Poduszka finansowa – co to takiego?

Życie potrafi zaskakiwać, pokazał nam to wybuch pandemii. Poduszka finansowa pozwala zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacja. Jak powinna wyglądać taka poduszka i jak miękka powinna być?

Jeszcze w lutym wirus SARS-CoV-2 traktowaliśmy jak abstrakcyjną sytuację, która wydarzyła się w Chinach. Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie prowadzili normalne życie. Jak zwykle spędzali czas w zatłoczonych miejscach i na imprezach masowych. Kto by przypuszczał, że wirus dotrze do zachodniego świata?

Pieniądze w czasie pandemii

Z dnia na dzień wiele osób musiało się przestawić na zdalny tryb pracy. A inni, musieli wprowadzić w życie liczne obostrzenia. Wybuch pandemii spowodował, że wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swoje lokale usługowe, a gastronomia została ograniczona do sprzedaży na wynos.

Sytuacja zmienia się dynamicznie, trudno przewidzieć najbliższe miesiące. Jedno jest pewne, można się jej przyglądać spokojnie, gdy na koncie posiadamy środki dające możliwość spokojnego przeżycia kilku miesięcy, to tzw. poduszka finansowa

Spokojny sen z poduszką finansową

Poduszka finansowa jest zabezpieczeniem, które ma nam zapewnić pieniądze na „czarną godzinę”. Ta przychodzi zwykle wtedy, gdy tracimy stałe źródło dochodów lub znajdujemy się w kryzysie. Pieniądze pochodzące z poduszki finansowej mają za zadanie utrzymać płynność domowego budżetu i zagwarantować przetrwanie kryzysu.

Jak duża powinna być poduszka finansowa, abyś mógł spać spokojnie?
Trudno podać konkretną kwotę, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby i inny poziom wydatków. Według obliczeń wykonanych przez ekonomistów, minimalna wartość poduszki finansowej powinna wynosić 3-krotność naszych miesięcznych zarobków.

Jak zgromadzić poduszkę finansową?

Żeby zgromadzić poduszkę finansową powinniśmy zadbać o to, aby nasze miesięczne przychody były wyższe od wydatków. Warto również kontrolować budżet domowy i analizować go. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie trzymanie się założonego planu wydatków. Kluczowym elementem jest także spłacenie wszystkich długów najszybciej, jak to możliwe.

Poduszka finansowa daje niezależność

Nigdy nie wiadomo, jaką sytuację przyniesie życie. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że posiadanie [b]poduszki finansowej[/b] daje pewną niezależność. W przypadku utraty pracy lub pogorszenia się sytuacji finansowej, będziemy w stanie przetrwać trudny okres i spokojnie zastanowić się co dalej.

Dodaj komentarz
You May Also Like