Rekonwalescencja i wzrost nowych włosów po transplantacji

Jeżeli wykonana była transplantacja włosów, pacjent z pewnością czeka na pierwsze efekty, czyli nowe włosy, które zaczną wyrastać na głowie. Bardzo możliwe jest, że przez okres kilu dni (szczególnie w godzinach wieczornych), pacjent będzie odczuwał ból głowy, ale można go uśmierzyć zażywając środki przeciwbólowe.

Możliwe skutki uboczne

Oprócz bólu, który występuje po przeszczepie włosów, bardzo możliwe jest też, że pacjent będzie miał opuchnięte czoło i powieki. Te niedogodności powinny jednak zniknąć po kilku dniach. Blizna będzie się natomiast goić w tempie indywidualnym, jeżeli zagoi się dobrze, jej szerokość będzie wynosiła od 1 do 3 mm. Jeżeli obrzęk będzie bardzo doskwierał pacjentowi, może on wykonywać zimne okłady, a w szczególnych przypadkach poprosić lekarza o przepisanie leków sterydowych.

Przeszczep włosów nie wiąże się właściwie z żadną rekonwalescencją, tuż po jego wykonaniu można prowadzić samochodów czy latać samolotem. Szwy zdejmuje się po ok. 2 tygodniach od operacji, na badaniu kontrolnym. Mimo, że zabieg sam w sobie nie należy do skomplikowanych, powrót do pełnej aktywności może wynosić od kilku do kilkunastu dni i jest związany tak jak wcześniej pisaliśmy, z indywidualnymi cechami danego pacjenta. Do pracy można wrócić po tygodniu albo dwóch, jeżeli wykonywana przez pacjenta praca, jest ciężka, zaleca się, żeby wziął sobie dwa tygodnie urlopu, jeżeli pracuje on fizycznie i w pracy nie jest narażony na niesprzyjające warunki, może do niej wrócić nawet po dwóch-trzech dniach.

Gojenie się ranek po transplantacji włosów

W miejscach przeszczepów powstają małe ranki, które po kilku dniach przeradzają się w strupki, które z kolei odpadają po około tygodniu. W czasie gojenia największym problemem może być uczucie swędzenia skóry głowy. Dolegliwość tą doskonale łagodzi wykonywanie masażów przy użyciu oliwki pielęgnacyjnej, albo innego, poleconego przez lekarza specyfiku.

Wzrost nowych włosów

Pacjent może być zdziwiony, a nawet zaniepokojony tym, że nowe, przeszczepione włosy zaczną mu wypadać po około dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Nie jest to jednak niczym złym, przeszczep włosów wywołuje bowiem swego rodzaju szok operacyjny, który sprawia, że przeszczepione włoski przechodzą w stan uśpienia (faza telogen). Tak naprawdę nowe włosy na skórze głowy wyrastać zaczną dopiero po ok. 3 miesiącach. Więc nie jest tak, że to, co zobaczymy po transplantacji, już z nami zostanie. Te włosy wypadną, a z mieszków nowe wyrosną za 3 miesiące. Szybkość wzrostu przeszczepionych włosów będzie normalna, zazwyczaj będą one rosnąć w tempie ok. 1 cm na miesiąc, a więc zadowalających efektów można się spodziewać po ok. pół roku od momenty, kiedy włosy zaczną rosnąć. Tak więc na efekt, jaki daje przeszczep włosów, należy poczekać ok. 8-9 miesięcy. Czas ten jednak nie będzie stracony, nowe włosy będą piękne i naturalne, a ich gęstość zadowalająca na tyle, ze pacjent zrozumie, iż warto było wykonać zabieg.

Dodaj komentarz
You May Also Like