Do czego możemy wykorzystać analizę SWOT?

W biznesie musimy nauczyć się korzystać z każdego narzędzia, które może pomóc nam lepiej radzić sobie na rynku. Analiza SWOT jest jednym z nich. Co prawda sama w sobie niespecjalnie wpływa na sposób, w jaki pracujemy ani nie sprowadza do nas większej ilości klientów, ale my sami możemy wyciągnąć z niej masę przydatnych informacji, które odpowiednio wykorzystane staną się dla nas kluczowe w prowadzeniu firmy.

Określenie szans na powodzenie biznesu

W pierwszej kolejności analiza SWOT ma służyć Tobie, jako właścicielowi przedsiębiorstwa, dla którego jest wykonywana. To, czego się z niej na początku dowiadujesz, to twoje szanse na rynku, Analiza mówi Ci dokładnie nie tylko, czy twoja działalność ma szansę w najbliższym czasie przynieść Ci znaczne zyski, ale także jaką strategię powinieneś obrać, żeby wykorzystać wszystkie szanse i ominąć czekające na Ciebie zagrożenia. Nie jest to oczywiście uniwersalny poradnik i należy wprowadzać go w życie z otwartą głową, ale może dostarczyć nam wielu przydatnych wskazówek, również tych dotyczących inwestorów.

Pozyskanie nowych inwestorów

Analiza SWOT składa się na biznesplan, który powinniśmy przekazać naszym potencjalnym inwestorom. Dzięki naszemu zaangażowaniu i dokładnym wykonaniu analizy możemy przekonać do siebie każdego. Ważne jest jednak, żeby była ona rzetelna i odzwierciedlała nasze faktycznie szanse na rynku. W przeciwnym razie nie wychodzimy do inwestorów z propozycją, ale z oszustwem. A nikt nie chce współpracować z osobą, która podkolorowane swoje wyniki, żeby wyciągnąć od nas więcej pieniędzy. Jeśli analiza wskazuje na to, że nasza firma nie radzi sobie za dobrze, to nie ma sensu szukać dla niej nowego kapitału.

Zdecydowanie, czy pora się zamknąć

Analiza SWOT przynosi nam nie tylko radosne wieści o tym, jak wielkie szanse na powodzenie na rynku mamy. Czasami daje nam dokładnie przeciwne znaki i zachęca nas do zamknięcia swojej działalności. Jeśli nasza analiza wygląda wręcz beznadziejnie, to może być znak, że nie ma sensu brnąć dalej w firmę, która może się już nie podnieść. Czasami zagrożenia i nasze słabe strony tworzą tak wybuchową mieszankę, że nie będziemy w stanie się utrzymać, bez względu na to, jak wielkie szanse pojawiają się w powietrzu. Czasami lepiej jest zamknąć swoją działalność, póki jeszcze możemy coś z niej wyciągnąć.

Dodaj komentarz
You May Also Like