Jak pomóc dziecku budować samoocenę?

Dzieci bardzo często cierpią na obniżoną samoocenę, zwłaszcza jeśli swoje standardy budują na podstawie obrazu, który malują przez nimi profile na Instagramie i kanały na YouTube. Często przez to, że widzimy same jasne strony życia naszych idoli, zaczynamy wpędzać się w kompleksy i zastanawiać się, co z nami nie tak. A rodzic bardzo często nie jest w stanie zareagować na złą samoocenę dziecka.

Rozmawiaj z dzieckiem o rzeczywistości

Bardzo ważne jest, żeby rodzic cały czas uświadamiał dziecko, jak wygląda prawdziwe życie. Nie tylko nasz w rodzinie, ale także innych osób. W praktyce sprowadza się to do nieukrywania przed dzieckiem złych wiadomości i informacji ze świata, nawet jeśli są one makabryczne. Niestety bardzo wielu rodziców swoje młodsze dzieci odcina od tego typu bodźców, przez co przed dzieckiem może rozciągać się fałszywy obraz świata. Jeśli nie będzie ono uświadomione, że nieodłącznym elementem życia jest porażka, że nikt nie jest idealny i każdy ma gorsze dni, może się ono niepotrzebnie wpędzić w kompleksy, a to tylko utrudni im budowanie zdrowej samooceny.

Nie okłamuj swojego dziecka

Nie wmawiaj swojej córce, że jest piękna, a swojemu synowi, że jest niezwykle przystojny, jeśli jest to nieprawda. Dzieci widzą się w lustrze i są w stanie ocenić, jak daleko odbiegają od współczesnego kanonu piękna. Dużo lepiej jest zwracać uwagę na to, co dziecko ma w sobie pięknego, na przykład na duże oczy albo ładny, symetryczny nosek. Ważne jest, żeby dziecko widziało w sobie jakąś wartość, której może się trzymać. Poza tym jeśli zaszczepimy w nich szukanie piękna w każdym, to sami zaczną to robić. Ważne jest też, żeby nasze dziecko wiedziało, że to, że nie wpisuje się we współczesny kanon piękna, wciąż może być bardzo atrakcyjne i zainteresować sobą innych.

Pomagają mu naprawiać porażki

Każdemu czasem się coś nie udaje, dzieci nie są wyjątkiem. Niestety wielu rodziców stawia przed dziećmi tak wysokie oczekiwania, że nie są w stanie ich wszystkich spełnić. A wtedy rodzice wyrażają swoje niezadowolenie. To niesamowicie niszczy samoocenę dziecka. Jeśli nie jest ono w stanie zrobić tego, co przed nim postawiłeś, pomóż mu. Nie mów sobie, że ma coś zrobić, bo jest już w wieku, w którym powinno mu to wyjść. Nie denerwuj się też, jeśli dziecko sobie nie poradzi. Dużo lepiej jest je nauczyć, że może na Ciebie liczyć, kiedy będzie taka potrzeba, a nie, że powinno się Ciebie bać, kiedy znowu coś mu nie wyjdzie albo osiągnie słabsze wyniki, niż byś oczekiwał.

You May Also Like