedepolaryzującymi
działania niepożądane - bardzo dokładnie, suksametonium - że metabolizowane przez cholinesterazy osoczowe, co hamuje cholinesterazy - dokładnie, chciała usłyszeć chyba o glikozydach naparstnicy? (albo jakiś inny lek), ale inne (w sensie nie leki) też warto wymienić.
mechanizm działania leków niedepolaryzujących , dlaczego działają?
suksametonium - bardzo krótki czas działania, kiedy stosowane?, że można użyć i nie trzeba intubacji !!!

leki TLPD wg niej dzielą się na mniej lub bardziej wybiórczo działające. Nie każdy lek TLPD ma działanie cholinolityczne.

leki miejscowo - znieczulające (przy bólu neuropatycznym- problemem w ich stosowaniu jest droga podania), ale ogólnie: możliwe drogi podania, plus jakie leki - powierzchniowo?

dzn. leków II gen p-histaminowych - trzeba powiedzieć, że wydłużenie odcinka QT i arytmie mogą być spowodowane KUMULACJĄ leku, która nastąpić może przy uszkodzeniach wątroby i/lub przy interakcjach (CYP 3A4)

tramadol - czym się różni od innych opioidów?

drabina analgetyczna - tramadol i kodeina - podobna siła

czy morfina i petidyna działają tak samo na ośrodek oddechowy/ tak samo silnie? - odpowiedź: tak, ale po przeliczeniu na ekwiwalent analgetyczny i opowiedzieć co to jest?

-neuroleptyki fenotiazynowe:podział,przykłady różnice


-opioidy:metadon, czym różni się od morfiny, na czym polega terapia
uzależnień za pomocą metadonu; kodeina-dawki p/bólowe,
-paracetamol-ogólnie i czemu toksycznie na wątrobę, co i jak wpływa na
metabolizm, czemu dzieci słabiej,dokładnie wytłumaczyć mechanizm; dawki
max jednorazowa i dobowa, co zrobić po zatruciu- podac
acetylocysteina,dlaczego?, jak długo działa- krótko i to jest wada,
jakie inne?
-czy powinno sie łączyc paracetamol z kodeina i co w ten sposób osiągamy
-co to jest dronabinol-kanabinoid, jak działa,działania niepożad
-jakie leki z poznanych w tym semestrze działaja p/wymiotnie, mechanizm
działania p/wymiotnego
-ból neuropatyczny
-żen-szeń-czy jest bezpieczny
- klozapina- dzialania niepozadane, neuroleptyki atypowe,

-gdzie kw.walproinowy

- czy dzieciom mozna podawac kw.acetylosalicylowy, i czy wszytskie maja zespol Rey'a

- co sie robi z pacjentami jak podaje mu sie lek hepatotoksyczny( wtedy gdy ma uszkodzona watrobe lub ma zdrowa)- enzymy watrobowe

tez na razie tyle:)

Powodzenia jutro:)

Pytania, które pamietam:

-leki przeciwwymiotne (omówić)

-piracetam, nootropowe

-petydyna, różnice i podobieństwa do morfiny

Ja zostalem zaskoczony oto takimi pytaniam:

 

- butapirazol - co to, jaka grupa, kiedy stosujemy, dz.niep., czy warto dac w napadzie dny moczanowej (mozna dac, ale sa lepsze i bezpieczniejsze :)) 

- wskazania do BDZ, trzeba wiedziec ktora ma duza sklonnosc do uszkodzenia szpiku

 

- jak leczymy stan padaczkowy i co to jest? (z wykladu) 

- uszeregowac od najsilniej dzialajacego p.bolowo do najslab: wlasciwa kolejn metamizol, paracetamol, ASA

 

 - jak dziala tramadol (mechanizm), naloxon nie do konca skuteczny w odtruwaniu, bo tramadol ma dzilanie serotoninergiczne i noradrenergiczne 

- czym leczyc drgawki goroaczkowe u dziecka ( zostalem posadzony o wstecznictwo - bo powiedzilem luminal, wlasciwa odpowiedz to diazepam :P)

 

-jakiego opioidu dzialanie jest trudno odwrcic naloxonem - oprocz tramadolu, odp buprenorfina- męczyła również o różnice w działaniu poszczególnych TLPD, bardzo dokładnie, ale w sumie to nie uzewnętrzniła się na koniec o co jej biega...
- warto wiedzieć, że przerywamy stosowanie leków uszkadzających wątrobę, gdy aspat i alat wzrosną 3-krotnie
- czym się różnią BZD od barbituranów
 A oto dzisiejszy zestaw pytań:

-oczywiście opioidy,morfina:działania ośrodkowe i obwodowe;dlaczego nie podajemy morfiny w ciąży i okołoporodowo:ponieważ bardzo łatwo przenika przez bariere krew-mózg u płodu i małych dzieci,u dorosłych nie przenika tak łatwo;zastosowanie opioidów inne niż p/bólowe;dlaczego dekstrometorfan jest bezpieczniejszy od kodeiny w zastosowaniu

p/kaszlowym:bo jest mniej sedatywny i nie działa zapierająco jak kodeina; wszystko o fentanylu,jak go podajemy

-dronabinol

-paracetamol:jak działa na wątrobe b.b.b.dokładnie,max.dawka dobowa 4g!,paracetamol nie powoduje krwawień z p.p.

-które wśród nlpz najchętniej i najczęściej stosujemy p/zapalnie:paracetamol,ibuprofen,kwas acetylosalicylowy,

-naproxen,co wiesz,w jakich postaciach stosujemy:sól sodowa i potasowa(chyba o to jej chodziło)

-neuroleptyki:zastosowanie pomijająć psychozy:p/wymiotne,neuroleptoanalgezja

-TLPD:które stosujemy w bólu neuropatycznym i dlaczego akurat te?

-benzodiazepiny:działania niepożądane(b.b.dokładnie analizuje te działania więc warto poczytać o tym więcej!)

- dosc szczegolowo o amfetamine, kokainie i oglonie inne uzalezniajace (dz.n., objawy przedawowania, zespolu abstyencji i oczywscie mechanizmy dzialania ( WSZYSTKO)- czepiala sie

-co podajemy w goraczkach

- dzialania niepozadane nlpz warto pamieta o tym jak dziala na plod w 3trymestrze - przedwczesnie zamyka botala, ktore najbardziej p/zapalnie, z jakimi lekami interakcje ( jakich lekow obnizaja dzialanie - hipotensyjnych)

- dzialanie neuroleptykow, o poch.fenotiazyny

- l.na parkinsona (mechanizmy, dz. n., ja dziala bromokryptyna)

- l. p/padaczkowe dzialajace na Gaba

1. dlaczego w ciazy chlorpromazyne skoro pochdne pirazynowe sa bardziej seelktywne - bo uszkadzaja plod

2. zatrucie ASA

3. p-wskazania ASA

4. pamietac, ze Metamizol to NLPZ, pochodna pirazolonu, ze powoduje agranulocytoze i nefroblastoma

5, butapirazol - wskazanie, dz, n,

6, flunaryzyna i cinaryzyna - DZ.N. - sa 2 - jedno to ejst sedacja a drugie osrodkowe, nie wiem jakie.

7. metamizol - najsilnie p-bolowy nlpzt

8.wskazanie do wit. E !!! - podobno, wg notatek z wykladu od kogos jest to u wczesniakow i.v. zeby nie dopuscic do retinopatii - nie dam sobie glowy uciac, nie wiedzielismy na kolokwium wiec bez potwierdzenia

dz n flunaryzyny i cynarycyny to to ze zwiekszaja ryzyko ch parkinsona.
1. działania niepożądane BZD:
- uzależnienie, zespół abstynencyjny po odstawieniu (napięcie, niepokój, obniżenie nastroju, trudności ze skupieniem, drgawki - nawet tydzień po odstawieniu diazepamu, bo ma długi okres półtrwania i aktywny metabolit - oksazepam)
- senność lub pobudzenie
- hiperfagię, hiperseksualizm, alergie, depresja szpiku (klonazepam!)
 upojenie patologiczne

2. leki mogące powodować supresję szpiku poznane  w tym semestrze: m. in. klozapina, burapirazon, klonazepam, TLPD,


3. co stosujemy zamienne z BZD? psychoterapię (głupia cipa, ale to właśnie miała na myśli!!!!!!!)
4. co rozumiemy poprzez działanie p/lękowe? hamowanie namiernych emocji czy coś atm podobnego, lepiej nie uzywać tego słowa przy niej, bo wg niej źle oddaje zasadę działania BZD
5. które leki z TLPS stosujemy w leczeniu bólu neuropatycznego? m.in. dezimipraminę, amitryptylinę - bo mają działanie adrenergiczne i cholinolityczne - te dwa warunki razem, bo  wybiórcze działanie na jeden z tych 2 neurotransmitery nieskuteczne
6. TLPD - interakcje; działąją na rdzeń i struktury ponadrdzeniowe!
- potęgują działanie doustnych p/zakrzepowych
- osłabiaja działanie leków hipotensyjnych
7. leki p/drgawkowe - wymienić
8. dz n. TLPD
9. jakie są wspołne dz n leków p/drgawkowych? chodziło jej chyba o uszkodzenei szpiku

Na koniec ucięliśmy sobie gadkę na temat testu - podono każde pytanie ejst spr w jaki sposób student udzieliłby na nie odp na podstawie ksiązki Kostowskiego i tej drugiej dl;a pielęgniarek. Jeśli są rozbiezności - takie pyt jest wycofywane. wspomniałąm jej przy tym, że są rozbieżności odnośnie info nt metadonu o ejje działaniu euforyzującym (też po podaniu doustynym, ale mniejszym niż morfiny - wersja z pielegniarek i że nie ma - wersja kostowskiego.) oczywiście działa tak, jak jest w pielęgniarkach, obiecała, że przyjrzy się info w podręczniku.....I tak dla uzupełnienie: pochodne fenylopirazolonu (aminofenazon, butapirazon, metamizol czyli Pyralgina) to nlpz... kto by zgadł. Ja już sie zamotałam. dobrze że mam to z głowy...
A ogólnie to było miło.
: 4rok -> farmakologia
farmakologia -> Inhibitory konwertazy angiotensyny Kiedy zostały wprowadzone do terapii?
farmakologia -> Niewydolnosc serca jest stanem, w którym nastepuje uposledzenie funkcji serca jako pompy, powodujace zmniejszenie przeplywu krwi w tkankach, nie pokrywajace ich potrzeb metabolicznych
farmakologia -> Angiotensynogen angiotensyna II
farmakologia -> Wymien leki przeciwpłytkowe wym nazwy heparyn drobnocz
farmakologia -> Leki moczopędne
farmakologia -> Heparyny Opracowane przez Iwonę Korzeniewską, X. 2002, aktualizowane w X. 2003 Kiedy zostały wprowadzone do terapii?
farmakologia -> Antagoniści receptorów at1 dla angiotensyny II kiedy zostały wprowadzone do terapii?
farmakologia -> Leki przeciwkrwotoczne
farmakologia -> Leki przeciwzakrzepowe
farmakologia -> Leki antyarytmiczne Opracowane przez Iwonę Korzeniewską, II. 2004 Kiedy zostały wprowadzone do terapii?

Pobieranie 45.2 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna